احیای قلبی فقط با دست

احیای قلبی فقط با دست یعنی مجموعه ای از برای بازگرداندن فعالیت قلب و رساندن خون و اکسیژن به مغز برای جلوگیری از آسیب مغزی، انجام می شود. احیای قلبی  را می توان بدون هیچ وسیله اضافه و با دستان خالی هم انجام داد. شما می توانید با انجام صحیح و به موقع این روش، باعث نجات جان انسان های زیادی از مرگ حتمی شوید.

زمانی که فعالیت عضله قلب متوقف می شود، خون رسانی به قسمت های مختلف بدن از جمله مغز متوقف می شود. در صورتی که ۴ تا ۶ دقیقه از زمان ایست قلبی گذشته و خون به مغز نرسد و اقدامی برای احیای بیمار انجام نشود، احتمال آسیب به مغز او وجود خواهد داشت. پس در صورتی که شما  احیای قلبی فقط با دست را به وسیله این مقاله یاد بگیرید، می توانید تا زمان رسیدن نیروهای امدادی عملیات احیا را انجام دهید تا شانس زنده ماندن بیمارو جلوگیری از آسیب مغزی را به طرز قابل توجهی افزایش دهید.

اگر مایلید کیلومترها با بیماری های قلبی فاصله داشته باشید مقاله تاثیر عمیق ورزش برسلامتی را از دست ندهید.

+ مراحل و تکنیک های احیای قلبی فقط با دست +

۱.بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

۲.وجود هرگونه خطر را ارزیابی کنید: ابتدا موقعیت حادثه را از نظر هرگونه خطر مثل ترافیک، خطر برق گرفتگی، خطر مواد مسمومیت زا و … بررسی کنید و اگر فکر می کنید صحنه برای شما امن است، به بیمار نزدیک شوید.


اگر صحنه برای شما امن نیست، نباید از خود یک قربانی دیگر بسازید، پس تا برقراری امنیت، وارد صحنه نشوید

۳.توان پاسخ دهی بیمار را برسی کنید: کنار بیمار بروید، به شانه هایش ضربهای آرام بزنید و با صدای بلند، جملات ساده ای مثل« اسم شما چیست »را بگویید. اگر جوابی دریافت کردید، به آرامی علت مشکل ایجاد شده را برسی کنید و اگر بیمار پاسخی نداد و بی هوش بود، پس نیاز به اقدام فوری دارد.

۴.تنفس بیمار را برسی کنید: برای این کار به قفسه سینه بیمار نگاه کنید، اگر بیمار تنفس ندارد یا تنفس های او نامنظم و گاه به گاه است بلافاصله بیمار را به پشت خوابانده و احیای قلبی ریوی را شروع کنید.اما اگر قفسه سینه بیمار به طور طبیعی و منظم بالا و پایین می رود و تنفس مطلوبی دارد، بیمار را در حالت ریکاوری (خوابیده به پهلوی چپ ) قرار دهید و اگر محیط سرد است با یک پتو بیمار را گرم نگه دارید.


این نکته را به خاطر داشته باشید که مهم ترین قدم در احیای قلبی فقط با دست حفظ خونسردی است

۵.جناغ بیمار را فشار دهید (ماساژ قفسه سینه را شروع کنید): اگر بیمار بی هوش بوده و تنفس هم ندارد، ابتدا بیمار را به پشت دراز کنید، نزدیک بیمار شده و یک طرف او زانو بزنید.به این نکته توجه داشته باشید که اگر شک دارید بیمار دچار آسیب به سر، گردن و ستون فقرات است، هنگام چرخاندن و به پشت قرار دادن بیمار، سر و گردن او را با دست حمایت کنید تا در یک راستا باشد و جابه جا نشود.

برای شروع احیای قلبی فقط با دست،یک دست را روی دست دیگر قرار داده و دستان خود را از آرنج صاف کنید.  پاشنه دست را روی مرکز قفسه سینه بیمار قرار دهید. قفسه سینه را حدود ۵ تا ۶ سانتی متر به داخل و با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه فشار دهید. دقت کنید که بعد از هرفشار به داخل، اجازه دهید قفسه سینه به حالت عادی برگردد تا احیای بیمار بهتر انجام شود.


در حین احیای قلبی به طور مرتب هرگونه علایم بهبودی ازجمله تنفس طبیعی، سرفه، حرکت یا پلک زدن را بررسی کنید . در صورت مشاهده این علایم،احیا را متوقف کرده و بیمار را به پهلوی چپ قرار دهید و به طور مرتب وضعیت بیمار را بررسی کنید


منبع:احیای قلبی فقط با دست در سایت آوای سلامت

.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد


در سایت دیجی خاطره بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.