ترفند حسابداری ذهنی

تصور کنید به خاطر عجله و نبود جای پارک ماشین را در محل پارک ممنوع قرار داده اید. اما جلوی چشم شما یک مامور پلیس برگه جرمه ای را به علت پارک این مکان زیر برف پاک کن ماشین قرار می دهد.در این شرایط اکثر مردم سریعا خودشان را به مامور می رسانند تا علت پارک در این مکان را برایش توضیح دهند.اما افراد حرفه ای و با تجربه از روش دیگری به نام ترفند حسابداری ذهنی استفاده می کنند.در واقع افراد حرفه ای سالانه پولی را برای حوادث پیش بینی نشده کنار می گدارند تا در این شرایط بالا راحت تر با موضوع پرداخت جریمه کنار بیایند.

ترفند حسابداری ذهنی این را بیان می کند که مردم بسته به آنکه پول را از کجا به دست آورده اند با آن رفتار متفاوتی دارند.به همین علت است که روی مبلغی که در قرعه کشی برنده شده اید نسبت به پولی که برای به دست آوردنش زحمت کشیده اسد حساسیت کمتری دارید و راحت تر آن را خرج می کنید.اما نکته مهم اینجاست که می توانید از این ترفند در شرایطی مااند مثال برگه جریمه به سود خودتان استفاده کنید.در واقع شما به خاطر آرامش ذهنی ان عمدا خودتان را فریب می دهید.

⇐ترفند حسابداری ذهنی و ایجاد دیدگاه متفاوت و ایده آل ⇒

داشتن یک زندگی خوب تا حد زیادی به تفسیر سازنده از وقایع بستگی دارد.به عنوان مثال اگر پنجاه درصد به قیمت رستوران ها و فروشگاه ها اضافه کنید شما مالیات بر درآمد را در نظر گرفته اید.در واقع برای خریدن یک نوشیدنی پنج هزار تومانی لازم است ده هزار تومان درآمد داشته باشید تا توان خرید آن محصول را داشته باشید.اینیک نمونه از ترفند حسابداری ذهنی است که می توانید در زندگی خود از آن استفاده کنید.

پول خوشبختی نمی آوردیکی دیگر از این تغییر دیدگاه هاست.پول خوشبختی نمی آورد پس به خاطر تفاوت جزئی در قیمت ها به خودتان سخت نگیرید.سعی کنید مبلغ ناچیزی را برای خودتان در نظر بگیرید و نسبت به آن بی تفاوت باشید.با این کار هیچ  چیزی را از دست نخواهید داد و در عوض آرامش درونی خودان را حفظ خواهید کرد.در واقع با این روش شما به جای پس انداز کردن پول ،انرژی با ارزش خودتان را پس انداز می کنید.

بالابردن خلاقیت یکی دیگر از راه های ایجاد دیدگاه های متفاوت و جذاب است.این مقاله را بخوانید تا کوه خلاقیت را فتح کنید.

⇐با استفاده از ترفند حسابداری ذهنی روی هدف درست متمرکز شوید ⇒

بسیاری از افرادی که در حال چاق شدن هستند،به تدریج به جنبه هایی از زندگی که عدد ترازو نقش کمتری در آ« دارد مثل شغلشان توجه می کنند.شاید به این علت که تمرکز روی چنین مواردی آسان تر از توجه به کم کردن وزنشان است.اما برای چربی های بدنشان هیچ فرقی ندارد که بر روی چه چیزی تمرکز کرده و یا منافع و انگیزه هایشان چیست.برای دنیا فرقی نمی کند که آن افراد درباره این موضوع چه فکری می کنند یا چه حسی به آن دارند.


هیچ چیز خسته کننده تر و در بلند مدت زجر آور تر از تلاش روزان برای باور به چیزهایی نیست که هر روز غیرفابل باورتر می شوند.دست کشیدن از این تلاش یک شرط خوشبختی قطعی و پایدار است.“برتراند راسل.”


خودفریبی با زندگی خوب ناسازگار است.وقتی آنچه را که می بینید باب میل شما باشد پذیرفتن حقیقت آسان است.اما این مهم اس که زمانی که حقیقت برخلاف میل شما باشد آن را قبول کنید. به عنوان مثال نمایش نامه نویسی که نمایش هایش هرگز موفق نشده اند باید با آرامش این قضیه را بپذیرد که نمایش نامه هایش ضعیف بوده اند و شاید استعداد این حرفه را ندارد.

یکیاز راهکارهای کاربردی برایرسیدن به اهداف نوشتن آنهاست.اگر واقعا می خواهید به اهداف خود برسید کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد را جدی بگیرید.

ترفند حسابداری ذهنی

⇐ نظریه جذاب اوج –پایان کانمن و ارتباط آن با ترفند حسابداری ذهنی ⇒

دنیل کانمن برنده جایزه نوبل این نظریه را به این صورت تعریف می کند:شما نقطه اوج و پایان تجربیات جدید خود را به خاطر خواهید سپرد اما باقی آن را فراموش خواهید کرد.به عنوان مثال اگر در مسافرت هزینه هتل خود را از قبل پرداخت کنید بهاین معنی است که طبق این نظیه عمل کرده اید.در واقع خودتان را از خطر روبه رو شدن با صورت حساب و هزینه های عجیب موجود در آن و مکدر شدن خاطره این گشت و گذار دور کرده اید.به عبارتی با استفاده از ترفند حسابداری ذهنی زهر پرداخت پول را گرفته و اول پرداخت و بعد از آن استفاده کرده اید.

⇐ نکته آخر:پذیرش بی قید و شرط باخت ها و کمبودها ⇒

اگر بخواهیم روی پای خودمان بایستیم ممکن است دیگران را بسیار واضح تر از خودمان ببینیم.به همیم علت بیشتر از دیگران ناراحت می شویم تا خودمان.بنابراین بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم پیداکردن دوست و یا شریک قابل اعتماد است تا عیب های ما را همانطور که هست نشانمان دهد.البته ممکن است مغز شما حقایقی را که دوست ندارید نادیده بگیرد اما قضاوت های درست دیگران می تواند به شما کمک کند.

البته شما در کنار پذیرش بی قید و شرط به جعبه سیاه هم احتیاج دارید تا تفکرات و تصمیم های خود را در آن یادداشت کنید.هر وقت که تصمیم شما با شکست روبه رو شد می توانید به این جعبه سرزده عاملی که باعث بروز این شکست شده را شناسایی کنید.درواقع مطمئن باشید که با تجزیه و تحلیل هر باخت زندگی شما بهتر می شود.به این صورت که اگر نتوانید اشتباهاتتان را شناسایی کنید دوباره به زمین خواهید خورد.


اگر تکلیف واقعیت را روشن نکنید،واقعیت تکلیف شما را روشن خواهدکرد.“آلکس هیلی”


پس واقعیت و خصوصا آن قسمت هایی که دوستشان ندارید را بپذیرید.زندگی آسان نیست.حتی اگر یک زندگی خوب داشته باشید ممکن است بااشتباهات گاه و بی گاهتان رو به رو شوید.اشکالی ندارد هرازگاهی اشتباه کنید اما نکته مهم اینجاست که کشف کنید چرا این اتفاق افتاده است و به شکلی ریشه ای موضوع را حل کنید.در نهایت این را بدانید که مشکلات حل نشده با گذشت زمان بهتر نمی شوند.

منبع:فصل اول کتاب هنر خوب زیستن اثر رولف دوبلی

.

.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.