هدف و ایده

∴ایده ها را از صندوق پیشنهادات مغزتان بیرون بیاورید∴

در مقالات قبل اشاره کردیم که چگونه نوشتن اهداف می تواند شما را به تحقق آنها نزدیک کند. همچنین گفته شد که حتی اگر اهداف خود را نمی دانید نوشتن می تواند پلی برای پیدا کدن و رسیدن به آنها باشد. در این مقاله قصد داریم ترفند هایی را به شما آموزش دهیم تا ایده هایی که برای اهدافتان در نظر دارید را به وسیله آنها عملی کنید . این ایده ها می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

وقتی شروع به نوشتن اهداف خود می کنید مغز شما ایده هایی ابتکاری و نیرو بخش را برای شما می فرستد. شما با این ایده ها میتوانید برای آرزوهای خود برنامه ریزی کرده و آنها را گسترش دهید. اگر روشی برای ثبت و مرور بهترین ایده های خود نداشته باشید آنها را فراموش خواهید کرد. امواج ناگهانی دریافت ها و ایده ها به سرعت می آیند و می روند.

∴راه هایی برای جمع آوری ایده ها و جلوگیری از فراموش کردن آنها∴

  1. برای رهایی از مشکل فراموشی ایده ها بهتر است دفترچه کوچکی خریده و آن را همیشه برای نوشتن ایده های ناب خود به همراه داشته باشید.  در بسیاری از شرکت های بزرگ صندوق انتقادات و پیشنهادات برای ترقیب کارمندان به ارائه پیشنهادات خلاقانه وجود دارد. این دفترچه در واقع نوعی صندوق انتقادات و پیشنهادات مغز شماست. داشتن جایی برای ثبت افکار و ایده ها پیامی به مغز می فرستد.«من آماده هستم.» همراه داشتن این دفترچه در واقع نوعی ادای احترام به قسمت ایده پرداز مغز شماست. این ایده پرداز بزرگ بعد از این توجه و ادای احترام اندک آنچنان به وجد می آیدکه آبشاری از ایده را به سمت شما سرازیر می کند.
  2. دفتر خبر نوع دیگری از صندوق جمه آوری ایده هاست. شما میتوانید از دفتر خبر جایی برای ثبت تصاویر و عباراتی که در طی روز می بینید و می شنوید استفاده کنید. در نهایت در انتهای شب این اخبار را به دفتر بزرگ تری منتقل کنید. شاخ و برگ بیشتری به آنها بدهید. شما به وسیله این دفتر می توانید به اطراف خود توجه بیشتری داشته باشد. به همراه داشتن شبکه خبر قشر مخ را هوشیار می کند: بیدار شو وچشم هایت را باز کن. نگاه کن و ببین. زندگی در دسترس توست. دنبال کرد این نشانه ها باعث می شود آنها به تدریج افزایش پیدا کند.
    نوشتن ایده ها
  3. می توانید از روش دسته کارت های نمایه استفاده کنید. لازم نیست صندوق پیشنهادات مغز شما حتما دفترچه ای سیمی یا جلد شده باشد. استفاده از کارت هایی کوچک و سفبد هم به همان اندازه موثر است. شما می توانید هر دفعه اتفاقی برایتان افتاد آن را در یکی از کارت های سفید بنویسید. ایده های ناب ممکن است هر زمانی در ذهن خلاق شما ایجاد شوند. با داشتن این کارت ها همراه خود هیچ ایده ای را از دست نمی دهید.
  4. جمع کردن ستایش ها هم می تواند کمک کننده باشد. هر کسی که تا کنون کلکسیونی از وسایل  از بطری تا تمبر های کمیاب میداند که اگر جایی برای جمع آوری چیزی داشته باشد به نظر می رسد تعداد آنها چند برابر می شود. ایده های جمع آوری شده مانند پولی هستند که در بانک پس انداز کرده باشید. آنها  به شما احساس امنیت می دهند. هم پس اندازی هستند که در مواقع نیاز می توانید به آنها رجوع کنید. شما می توانید در یک دفترچه نام تمام کسانی که را که شما را حمایت می کنند بنویسید. مثلا اگر بعد از یک اجرای موفق یک نفر حرف قشنگی در باره اجرا زد، یکی از طرفداران تقاضای امضا کرد آنها را در دفترچه خود ثبت کنید. دفتر ستایش ها می تواند جلوی منتقد درونی شما را بگیرد. وقتی در راه رسیدن به رویاهای خود دچار تزلزل می شوید با خواندن دفترچه ستایش ها به یاد ویژگی هایی می افتید که دیگران در شما دیده اند. نقاط قوت شما بیشتر از آنی است که خودتان فکر می کنید

هر کدام از این روش ها می تواند باعث تغییر گفتگوی درون ذهن شما شود. این کار باعث می شود توجه کنید. به ایده های خود شاخ و برگ دهید. الهامات خود را ثبت کنید. در کل این کار شما را به سوی امری ممکن سوق می دهد.


∴آستین ها را بالا بزنید، حالا نوت شماست که ایده ها را روی کاغذ بیاورید∴

  1. یک دفترچه یادداشت کوچک برای نوشتن تهیه کنید. همراه داشتن یادداشت مغز شما را وادار میکند که راه هایی برای رسیدن به اهداف مورد نظر ارائه دهد. همچنین در شما انگیزه ای برای ثبت ستایش ها و نشانه ها و علائمی ایجاد می کند که نشان می دهد مسیر درستی را پیش گرفته اید.
  2. برای یک هفته کارت بزرگ نمایه را جایگزین دفتر یادداشت ها کنید. روی هر کارت فقط یک فکر را ثبت کنید. سپس هر ایده دیگری را که پیرامون آن لحظه کلیدی به ذهنتان حطور می کند یادداشت کنید. در کل روشی را انتخاب کنید که بیشترین کارایی را برای شما دارد. هر از گاه روش های دیگری را نیز امتحان کنید.

وقتی یک صندوق پیشنهادات برای مغز خود داشته باشید متوجه می شوید که دو برابر سابق زندگی می کنید.


این مقاله از کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد اثر هنریت کلاوسر انتخاب شده است.برای آشنایی با کتاب و مطالعه خلاصه ای فوق العاده از قسمت های مختلف آن اینجا کلیک کنید.

.

.

امیدوارم مطالعه این مقاله برای شمامفید باشد


برای نوشتن خاطرات خود به صورت دیجیتال،متفاوت و آنلاین اینجا کلیک کنید


دیجی خاطره مرجع خاطره نویسی آنلاین و دیجیتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.