بزرگ فکر کنیم- راهکارهای مقابله با شکست- اهمیت شک و عدم اطمینان

تمایل بسیاری از افراد برای کوچک فکر کردن به این معناست که رقابت برای حرفه های ارزشمند کمتر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. وقتی موفقیت مدنظر باشد، افراد براساس قد یا وزن یا مدارج دانشگاهی یا پیشینه خانوادگی اندازه گیری نمی  شوند؛ بلکه براساس میزان بزرگی افکارشان اندازه گیری می شوند. اینکه ما چقدر بزرگ فکر می کنیم، تعیین کننده ی بزرگی دستاوردهایمان خواهد بود. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد نمی توانند بزرگ فکر کنند خود کم بینی است این خود کم بینی به شیوه های مختلفی نمایان می شود. مثلا اگر جایی آگهی شغلی را ببیند و این دقیقا همان چیزی باشد که او دوست دارد.این فرد کاری برای به دست آوردن آن شغل انجام نمی دهد. زیرا فکر می کند: من به اندازه ی کافی برای این شغل مناسب نیستم، بنابراین چرا باید خودم را به زحمت بیندازم؟

فیلسوفان از هزاران سال قبل این پند را به ما می دهند: «خودتان را بشناسید». اما به نظر می آید که اکثر افراد از این گفته این گونه برداشت کرده اند که تنها جنبه های منفی خود را بشناسید. به همین علت است که متاسفانه بیشتر خود ارزیابی ها شامل ایجاد فهرستهای بلند بالای ذهنی از اشتباهات، نقایص و بی کفایتی های افراد است. البته لازم است که ناتوانی های خود را شناسایی کنیم. زیرا این نشان دهنده ی آن بخش هایی از وجود ماست است که می توانیم آنها را ارتقا بدهیم. اما اگر فقط خصوصیات منفی و نقاط ضعف خود را بدانیم، آشفته می شویم و ارزشمان پیش خودمان و دیگران کم می شود.

⇐ تمرینهایی موثر برای بهتر شناختن تمام جنبه ها تا بتوانیم بزرگ فکر کنیم

  1. پنج صفت برجسته ی خودتان را مشخص کنید. از یک دوست خوب مثل همسر، سرپرست یا استاد خود بخواهید تا کمکتان کند . یک فرد باهوش که بتواند نظرات صادقانه و کاربردی را در خصوص توانایی هایتان به شما ارائه دهد.
    نمونه هایی از آن صفات برجسته و مثبتی که غالبا به آ«ه اشاره می شود تحصیلات، تجربه، مهارت های تکنیکی، ظاهر، زندگی شخصی خوب، نگرشهای شخصیت، نوآوری هستند.
  2.  بعد از اجرای تمرین اول زیر هر یک از این صفات اسم سه فردی را که در آن زمینه ها توانسته اند به موفقیت های بزرگی دست یابند، بنویسید . وقتی این تمرین را انجام دادید، خواهید فهمید که حداقل در یک صفت برجسته از بسیاری از افراد موفق بالاتر هستید. در این صورت است که می توانیم بزرگ فکر کنیم.

بنابراین تنها یک نتیجه گیری برایتان باقی می ماند، آن هم این است که شما بزرگتر از آن چیزی هستید که فکر می کنید. فکرتان را با اندازهی واقعی خود هماهنگ کنید. به همان اندازه که بزرگ هستیدبزرگ فکر کنید. هیچ وقت، هیچ وقت، هیچ وقت خودتان را دست کم نگیرید


⇐ برای بزرگ شدن مراقب کلماتی که از دهانتان خارج می شود باشید 

کلمانی که استفاده می کنید می توانند نماینده طرز فکرتان باشد . پس مراقبت نحوه استفاده از آنها باشید. معمولا افرادی که از کلمات و عبارات دشوار استفاده می کنند و تمام تلاششان را می کنند که دیگران به سختی منظور و محتوای کلامشان را بفهمند، غرور و خودنمایی دیده می شود . افراد مغرور و خودنما معمولا افکار کوچکی در ذهن خود دارند. این نکته را به خاطر داشته باشید که معیار مهم برای اندازه گیری ارزش لغات،  اندازه ی کلمات نیست. بلکه تنها مسئله ی مهم در مورد کلمات، تأثیری است که آن کلمه یا عبارت بر فکر خود و دیگری می گذارد.

ما بر اساس کلمات و عبارات فکر نمی کنیم، بلکه تنها بر اساس تصاویر یا اشکال فکر می کنیم. کلمات مواد خام افکار به شمار می روند. کلمات و عبارات چه به زبان بیایند چه خوانده شوند، ذهن به طور خودکار آنها را به تصاویر ذهنی تبدیل می کند. هر کلمه، هر عبارت، یک تصویر ذهنی متفاوت ایجاد می کند. به این صورت که وقتی شما چیزی می گویید یا مینویسید، تا حدودی یک پرده سینمایی به شمار می روید . فیلم هایی را در ذهن دیگران به نمایش می گذارید و تصاویری که شما خلق می کنید تعیین کننده ی عکس العمل دیگران و خودتان خواهند بود.


افرادی که بزرگ فکر می کنند، متخصصان خلق تصاویر مثبت، مترقی و خوش بینانه در ذهن و اذهان دیگران هستند. برای اینکه بزرگ فکر کنیم باید از کلمات و عبارات بزرگی که تصاویر ذهنی بزرگ و مثبت خلق می کنند، استفاده کنیم


این مقاله خلاصه ای از فصل چهارم  کتاب جادوی فکر بزرگ است. شما می توانید برای مطالعه خلاصه ای از فصل اول و دوم این کتاب را در این سایت مطالعه کنید.

.

.

امیدوارم  مطالعه مقاله چگونه بزرگ فکر کنیم شما مفید باشد


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.