بالابردن قدرت فکر و ذهن / خلاقیت در تفکر و تخیل

در مقالات قبل درباره شش مرحله ضروری قبل از آغاز سفر به سمت مقصد و هدف صحبت کردیم.این مراحل به ترتیب شامل انتخاب مقصد و هدف،برسی تمام گزینه های موجود برای رسیدن به هدف،برنامه ریزی،به دست آوردن آمادگی کامل برای هدف، برداشتن اولین قدم برای هدف ،حل مشکلات احتمالی در راه رسیدن به مقصد ،برنامه ریزی برای بحرانها و بالابردن مهارت در یادگیری است.در این مقاله درباره نهمین قدم یا همان بالابردن قدرت فکر و ذهن صحبت کنیم.مسیر رسیدن به هدف را مثل یک سفر هوایی تصور کنید.

در این سفر اگر خلبان ماهر به همراه هواپیمایی با تکنولوژی پیشرفته برای سفر مهیا باشد احتمال رسیدن به مقصد درست به نود و نه و یا حتی صد درصد می رسد. این سفر برای تعیین مقصد،برسی چک لیست نهایی،اوج و فرود صحیح هواپیما،چک کردن هواپیما و حل مشکلات احتمالی مثل طوفان و چاله هوایی یک خلبان ماهر احتیاج دارد. برای اینکه خلبان بتواند از مهارت خود درست استفاده کند،مثل وارد کردن مختصاتت مقصد، نیاز به وسیله و هواپیمایی پیشرفته دارد.در این سفر شما همان خلبان و ذهن و تفکر شما همان هواپیماست.

:: اهمیت بالابردن قدرت فکر و ذهن برای رسیدن به خواسته ::

برای استفاده بهینه از ذهنتان بهتر است اول هدف و مقصد را مشخص کنید.سپس به وسیله یادداشت کردن آن،هدف را در ضمیر ناخودآگاهتان برنامه ریزی کنید.درنهایت این هدف و برنامه رسیدن به آن به صورت کامل به فکر و ذهن شما و منتقل شده و ذهنتان تا رسیدن به هدف،دائما روی آن کار می کند. در واقع ذهن شما قدرتمندترین و مهمترین ابزاری است که برای رسیدن به خواسته شما در اختیارتان قرار گرفته است.ذهن شما منبع بی پایانی از ایده ها،راه حلها و راهنمایی هاست.در واقع پس از تعیین هدف و انتقال کامل آن به ذهن همه چیز برای موفقیت مهیا می شود.هرچقدر از این توانایی بیشتر استفاده کنید قدرتش را افزایش داده و قابلیت های آن را بیشتر می کنید.پس برای حل مشکل و رسیدن به هدف کافیست ذهن و قدرت تقکرتان را روشن و از آن به خوبی استفاده کنید.


به این نکته توجه کنید که فکر شما در لحظات حساس به شما پاسخ می دهد اما این پاسخ تاریخ انقضا دارد.پس وقتی روی اهدافتان کار می کنید وقت را تلف نکنید.اغلب افراد موفق با پاسخ دادن سریع به فکربکری که در سرشان جرقه می زند بهترین ها را به دست آورده اند.


:: چند تکنیک فوق العاده برای بالابردن قدرت فکر و ذهن ::

با استفاده از جملات مثبت به ذهنتان دستور دهید: ذهن فوق العاده شما برای فعال شدن به جملات مثبت نیاز دارد.یعنی همان جملاتی که به زبان حال بیان شده و از ذهن خودآگاه به ذهن ناخودآگاهتان منتقل می شوند.تصاویر دهنی مهیج،عکسها و تجسم ابزارهای دیگری برای فعال کردن ذهن اند.به این صورت که هرچقدر وضوح هدف مشخص شده بیشتر و احساساتتان درباره آن قوی تر و مثبت تر باشد،ذهن شما کارایی بالاتری خواهد داشت.

اهدافتان را یادداشت کنید: با این کار آنها در ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی شده و به جریان می افتد.به این ترتیب ذهن و فکر شما بیست و چهارساعته روی آن اهداف کار می کند تا شما را به آنها برساند.پس فقطکافیست اهدافتان را تعیین کرده و آنها را یادداشت کنید،سپس به کارهای روزمره خود ادامه دهید.ضمیرناخودآگاهتان به صورت مداوم روی آنها کار می کند.

آرامش و اعتماد به نفستان را بالا ببرید: با وجود این دو عنصر قدرت ذهن فکرشما به بیشترین حد خودش می رسد.باور به هدف ذهن را فعال تر می کند و در هنگام بروز مشکل و بحران بهترین راه حل ها را در کمترین زمان ممکن در اختیار شما می گذارد.

