برنامه ریزی برای هدف - بهترین اهکاهای مدیریت محیط اطرافتان - راهنمای هدف گذاری سی روزه

در مقالات قبل نحوه انتخاب هدف و مقصد و برسی تمامی راه های رسیدن به آن را مشخص کردیم در این مقاله می خواهیم شما را با اثرات باورنکردنی برنامه ریزی برای هدف آشنا کنیم. انتخاب یک هدف مشخص و خوش بینی و مثبت اندیشی برای رسیدن به آن کافی نیست. اگر چه انتخاب هئف نقطه شروع مسیر شما محسوب می شود و اهمیت بالایی برای دستیابی به موفقیت دارد،اما فقط در صورتی که یک برمامه درست و اصولی داشته باشید و به تمام جزئیات این مسیر فکر کنید می توانید آن را به بهترین شکل به پایان برسانید.

این را بدانید که اکثر افراد به جای هدف بیشتر به آرزو و رزیاهای خودشان فکر می کنند و این افکار بلافاصله پراکنده شده و هیچ رد و نشانی از آنها باقی نمی ماند.پس بهتر است این آرزوها را به هدف تبدیل شده و با برنامه ریزی برای هدف های مشخص شده قدم بزرگی برای رسیدن به آنها برداشته شود.یک فهرست از فعالیت های شما که به ترتیب اولویت منظم شده اند،برنامه ریزی نامیده می شود.در واقع برنامه ریزی مجموعه ای از فعالیت های گام به گام برای رسیدن به هدف است.شما با استفاده از اصول بالا به راحتی می توانید به خواسته های خود در زندگی برسید.


اهداف ما فقط در صورتی دست یافتنی خواهند بود که یک برنامه ریزی در میان باشد.چیزی که واقعا باورش داریم و براساس آن قاطعانه عمل خواهیم کرد.راه دیگری برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد.”استفن ای.برنن”


| انتخاب مناسب ترین و بهترین برنامه ریزی برای هدف با ۷ اصل ساده و کاربردی |

  1. در انتخاب اهداف خود دقیق باشید.هدف خود را آنقدر شفاف توصیف کنید که حتی یک بچه هم بتواند آ« را درک کرده و برای بچه دبگری توضیح دهد.این را بدانید که اگر اهدافتان در هاله ای از ابهام باشد انگیزه خود را از دست می دهید.پس مثلا به جای اینکه هدف خود را به صورت “من می خواهم پول زیادی به دست بیاورم بنویسید” دقیقا منظور خود را از کلمه زیاد مشخص کنید.
  2. اهدفتان را یادداشت کنید تاقابل اندازه گیری شود.اهدافی که نوشته نمی شود .فقط یک آرزو محسوب می شود.اگر می خواهید اهدافتان را به بهترین شکل ممکن بنویسید این مقاله را از دست ندهید.
  3. زمان مشخصی را برای رسیدن به اهداف خود تعیین کنید.این را بدانید که ضمیر ناخودآگاه شما از زمان تعیین شده خوشش می آید.زمان تعیین شده قدرت ذهنی شما را فعال کرده و شما را به جلو سوق می دهد.
  4. تمام موانع و مشکلاتد که حتمال دارد در مسیر با آنها برخورد کنید را شناسایی کنید.هر چه بیشتر این مشکلات و سختی ها را بشناسید برای حل کردن و از سرراه برداشتن آنها آماده تر خواهید بود.
  5. مشخص کنید برای رسیدن به اهداف خود به چه مهارت ها و معلوماتی احتیاج دارید.این را به یادداشته باشید که وقتی می خواهید چیزی را که قبلا نداسته اید به دست آورید،قطعا به آموزش و تمرین های جدیدی احتیاج دارید.هر هدف جدیدی نیاز به مهارت و استعداد جدیدی دارد.
  6. افرادی که به کمکشان برای رسیدن به هدف خود احتیاج دارید را مشخص کنید.این را به یادداشته باشید که برای رسیدن به اهداف بزرگ به کمک افراد زیادی احتیاج خواهید داشت.هر چقدر این افراد را بهتر شناخته باشید احتمال همکاری آنها با شما بیشتر است.
  7. با توجه به موارد بالا اهداف خود را فهرست بندی و اولویت گذاری کنید.به عنوان مثال کارهای ابتدایی و ضروری را مشخص کنید.

| برنامه ریزی برای هدف و فرمول موفقیت ضمانت شده را با هم امتحان کنید |

با استفاده از این فرمول و قدرت برنامه ریزی برای هدف می توانید به ضروری ترین اهدافتان برسید.این فرمول شامل ۴ مرحله ساده است که با استفاده از همین مراحل دسترسی به تمام خواسته ها ممکن می شود.

