اعتماد به نفستان را نجومی بالا ببرید - ریسک پذیری

بالا بردن اعتماد به نفس یکی از گام های ضروری برای رسیدن به موفقیت است.( می خواهید گام های رسیدن به موفقیت را بشناسید .پس این مقاله را بخوانید.) همچنین یک نویسنده ماهر برای اینکه به خود ونوشته هایش اعتماد کامل داشته باشد نیازمند اعتماد به نفس بالاست . علاوه بر این مطالعه کتاب های روانشناسی یکی از راه های بالا یردن مهارت نویسندگی برای خلق شخصیت هاست.

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین عامل تأثیرگذار در زندگی ما انسانهاست . یکی از موضوعات مهم این است که انسانها از کمبود اعتماد به نفس ضربه می خورند . تنها دلیل این موضوع نداشتن اطلاع  کافی درباره اعتماد به نفس است، هنگامی که ویژگی افراد با اعتماد به نفس پایین را بدانیم برای رشد اعتماد به نفس خود وقت بیشتری خواهیم گذاشت.

اعتماد به نفس

+تعریفی ساده از اعتماد به نفس+

اعتمادبه نفس را میتوان باور داشتن به خود برای انجام یک کار، نشان دادن خود و توانایی هایمان به صوت کامل برای داشتن ارتباطات خوب و به
دست آوردنهای موفقیت های بزرگ تعریف کرد.

+ویژگی افرادی با اعتماد به نفس پایین+

۱)ثبات ندارند

منظور از ثبات داشتن این است که این افراد خیلی زود تسلیم می شوند. عقیده خودشان را تغییر می دهند.  خواسته هایشان را رها می کنند. خیلی زود از اهدافشان ست می کشند . درواقع این ثبات نداشتن دلیلش نداشتناعتمادبه نفس کافی است.هنگامی که معنای واقعی اعتماد به نفس را درک کنیم  اگر عقید و هدفی داریم آن را  درست و اصولی بیان می کنیم .

یکی از حالات دیگر این افراد این است که به سادگی موضوعی که صحیح نیست می پذیرند. زیرا حس می کنند نمی توانند در  فرد مقابلشان تأثیر مثبتی بگذارند. پس ترجیح میدهند که تسلیم شوند.

۲) این افراد با خود در صلح نیستند

افراد با اعتماد به نفس پایین با کوچکترین اشتباه خود را سرزنش می کنند. این دیدگاه فرد نسبت به خودش باعث کاهش انگیزه او می شود. همچنین این سرزنش ها عامل مهمی برای کاهش اعتماد به نفس فرد است .

۳) مسولیت پذیر نیستند.

این افراد در زندگی خودمسئولیتی را بر عهده نمی گیرند. همیشه سعی در مقصر نشان دادن دیگران دارند. باید به این نکته توجه کنیم که حس مسئولیت پذیری آرامش و خوددوستی را با خودش به همراه می آورد. هنگامی که  مسئولیت پذیری صحیح را یاد بگیریم می توانیم زندگیمان را کنترل کنیم. همین کنترل باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس ما خواهد شد.

 

۴)خودشان را با دیگران مقایسه می کنند

هنگامی که به صورت مداوم خودمان را با دیگران مقایسه کنیم یک احساس ضعف درونمان حس می کنیم. این حس ناشی از این است که ما از ویژگی و توانایی دیگران اطلاعات کاملی نداریم. همین امر باعث می شود که فکر کنیم به اندازه فرد مقابل خوب و توانا نیستیم. همین تفکرات راهی برای کاهش اعتماد به نفس است.

هر فردی برای کسب مهارت نیاز به تمرین و مطالعه دارد. البته الگو برداری از افراد موفق و تحسین کردن آنها راهی برای رسیدن به موفقیت است. پس به جای مقایسه خودمان با دیگران می توانیم از افراد موفق الگوبرداری کنیم.

+راهکارهایی برای  افزایش اعتماد به نفس+

۱-شب و روز عبارت های تاکیدی در مورد اعتماد به نفس را بشنوید

هر روز جملاتی را بر روی موبایل یا هر وسیله ضبط کننده صوتی با صدای خودتان ضبط و گوش کنید. این صدای ضبط شده را هر روز و تا حداقل ۹۰ روز گوش کنید. این جملات تاکیدی برای نفوذ به ناخودآگاه شما باید حداقل در طول شبانه روز بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ بار برای هر کدام تکرار شوند و به طور تناوبی و با احساس گوش داده شود.

این جملات مهم را به خاطر بسپارید و مداوم آنها را در طول روز تکرار کنید.«من می توانم بهترین باشم.» «هر شخصی دارای توانایی های مخصوص می باشد.» «من توانایی های لازم برای انجام این کار را دارم.»

شاید این جملات خنده دار و کلیشه ای به نطر برسند اما در طولانی مدت اثر فوق العاده آن را درک خواهید کرد. قبل از اینکه این جملات را تکرار کنید احساسات منفی را از خودتان دور کنید. به جای اینکه از مشکلات فرار کنید در برابر آنها ایستادگی کنید و موانع را از بین ببرید.( شما همچنین می توانید با فکر کردن به نتیجه موانع را از پیش روی خود بردارید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه این مقاله را بخوانید.)

