مراقبتهای بیماران مبتلا به دیابت

یکی از بیماری های شایع دیابت است که عوارض متعددی در اعضای حیاتی بدن مثل قلب، چشم، عروق، کلیه و پا ایجاد می کند. آسیب به اعصاب یکی از اصلی ترین عوارض دیابت است که به شکل های مختلفی خود را نشان می دهد .شایعترین شکل آن بی حسی، سوزن سوزن شدن و یا مورمور شدن در پاها است. البته گاهی اوقات به صورت از بین رفتن حس درد و حرارت و حس درک موقعیت پا ظاهرمی شود. به دنبال بی حسی در پاها، زخم اتفاق می افتد که مهم ترین علت بستری بیماران دیابتی است. متاسفانه سهل انگاری در مراقبت از پا منجر به بروز ضایعات جدی و جبران ناپذیری از جمله قطع عضو خواهد شد. به همین علت ما بهترین سبک زندگی و مراقبتهای بیماران مبتلا به دیابت را به شما معرفی می کنیم.


عوارض شایع در پای دیابتی بی حسی و کرختی پا و عفونت و دیر بهبود یافتن زخم و جراحت های پا است 


+ بهترین شیوه زندگی و مراقبتهای بیماران مبتلا به دیابت +

رژیم غذایی مناسب : این افراد برای کنترل قند خون خود باید غذا خوردن شان را کنترل و سعی کنند بدن شان را به آن عادت بدهند. هر روز به اندازه مشخص و در زمان های ثابت غذا بخورند. به این ترتیب، بدن آنها عادت می کند، قند خونشان را به کمک داروها کنترل کند. اما بهتر است هرگز گرسنه نمانند، چون گرسنگی شدید، پرخوری را به دنبال دارد و پرخوری، کنترل قندخون را مختل می کند.

کاهش وزن : بیشتر مبتلایان به دیابت نوع دو، اضاف هوزن دارند و به همین دلیل، کاهش وزن یکی از اصول درمانی این نوع دیابت است.

مصرف منظم داروها و کنترل قند خون : در افراد مبتلا به دیابت داروها را روزانه در زما ن های ثابت و مشخص مصرف  شود، چون مصرف منظم و مرتب داروها باعث تنظیم قند خون می شود. کنترل قند خون هم بسیار مهم است. آزمایش هموگلوبین ای وان سی و گلومترها ابزاری هستند که افراد دیابتی می توانند از آنها استفاده کنند.


 دیابت یک درمان مادام العمر دارد و آن چیزی نیست به جز اصلاح شیوه زندگی 


آشنایی با عوارض بیماری :  مشکلات کلیوی، قلبی، پای دیابتی و کاهش قند خون از رایج ترین عوارض دیابت است. دانستن علایم این مشکلات، می تواند به کنترل بیماری و به تنطیم مراقبتهای بیماران مبتلا به دیابت کمک کند. علاوه بر این موارد

مراقبت از پای دیابتی : به دلیل خطر بروز زخم و عفونت در پای افراد مبتلا به دیابت باید به مراقبت از پاها به شکل ویژه ای توجه کرد.

ورزش یا پیاده روی منظم : ورزش یکی از پایه های درمان دیابت است. پیاده روی روزانه منظم ( حداقل روزی ۳۰ دقیقه ) می تواند بسیاری از عوارض دیابت را به تأخیرمی اندازد.

می توانید تمامی تکنیک های یک پیاده روی موثر و لذت بخش را در این مقاله بخوانید

+ راهکارهایی ساده برای پیشگیری از بروز پای دیابتی +

  • بهتر است بیماران مبتلا به دیابت هر روز بعد از فعالیت روزمره یا ورزش، پاهای خود را معاینه کنند و به دنبال زخم، قرمزی، تاول، خراشیدگی، تورم، تغییر رنگ، زخم، ترک خوردگی و ترشح اطراف ناخن باشند و در صورت مشاهده این عوارض به پزشک مراجعه کنند.
  • هر روز بعد از فعالیت روزمره یا ورزش، پای خود را با آب ولرم و صابون معمولی بشویند. بهتر است از صابون های قوی استفاده نکنند، چون این صابون ها ممکن است باعث آسیب پوست پای آنها شوند. سپس پاهای خود را خوب خشک کنند؛ به خصوص خشک بودن بین انگشتان پا خیلی مهم است، چون عفونت در جای مرطوب بیشتر به وجود می آید.
  • هنگام شستشوی پا درافراد دیابتی ، ضمن استفاده از آب با حرارت ملایم توجه داشته باشند که زمان این استحمام طولانی نشود. زیرا پوست پا بیش از اندازه نرم می شود و امکان کنده شدن آن وجود دارد. بهتر است بعد از شستشو و استحمام، پوست دست و پای خود را با یک کرم یا روغن معمولی چرب کنند. اما بین انگشتان پای شما به هیچ وجه چرب نشود.
  • پاهای این افراد به غیر از معاینه توسط خودشان، باید حداقل سالی دوبار توسط یک پزشک هم معاینه شود؛ تا هم اعصاب آن معاینه شوند، هم آسیب هایی که خود شخص متوجه آنها نشده است، تشخیص داده شود.
  • بهتر است در این افراد ناخن های پا را کوتاه نگه داشته شود. در ضمن ناخن نباید از ته گرفته شود. درصورتی که دید فرد مشکل دارد، بهتر است شخص دیگری ناخن های او را بگیرد. بیماران دیابتی باید توجه داشته باشند که ناخن های پای خود را صاف بگیرند تا گوشه هایش در گوشت کنار ناخن فرو نرود. قبل از ناخن گرفتن همیشه انگشتان پای خود را در آب ولرم بگذارند تا ناخن هایشان نرم شوند.
.

افراد مبتلا به دیابت باید توجه داشته باشند که قبل از پوشیدن کفش، داخل و کناره های آن را برسی کنند. زیرا ممکن است در کفش سنگ ریزه یا جسم تیزی وجود داشته باشد


  • اگر فرد دیابتی دچار مشکلاتی مثل پینه، میخچه، قوزک اضافه، انحراف انگشت یا ناخنهای فرورفته شد، باید حتماً با پزشک خود برای برطرف کردن آن ها مشورت کند و به هیچ وجه، خودتان با درمان های خانگی سعی در درمان آنها نکند. در ضمن ضروری است که این افراد از مواد شیمیایی و محلو لهای ضدعفونی کننده قوی برای برطرف کردن میخچه و پینه استفاده نکنند.
  • همیشه در خارج از منزل کفش بپوشند. بهتر است از کفش راحت، پاشنه کوتاه و پنجه پهن استفاده کنند و از پوشیدن کفش های تنگ و یا گشاد پرهیز کنند.  بهتر است جنس کفش چرمی باشد و خرید کفش در اواخر روز )زمانی که پاها بزرگ ترین اندازه را دارند( انجام شود. همچنین درهنگام خرید کفش در فصل زمستان مطمئن شوند که کفش آنها  برای جوراب ضخیم به اندازه کافی جا دارند. مهم ترین نکته درباره خرید کفش این است که  کفش آنها باید کاملاً متناسب با پای آنها باشد، نه تنگ و نه گشاد؛ راحت.  کفش تنگ قبل از آنکه به جا بازکردن برسد، متاسفانه ممکن است باعث قطع شدن پای این افراد شود.
منبع: مقاله مراقبتهای بیماران مبتلا به دیابت در سایت آوای سلامت 

.

.

امیدواریم مطالعه مقاله مراقبتهای بیماران مبتلا به دیابت برای شما مفید باشد


در سایت دیجی خاطره بهترین لحطات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.