تفاوت شکست و موفقیت

مددکاران اجتماعی تفاوت های زیادی در سن،ایمان،تحصیلات و پیشینه افراد شکست خورده و رده پایین جامعه پیداکرده اند. برخی از افراد در این گروه بسیار جوان وبرخی دیگر پیر هستند. تعداد کمی از این افراد تحصیل کرده اند و اغلب آنها تعطیلات رسمی ندارند. بعضی از آنها ازدواج کرده و برخی مجردند. اما همه ی این افراد یک چیز مشترک دارند: همگی شکست خورده و مغلوب هستند. همه آنها با موقعیت هایی مواجه شدند که نتوانستند پیروز شوند. همه آنها مشتاقند که به شما بگویند چه موقعیت و عواملی باعث شکست خوردنشان شده است. » این بهانه ها شامل تجاربی مثل ترک همسر ،  از دست دادن تمام دارایی ، طرد شدن توسط جامعه و مواردی از این قبیل است.تفاوت شکست و موفقیت به دیگاه افراد بستگی دارد.

وقتی از قلمرو طبقات پایین به سمت طبقات متوسط حرکت می کنیم ، تفاوت های زیاد و چشمگیری را در سبک زندگی های این افراد مشاهده میکنیم. اما بازهم می بینیم که افراد طبقه عادی و متوسط همان بهانه های تکراری را برای موفق نشدن دارند. حتی افرادی که در سطح متوسط قرار دارند هم از درون احساس شکست می کنند. آنها در موقعیت های مختلف زخم هایی برداشته اند که بهبود نیافته است. پس بیش از اندازه محتاط شده اند. آهسته پیش می روند. خودشان را از یک زندگی رویایی محروم می کنند و از درون احساس نارضایتی دارند. احساس شکست می کنند اما سعی می کنند این وضعیت را که سرنوشت برایشان به وجود آورده تحمل کنند.

تفاوت افراد موفق و متوسط در نحوه مواجهه با موقعیت هاست

وقتی از پلکان دنیای خلوت موفقیت بالا می رویم،بازهم افرادی با پیشینه های مختلف را در آنجا خواهیم یافت. مدیران شرکت ها،وزرای برجسته،ماموران رسمی دولت،انسانهایی عالی رتبه در زمینه های مختلف، افرادی از خانواده های فقیر یا غنی که به این نقطه رسیده اند. این افراد که رهبری همه شاخه های جامعه ما را برعهده دارند، هر موقعیت دشواری که تصورش را بکنید را تجربه کرده اند. می توان شباهت های بیشماری از جمله سن،هوش،ملیت یا هرچیز دیگری را در بین افراد با طبقه های مختلف پیدا کرد. اما یک استثناء بین این افراد وجود دارد و آن هم پاسخ افراد به شکست است.

وقتی فردی از طبقه پایین (از نظر موفقیت ) شکست می خورد،نمی تواند دوباره از جایش بلند شود،پس همانجا می ماند و دست و پا می زند. فرد متوسط روی زانوانش می ایستد،اما می خزد و از میدان دید دور میشود. سپس جهت مخالف را انتخاب می کند تا کطمئن شود دیگر هرگز شکست نخواهد خورد. اما وقتی فرد موفق شکست می خورد، عکس العمل تفاوتی از خود نشان می دهد.او درس جدیدی یاد می گیرد، شکست را فراموش کرده و مسیر سربالایی را ادامه می دهد.

تفاوت شکست و موفقیت در دیدگاه افراد است

فرد بدبین نه خودش موفق می شود و نه موفقیت و تلاش دیگران را قبول دارد. اما فرد بدبین قطعا اشتباه می کند. موفقیت افراد ارتباطی با شانس او ندارد. حتی هوش و یا ثروتمند بودن آن شخص هم در مرتبه ی دوم قرار دارد . مهم ترین چیز مقاومت او در برابر مشکلات و نحوه مواجهه او با شکست است. کسی که هیچ وقت فکر تسلیم شدن را در ذهنش مجسم نمی کند.او کسی است که مبارزه کرده، کسی که ممکن است در برهه ای از زمان تمام سرمایه اش را از دست داده باشد. چندین ماه بی خانمان شده و پول کرایه آپارتمانش را نداشته باشد. شغل های خوبی را از ست داده باشد چون لازم است روی ایده ی خودش کار کند. صد ها پاسخ نه و انرژی های منفی را از سمت شرکا و اطرافیانش دریافت کرده باشد. اما مصرانه به سمت هدفش پیش رفته باشد.


آنهایی که در کارهای بزرگ موفق شده اند،در موقعیت های زیادی شکست خوده اند. هر فردی که در گروه افراد موفق و ممتاز جایگاهی دارد با مخالفت ها،دلسردی ها،موانع و بدبختی های زیادی مواجه شده است. زندگی نامه افراد بزرگ را بخوانید،آنگاه خواهید یافت که هر یک از این  افراد بارها با موانع رو به رو شده اند


این مقاله خلاصه ای از فصل  یازدهم کتاب جادوی فکر بزرگ است. شما می توانید برای مطالعه خلاصه ای از فصل اول ، دوم،چهارم، پنجم ، ششم ، هفتم  ،هشتم  ، نهم  و دهم این کتاب روی لینک های آبی کلیک کنید.

.

.

امیدوارم مطالعه مقاله ”  تفاوت شکست و موفقیت “شما را به آرزوهایتان برساند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.