اعتماد به نفس

۲- شکست را بشناسید

شکست خوردن شما را نمی کشد. شکست چیز ترسناکی نیست و شما را برای پیروزی آینده آماده می کند. اگر به انسان ها موفق نگاهی بیندازید خیلی زود متوجه می شوید که واکنش متفاوتی به شکست نسبت به انسان های عادی دارند. آنها شکست را آنقدر جدی نمی گیرند. آنها می دانند که شکست پایان زندگی نیست. برعکس وقتی به شکست خود نگاه می کنند قسمت های خوب آن را می بینند. اینکه چطور می توانند برای بهتر شدن از آن درس بگیرند. آنها درس می گیرند و دوباره امتحان می کنند.

این را بدانید برای موفق شدن در هر چیزی باید حداقل ۱۰ یا ۲۰ مرتبه شکست بخورید. به شکست یا طرد شدن به عنوان چیزی منفی که اگر اتفاق بیفتد زندگیتان تمام خواهد شد نگاه نکنید. به توصیه اس که شکست برایتان دارد گوش دهید. مطمئن باشید پیشرفت می کنید.


افراد دارای اعتماد به نفس بالا در پیروزی دیگران را هم در شادی خود سهیم می کنند. در باخت به فکر پیروزی هستند و دلایل باخت را برسی می کنند.


۳- عملگرا باشید.

تصمیم بگیرید برای رسیدن به هدفی خاص خستگی ها و بی میلی ها را کنار بگذارید. افزایش اعتماد به نفس را میتوانید پس از انجام یک کار خسته کننده ببینید.

هنگامی که شما در مورد احساساتتان تفکر می کنید می توانید آنها را بهتر بشناسید. هر زمان که احساس ترس از احتمال موفق نشدن در کاری را داشتید به این فکر کنید که به جای حس ترس میتوانید برای چه چیزی شکر گذار باشید.مثلا اگر شما در سخنرانی در جمع واهمه دارید بهتر است شکر گذار این باشید که فرصت برقراری ارتباط برای شما زیاد است. شکر گذار باشید که افرادی هستند که به حرف های شما گوش می دهند.( یا می توانید این مقاله را بخوانید. مطمئن باشید  ترس از سخنرانی در شما از بین خواهد رفت.)


به جای حرف زدن عمل کنید. به جای گفتن نشان دهید. به جای وعده دادن ثابت کنید.


۴- خودت را فقط با خودت مقایسه کن

این را بدانید که شما باید نسبت به خودتان پیشرفت کنید. مقایسه خود با دیگران می تواند حس بدی را در شما ایجاد کند.سعی کنید خودتان را دوست داشته باشید و قهرمان خودتان باشید. خوددتان را فقط باخودتان مقایسه کنید و ببینید چگونه پیشرفت می کنید و تبدیل به فرد موفق تری می شوید.

اعتماد به نفس

۵- خلاقیت درونی خود را کشف کنید

کشف خلاقیت راه خوبی برای بهبود اعتماد به نفس است. شما با کشف خلاقیت خود بخش ناشناختهای از خودتان را کشف خواهید کرد. لازم نیست برای خلاق بودن اختراع بزرکی را به ثبت برسانید . با انجام کار های روزانه خود به شیوه بهتر و خلاقانه تر شروع کنید.( ما در مقاله خلاقیت تکنیکی برای حل مشکلات مطالب مفیدی را در باره خلاقیت و شیوه پرورش آن برای شما آورده ایم.)

۶- موسیقی نشاط بخش گوش کنید

گوش دادن به موسیقی شاد میتواند باعث افزایش تمرکز و اعتماد به نفس در شما شود. همچنین راهی برای مبارزه با فشار های روحی و کسب آرامش است. همچنین هنگامی که درگیر مسکل بزرگی هستید موسیقی کلاسیک را امتحان کنید. موسیقی کلاسیک روش خوبی برای کاهش استرس و افزایش قوه تخیل و خلاقیت و الهام گرفتن برای حل مشکلات زندگی شما خواهد بود.

۷- هدف های مشخصی در زندگی داشته باشید

انسان های هدفمند همیشه از جذابیت و کاریزماتیک درونی زیادی برخوردارند. همیشه طبق برنامه شخصی و هدف های خود زندگی می کنند. بدون در نظر گرفتن هدف سراسر زندگی بیهوده خواهد شد. هدف آن است که همیشه ما را در حرکت نگه داشته و به شاینده امیدوار می سارد.( اگر میخواهید در باره هدف نویسی و مزایای آن بیشتر بدانید. این مقاله را بخوانید.)

 

منبع: کتاب اعتماد به نفس فوق العاده در هفت روز 

 

+امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد+

+لطفا از ما انتقاد کنید و در بهبود کیفیت سایت خودتان ما را یاری کنید+

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.