بازی های مناسب برای کودک

در هنگام بازی به راحتی کودک را در مسیر درست تربیت کرد.همانطور که از هنگام بازیهای کودک نیز می توان شرایط عاطفی ، احساسات و افکار کودک را فهمید و درک کرد. همچنین هنگامی که کودک به نحوی بازی را شروع کرد، واکنش او نسبت به کودکان دیگر تغییر می کند. بازی رشد روانی کودک را افزایش می دهد .با بازی کودک راهی را برای دوستی میان کودکان همسال پیدا می کند و کم کم خود را عضوی از یک جمع احساس می کند.شخصیت کودک در ضمن بازی شکل می گیرد.بازی تغییرات زیادی در روحیات و اخلاق او کودک ایجاد می کند و همه این موارد به تکامل و پیشرفت کودک کمک می کند. بنابراین لازم است که بازی های مناسب برای کودک در هر سن را بدانیم و زمینه مناسبی را برای رشد روانی و جسمانی کودک مهیا کنیم.


¤نقش بازی های مناسب برای کودک در رشد شخصیت¤


*رشد هوشی*

نتایح پژوهشها نشان می دهد کودکانی که از هر گونه اسباب بازی محروم می باشند و یا امکانات کمی برای بازی دارند  از نظر شناختی از همسالان خود عقب تر هستند.بازی مهارت های کودکان رادر نگاه کردن، انطباق چشم و دست، شناختن اشیا، درک فاصله هافهمیدن و درک بوها و مزه ها را افزایش می دهد. همچنین بازیهای ذهنی مثل شطرنج بازی، حل جدولها و یا مسائل ساده حساب که باعث رشد هوش، استدلال و شخصیت درکودکان می شود.

*رشد اجتماعی*

بازی در رشد اجتماعی کودکان تاثیر بسیاری دارد. کودکان در بیشتر موارد برای اولین بار از راه بازی گروهی به ارزش کودکان دیگررا به علت اینکه که بدون آن ها نمی توان بازی کرد متوجه می شوند. همچنین آنان یاد می گیرند که چگونه از طریق بازی یکدیگر را قبول داشته باشند.بازی گروهی باعث می شود که کودکان درباره قوانین بازی توافق کنند. همچنین مفهوم همکاری، پیروزی و شکست، ومعمولا در بازیهای جمعی و گروهی برای کودک روشن می شود. کودک در هنگام بازی با رفتار بزرگسالان و نقشی که خود او در آینده بایددر زندگی بپذیرد آشنا می شود.

کودک در بازی یاد می گیرد که چگونه در بین جمع زندگی کند.کودک به وسیله بازی می فهمد که همیشه نمی تواند از طریق اعمال خشم خواسته های خود را عملی کنو. همیشه نمی تواند دیگران را وادار به تسلیم در برابر خواسته های خودش کند  بلکه در مواردی هم لازم است در برابر خواسته های بحق دیگران تسلیم شود.البته به شرطی که بازی مناسب برای کودک و عاملی برای رشد او باشد.

*رشد اخلاقی*

بازی یکی از مهمترین عواملی است که در تربیت کودک نقش مهمی دارد.کودک هنگام خوب یا بد بودن یک عمل را می فهمد و برخورد دیگران در قبال آن عمل را مشاهده می کند.همچنین به وسیله  بازی می توان نقایص فردی، اخلاقی و شخصیتی او را اصلاح و فکر و اندیشه او رادر جهت مناسب رشد داد.به عنوان مثال کودکی که ترسو است از طریق بازی می تواند فاکتور شجاعت را به دست بیاورد.مثلا بازی قایم موشک آن هم در شب میتواند ترس او را از تاریکی کم کرده و یا از بین ببرد.چراکه کودک ناچار است برای رعایت قواعد بازی در گوشه تنگ و تاریکی برای مدتی و در سکوت کامل بماند.

*رشد حسی*

بازیهای مناسب با سن کودک باعث تقویت عضلات اعصاب و قلب آنها می شود.در واقع کودکانی که علاقه شدید به انجام بازی دارند از لحاظ بدنی سالم اند .درواقع بازی کامل ترین راه برای رشد و پرورش بدن، ذهن، شخصیت و منش کودک است.

بازی های مناسب برای کودک


¤بازی های مناسب برای کودک در سنین مختلف¤


⇐ از تولد تا سه سالگی:

مادر ،پدر واطرافیان نزدیک کودک می توانند در هنگام رفع نیازهای اولیه کودک با استفاده از روشهای مختلفی استفاده کنند که  توجه وحواس پنج گانه او را تحریک کنند .این را بدانید که پاسخ های کودکانه که کودک به رفتارهای نزدیکان می دهد ،نشانه لذت بردن ونشاط وشادی دراوست. کودک بتدریج یاد می گیرد که در برابر چهره های آشنا از خود عکس العمل نشان دهد. در همین سنین است که کودک یاد می گیرد با عکس العمل خود ،توجه دیگران را به خود جلب کند.