از مشکلات پیش آمده عبرت بگیرید: درست است که ذهن شما از تمام قدرتش برای تحقق خواسته شما استفاده می کند.اما شما هم می توانید با هدایت آن،توانایی هایش را بالاببرید.یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید برسی بحران ها بعد از حل آنهاست.مشکلات را برسی کرده و نکات مهم آن را یاد بگیرید تا در صورت بروز مشکل مشابه بهتر و سریع تر عمل کنید.

:: قانون کلیدی برای استفاده از این قدرت ::

با استفاده از عنصر ایمان و باور قفل قدرتهای ذهنی خود را بازکرده و به بهترین شکل از این توانایی استفاده کنید.پس اهداف بزرگتان را شخص کرده و درباره آن تصمیم بگیرید.توجه و تمرکز خود را بالاببرید تا ذهنتان شما را همراهی کند.ذهن فوق متفکر شما وقتی فعال می شود که در حال برداشتن گامهای خود ه سمت هدف به آن ایمان داشته باشید.با استفاده از این عنصر می توانید در برابر مشکلات مقاومت کنید و به قله موفقیت صعود کنید.


 اگر کسی به چنان درجه ای برسد که بتواند با عقل و قدرت خویش به هویت و یکتایی اش پی ببرد،بی شک به شناختی دست پیدا خواهد کرد که برای یک دهن معمولی قابل درک نیست.این یعنی معجزه.“رالف والدوتراین”


:: فعال کردن و بالابردن قدرت فکر و ذهن با چند تکنیک ساده و کارآمد ::

  1. یک برگه بردارید و جزئیات مشکل پیش آمده را یادداشت کنید.بعضی مواقع نوشتن بحران یا همان چالش شامل:چگونگی بروز و تاثیرات آن و توانایی شما،می تواند باعث تحریک و فکر و ذهنتان و در نتیجه پیداکردن بهترین راه حل شود.
  2. این تکنیک کاری مخالف با حالت اول یا همان فراموشی مشکل است.برای این کار فکر و ذهن خود را کاملا مشغول کنید.به شکلی که اصلا وقتی برای فکر کردن به مشکل نداشته باشید.در این صورت در یک زمان مناسب بهترین راه حل در ذهنتان جرقه خواهد زد.مهم ترین نکته بعد از به دست آوردن فکر بکر این است که سریع وارد عمل شوید.
  3. گاهی اوقات از طریق انزوا و سکوت ذهن فعال می شود.تمام عواملی که باعث حواس پرتی شما می شوند،مثل کتاب یا قهوه،را کنار بگذارید.وقتی در سکوت و بدون هیچ مزاحمتی تنها می نشینید و به ذهنتان اجازه می دهید که آرامش بگیرد،قطعا اتفاقات خوبی خواهدافتاد.
  4. گوش کردن به موسیقی ملایم و کلاسیک یکی دیگر از راه های بالابردن قدرت فکر و ذهن است.یکی دیگر از راه ها داشتن آرامشی عمیق مثل داشتن خواب راحت است.فکربکر ممکن است بعد از بیدار شدن به ذهنتان بیاید.برای اینکه این جرقه فکری را از دست ندهید سعی کنید کنار تخت خوابتان یک دفترچه یادداشت داشته باشید.
  5. یک راه کاربردی داشتن فعایت فیزیکی است.قدم زدن،شنا،انجام ایروبیک و یا هر فعالیت ورزشی دیگری باعث فعال شدن ذهن فوق متفکر شما می شود.به این صورت که انجام این فعالیت ها تپش قلب را بالابرده و باعث ترشح هورمون اندورفین و دویامین در مغز میشود.به این صورت هم احساس شادی و هم فکرها و ایده های خلاقانه به سمت ذهنتان سرازیر می شود.

:: با این سه روش متوجه شوید که از چند درصد قدرت فکر و دهن خود استفاده می کنید ::

  • راه حل هایی که ذهن فعال و کارامد ارائه می کند کامل است. به این معنی که تمام ابعاد مشکل یا هدف را درنظر می گیرد.
  • این راه حل ها ساده و واضح هستند و با توانایی های شما کاملا هماهنگ است.به این صورت که خودتان از اینکه قبلا به این فکر نیفتاده بودید تعجب می کنید.
  • شما به ایده و فکر بکرتان صددرصد اطمینان دارید.با وجود این راه حل آرام و خوشحال شده و اضطراب شما ناپدید خواهد شد.بعد از این احساسات کاملا انگیزی دارید که هر چه زودتر افکارتان را عملی کنید.

این مقاله از فصل نهم کتاب نیروی برنامه ریزی انتخاب شده است.شما می توانید خلاصه ای کاربردی ازفصل اول ، دوم، سوم ، چهارم ، پنجم، ششم ، هفتم و هشتم آن را تنها در این سایت بخوانید.

.

.

امیدوارم مطالعه این مقاله شما را به هدفتان نزدیک کند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

دیجی خاطره یجربه خاطره نویسی آنلاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.