مرحله اول:استفاده از روش ۱۰ هدف

در یک برگه سفید واژه اهداف را به همراه تاریخ روز بنویسید.سپس ده مورد از اهدافی که می خواهید در آینده به آن برسید را بنویسید.در هنگام نوشتن این خواسته ها هیچ محدودیتی را درنظر نگیرید.طوری اهدافتان را بنویسید که انگار به شکلی ضمانت شده به آنها می رسید. در هنگام نوشتن اهداف خود نکات زیر را فراموش نکنید:

فعل خود را در زمان حال به کار ببرید،طوری که انگار از قبل به هدف خود رسیده اید.به این علت که ضمیر ناخودآگاه شما فقط دستوراتی که در زمان حال بیان شوند را ثبت می کند.جملات خود را به شکلی مثبت بنویسید.به عنوان مثال اگر هدف ترک سیگار است می توان به جای جمله “سیگار را ترک می کنم”از جمله “من سیگاری نیستم”استفاده کرد.

سعی کنید تمام جملات را با ضمیر شخصی بنویسید.از ضمیر من استفاده کنید چرا که فقط شما می توانید به خودتان اشاره کنید.وقتی برای نوشتن اهدافتان از ضمیر مثبت من استفاده می کنید،ضمی ناخودآگاهتان به راحتی آن جمله را می پذیرد و بعد از آ« می بینید که کائنات هم در این راه به شما کمک خواهد کرد.در نهایت این نکته را فراموس نکنید که برای جملات خود زمان تعیین کنید

مرحله دوم:مهم ترین هدف خود را انتخاب کنید

بعد از نوشتن هدف تصور کنید که در نزدیک ترین زمان ممکن به آن می رسید.سپس هدفی را که بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی شما دارد انتخاب کنید.این هدف مشخص ترین،اولین و مهمترین مقصد شما در زندگی است.

تمرکز روی نتیجه و هدف و برنامه ریزی برای هدف

مرحله سوم :تهیه یک برنامه

حالا می توانید هدفی را که با ضمیر شخصی،مثبت و در زمان حال نوشته اید و آن را به عنوان اولویت اول زندگیتان تعیین کردید را در بالای برگه سفید بنویسید.سپس یک فهرست از مشکلات احتمالی،افرادی که به کمک آنها احتیاج دارید و مهارت ها و اطلاعات لازم برای رسیدن به هدفتان تهیه کنید.بعد از تهیه این فهرست شما تمامی اطلاعات لازم برای نوشتن یک برنامه کاربردی را در اختیار دارید.

مرحله چهارم:ذهنتان را درگیر هدفتان کنید

درگیری ذهن باعث می شود که بر روی هدفتان متمرکز شوید.برای این کار یک برگه جدید بردارید و اولین هدف مشخص شده خود را به شکل سوالی در آن بنویسید.سپس برای این سوال،بیست جواب بنویسید.پنج پاسخ اول آسان است و می توان به بایدها و نبایدها اشاره کرد.برای به دست آوردن پنج جواب بعدی به خلاقیت بیشتری احتیاج دارید.اما برای رسیدن به ده جواب آخر به تمرکزی فوق العاده و قوانینی پیچیده احتیاج دارید.به این دلیل که باید به عمق ذهن خلاق خود نفوذ کنید تا به آنها برسید.

خلاقیت می تواند یکی از بهترین ابزارها برای حل مشکلات باشد.با خواندن این مقاله با بیشترین خلاقیت ممکن مشکلات را حل کنید.

| در نهایت وقت آن رسیده که وارد عمل شوید |

بلافاصله بعد از نوشتن ۲۰ جواب خود،یکی از آنها را انتخاب کرده و وارد عمل شوید.در واقع هنگامی که شما براساس جواب های خودتان اقدام میکنید از خلاقیت ذاتی و درونی خود به بهترین شکل استفاده کرده اید.اما اگر بلافاصله براساس یکی از پاسخ هایتان وارد عمل نشوید،قدریت خلاقیت شما کم شده و در نهایت متوقف می شود.پس عملا هیچ اتفاق جدیدی در زندگی شما نخواهد افتاد.این را بدانید که بین سرعت وارد عمل شدن شما و تبدیل ایده جدید به عمل در آینده رابطه مستقیمی وجود دارد.پس خودتان را به عمل کردن سریع و دقیق عادت دهید تا با بیشترین سرعت به سمت مقصد خود حرکت کنید.

سعی کنید در طول زندگی این تمرین را تکرار کنید.هروقت در زندگی وارد مرحله جدیدی شوید به این معنی است که به یک برنامه ریزی برای هدف جدید خود احتیاج دارید.پس یک فهرست از ده هدف تهیه کنید.مهم ترین هدف خود را انتخاب کرده و در نهایت ۲۰ روش برای رسیدن به آن انتخاب کنبد.یکی از روش ها را انتخاب کرده و بلافاصله وارد عمل شوید..(شما می توانید برای شناسایی بهتر تفاوت بین فکر و عمل مقاله تفاوت افکار و اعمال ،خلاصه ای از کتاب خودت را به فنا نده، را بخوانبد.)

این مقاله از فصل سوم کتاب نیروی برنامه ریزی انتخاب شده است.شما می توانید خلاصه ای کاربردی از فصل اول و دوم آن را تنها در این سایت بخوانید.

.

.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.