+بازی دالی

بهتر است این بازی  با یکی از اسباب بازی هایش که علاقه بیشتری به آن دارد، انجام شود. به این صورت که یک کوسن و اسباب بازی موردنظر را جلوی کودک قرار دهید. سپس اسباب بازی را پشت کوسن ببرید به شکلی که کودک کاملا متوجه شود که اسباب بازی کجا رفت. سپس از کودک بپرسید “اسباب بازی کو؟” .سپس مدتی صبر کنید تا کودک متوجه سوال شما بشود.سپس اسباب بازی را از پشت کوسن بیرون بیاورید.

+قصه گویی

کتابهای خاصی برای کودکان در این سن وجود دارد که قابل شست و شوست.شما می توانید کتابهایی را که تصاویر رنگی و براق دارد و دارای تصاویر اشیا یا حیوانات است، تهیه کنید و سپس براساس تصاویر کتاب برای کودک داستانی را بگویید. بهتر است هنگام قصه گویی  صدای حیواناتی را که تصاویر آنها در کتاب موجود است تقلید کنید تا جذابیت داستان برای کودک بیشتر شود.

+توپ بازی

در ابتدا می توانید برای افزایش انگیزه و مشارکت کودک کمی با او توپ بازی کنید ، سپس از کودک بخواهید که توپ هایش را دسته بندی کند. به عنوان مثال کودک توپهای همرنگ را در یک سبد قرار دهد و توپ های هر دسته را با صدای بلند بشمارد. همچنین می توان این طبقه بندی را دوباره می توان از طریق دسته بندی توپ ها براساس اندازه تکرار کرد.

+بازی دکمه های لباس

به عنوان مثال هنگام بستن دکمه های لباس کودک می توان با خواندن یک شعر کوتاه آن ها را بشمارید” یه دکمه کوچولو، دو دکمه کوچولو  و. ” … همچنین این بازی را به هنگام شستن انگشتان دست یا پای کودک نیز می توان تکرار کرد. به صورتی که همراه با لمس تک تک آنها، با صدای بلند بشمارید.

+جورکردن جفت ها

شما می توانید چند جفت مختلف مثل جوراب، دستکش، دمپایی و … با مشارکت کودک انتخاب کنید و از هر جفتی یکی را بردارید و در گوشه ای از اتاق قرار دهید که در دسترس کودک باشد. ابتدا از او بخواهید که جای هر یک را برای شما بگوید مثلا : یک دمپایی زیر میز، یک دستکش روی تخت و. … بعد از آن از کودک بخواهید تا جفت ها را در کنار هم بگذارد.

+حدس بزن

یکی از اسباب بازی های کودک را داخل پارچ های قرار دهید و آن را به کودکب دهید . از او بخواهید تا با لمس کردن، حدس بزند که این کدام اسباب بازی اوست. این کار را با تمام اسباب بازی های کودکمی توان انجام داد.این بازی باعث بالا رفتن درک فضایی کودک می شود.این را به یاد داشته باشید که بازی های مناسب برای کودک در سنین مختلف متفات است و هر کدام جنبه خاصی از بعد جسمانی و روانی کودک را پرورش می دهد.

⇐بازی های مناسب در سن ۴ تا ۶ سالگی:

در این سن بازی و حرکات بدنی کودک کاملا آشکار شده وتوان قوه تخیل کودک افزایش پیدا می کند. کودک به تحلیل و ترکیب اشیا،به دست آوردن اطلاعات و تقلید آن چیزی که می بیند تمایل پیدا می کند.بنابراین با پرسیدن سوا ل های زیاد ومتنوع درباره اطرافش ،اطلاعاتی کسب می کن ومی تواند با انجام بازیهای نمایشی متنوع نقش های زیادی بازی کند. اودر این سنین ، نقش یک قهرمان را بازی می کند واز این نمایش لذت می برد.اودر بازی های ساختنی مهارت زیادی می یابد ومی تواند با سر هم کردن آجرهای خانه سازی خانه های کوچک برای بازی بسازد.

+ورزش کردن به همراه شعر خواندن

یک شعر جالب انتخاب کنید.سپسآن را با صدای بلند بخوانید.با توجه به اینکه هر شعری برای خود حرکت، آهنگ،ریتم و احساس دارد با کودک خود هنگام خواندن اشعار،حرکات جالبی به تناسب شعر انجام دهید.

+بریدن و چسباندن گل ها

کتاب را باز کنید و گل ها را لای روزنامه،بین صفحه های کتاب قرار دهید.همه گل ها را به همین صورت بین صفحه های کتاب جای دهید.کتاب را ببندید و چند روز صبر کنید.وقتی گل ها خشک شدند،آنها را با دقت بردارید.پلاستیک را دو سانت بزر گتر از مقوا ببرید.حالا گل ها را روی مقوا بچسبانید و روی آن با پلاستیک بپوشایند و دور آن را چسب بزنید.قسمتهای تا خورده و گوشه را صاف کنید تا گل ها به حالت طبیعی خود روی تابلو بمانند.

منبع :مقاله تاثیر بازی های مناسب برای کودک بر مهارت های اجتماعی کودکان

اگر به خواندن مقالات در ارتباط با سلامتی علاقه مندید این قسمت از سایت را از دست ندهید

.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد


 می توانید در این سایت بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.