اعتماد به احساسات

قبل از مطالعه این مقاله سعی کنید احساسات خودتان را به دقیق ترین شکل ممکن بیان کنید.لطفا قبل از اینکه به خواندن ادامه بدهید یک دقیقه برای این کار وقت بگذارید.احتمالا پاسخ ها کم و بیش مبهم هستند.اگر درشناخت و توصیف احساساتتان با مشکل مواجه شدید نگران نباشید.به این علت که با وجود اینکه کلمات بیشتری برای بیان احساسات حتی نسبت به رنگ ها در زبان وجود دارد اما اکثر افراد نمی توانند احساسات خود را به صورت شفاف و دقیق بیان کنند.پس اجازه ندهید که احساساتتان قطب نمای شما باشند.در اعتماد به احساسات خود احتیاط کنید. صدای درونتان از تعدادی عقربه مغناطیسی تشکیل شده که بدون توقف به دور خودشان می چرخند.با درون نگری به زندگی خوبی نخواهید رسید.

… اعتماد به احساسات ممکن است باعث توهم درون نگری شود …

اعتماد به احساسات ممکن است باعث توهم درون نگری شود.توهم درون نگری یعنی باور اشتباه که تنها با تامل کردن می توان علایق وافعی را شناخت وهدف و معنای زندکی را کشف کرد و در نهایت به رضایت خاطر نسبت به زندگی رسید.حقیقت این است که اکر رهبر شما در زندگی اعماق جنگل قلبتان باشد حتما در آن گم می شوید.در نهایت ناچارید با جس و حال متفاوت و افکار جسته و گریخته و احساسات زودگدر کلنجار بروید.

به عنوان مثال یک مصاحبه شغلی را در نظر بگیرید.در منطقی ترین حالت بهتر است فرد را از روی سابقه کاری قضاوت کنیم تا اینکه معیار قضاوت ما صحبت سی دقیقه ای ما با آن و در نهایت نظر شخصی خودمان باشد.درون نگری در واقع همان مصاحبه شغلی با خودتان است.بهتر است در گذشته خود کاوش کنید.به جای مطالعه تفسیر،شواهد را برسی کنید و ببینید چه اتفاقی به صورت متناوب در زتدگی شما تکرار می شود.

… درون نگری و احساسات شما قابل اعتماد نیستند …

مردم هیچ چیز را به اندازه این دوست ندارند که خودشان مرجع مطلق باشند.هر زمانی که فکر کنید که در اعماق وجودتان چه می گذرد به این نکته توجه کنید که کسی در آن حوالی نیست که با نظر شما مخالفتی داشته باشد.این موضوع شاید لذت بخش باشد اما در این صورت هیچ راهی برای اصلاح این نظر ها وجود ندارد.پس در اعتماد به احساسات خود کمی احتیاط کنید.

پس اگر میخواهید احساساتتان را تشخیص دهید بهتر است به جای اینکه خودتان با دقت به صدای درونتان گوش دهید از شخص دیگری بخواهید که به شما بگوید چه در سرتان می گذرد..او قاضی منصف تری نسبت به شما خواهد بود.

 … احساساتتان را زیاد جدی نگیرید مخصوصا احساسات منفی خودتان را …

احساسات خود را کمتر جدی بگیرید خصوصا احساسات منفی خودتان را.فیلسوف های یونانی این قاعده را معادل آرامش،خونسردی و تسلط به نفس می دانند.با استفاده از این روش می توانید آرامش خودتان را حتی در سخت ترین شرایط حفظ کنید.پس سعی کنید رابطه خودتان را با صدای درونتان به شکلی از راه دور،بدبینانه و نه چندان جدی تغییر دهید.ما می توانید با احساسات خود طوری رفتار کنید که انگار متعلق به شما نیستند.از جای دیگری آمده،شما را ملاقات می کنند و می روند.

برای تصویر یازی ذهنی شما می توانبد خودتان را به شکل بازار بزرگی تصور کنید که پرنده هایی از گونه های مختلف در آن وجود دارد.این پرنده ها به این طرف و آن طرف می پرند،بعضی ها بیشتر می نشینند و گاهی چیزی به زمین می اندازند اما دیر یا زود همه آنها خواهند رفت.ممکن است بعضی از آنها را بیشتر دوست داشته باشید.این پرنده ها همان احساسات شما هستند.

دوقتی این تصور را در ذهنتان خاق کنید دیگر هیچ وقت احساساتان مالک شما نیستند و شما هم حس نمی کنید که مالک آنها هستید.پس از حضور احساسات منفی خوشحال نمی شوید اما آن احساسات دیگر نمی توانند آنقدرها هم برای شما مشکل ساز باشند.


اگر سعی کنید احساسات منفی را با نیروی اراده سرکوب کنید صرفا آنها را قوی تر می کنید.“رولف دوبلی”


اگر می خواهید تمامی فوت وفن های لازم برای کنترل احساسات منفی خودتان را بدانید این مقاله را از دست ندهید.

 … کلام آخر:در مورد اعتماد به احساسات خود احتیاط کنید …

به احساساتان اعتماد نکنید.وقتی در خال خوردن همبرگر هستید اشاره به محتویات ساندویج راحت تر از احساسی است که نسبت به آ« دارید.پس احساسات خود را زیاد جدی نگیرید.پس اجازه دهید وجودتان به این طرف و آن طرف پرواز کند.هر چه باشد انها می ایند و می روند،هر طوری که دلشان بخواهد.در نهایت برای موجهه با احساسات منفی خود یک راه ملایم و بدون تنش را انتخاب کنیدتا به آرامشی لذت بخش می رسید.احساسات شما مثل یک کودک است.پس با او رفتاری همراه با بازی داشته باشید تا تاثیر آن را به بهترین شکل ببینید.

این مقاله از فصل هشتم کتاب هنر خوب زندگی کردن انتخاب شده است.شما می توانید خلاصه ای کاربردی از فصل اول و دوم این کتاب را در سایت دیجی خاطره مطالعه کنید.

.

.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.