تصمیم گیری و بهترین انتخاب- توانایی خلاقانه فکر کردن- داشتن انتخاب درست - فواید شک و بی اطمینانی

در مقالات قبل درباره مقدمه ای از خلاقانه فکر کردن ، عوامل سد راه تفکر و تخیل خلاقانه و تکنیک هایی برای ایجاد خلاقیت در تفکر و تخیل صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم آخرین نکات را برای رسیدن به توانایی خلاقانه فکر کردن یه شما ارائه کنیم. اولین نکته این است که سعی کنید ایده هایتان را روی کاغذ بیاورید. به این علت که وقتی ایده شما شکل محسوسی به خود می گیرد،می توانید عینا آن را ببینید، نقاط ضعف ایده را دیده و آن را برسی کنید. سپس می توانید ایده خود را به سود تبدیل کنید.

افزایش انگیزه راهی برای رسیدن به توانایی خلاقانه فکر کردن

سعی کنید همیشه درجمع یک گروه حرفه ای قرار بگیرید که باعث ایجاد انگیزه در زمینه حرفه ی شما شود. همیشه با افراد موفق درتماس باشید. به یادداشته باشید که ذهنی که خودش تغذیه ی خود را فراهم کندخیلی زود ضعیف می شود و نمی تواند افکار خلاقانه و پیش رونده خودش را توسعه دهد. انگیزه از سمت دیگران یک غذای بسیار خوب و مفید برای ذهن است.

حداقل خودتان را در یک گروه که خارج از حرفه ی تخصصی شما فعالیت می کند، عضو کنید و آن گروه مشارکت فعال داشته باشید. ارتباط با افرادی که علایق شغلی متفاوتی دارند، حیطه فکری شما را گسترش داده و کمک می کند تصاویر بزرگی را در ذهنتان مجسم کنید. اگر می خواهید بدانید که چگونه روش دوم باعث بالابردن انگیزه می شود به مثال زیر توجه کنید.

یک درخت بلوط هرسال انقدر میوه می دهد که کل جمگل را اشغال کند. اما از میان این بذرها شاید تنها یک یا دوتا بتوانند به یک درخت تبدیل شوند. سنجاب ها بیشتر آنها را از بین می برند و زمین سخت زیر درخت به دانه های اندکی که باقی می ماند شانسی برای رشد نمی دهد. همین اتفاق برای ایده ها می افتد. ایده های کمی هستند که ثمر بدهد.اگر مراقب  نباشیم سنجاب ها که همان افکار منفی هستند اکثر آنها را از بین خواهند برد. تا وقتی که به راه عملی کردن ایده های خود نرسیدید، مراب ایده هایتان باشید.

سه روش فوق العاده برای تقویت و توسعه ایده ها

  • اجازه ندهید ایده ها فراموش شوند. آنها را روی کاغذ بنویسید. به این علت که هر روز ایده های خوب زیادی به وجود آمده و به سرعت از بین می روند و اگر نوشته نشوند فراموش می شوند. وقتی نوبت به حفظ و نگهداری ایده جدید می رسد،حافظه یک ابزار ضعیف محسوب می شود.سعی کنید همیشه یک دفترچه یادداشت و یا یک کاغذ کوچک همراه خود داشته باشید. در این صورت وقتی ایده ای به ذهنتان آمد می توانید آن را به سرعت یادداشت کنید. افرادی که ذهن خلاقی دارند می دانند که ممکن است در هر زمان یا مکانی یک ایده جدید به ذهنشان برسد. آنها اجازه نمی دهند که این ایده ها از دست برود و از آنها مراقبت می کنند.
  • در مرحله ی بعدی ایده های خود را مرور کنید. سعی کنید نوشته های خود را به صورت فایل هایی مرتب و منظم کنید. برای این کار می توانید از یک جعبه کفش استفاده کنید. با برسی ایده ها می توانید ایده هایی با ارزش کم و غیرکاربردی را کنار بگذارید. اما اگر فکر کردید ایده ای حتی به مقدار یک درصد هم عملی است، آن را حفظ کنید.
  • به ایده های خود بال و پر بدهید. در مورد ایده ها فکر کنید و آنها را به ایده های مرتبط وصل کنید. هر منبع و اطلاعاتی که به ایده شما مرتبط است را مطالعه کنید. همه جنبه ها را برسی کنید. سپس در زمان مناسب از این ایده ها برای شد و توسعه زندگی شخصی و حرفه ای خود استفاده کنید.
  • وقتی یک فرد خلاق در زمینه تبلیغات ایده ای برای پیام بازرگانی پیدا می کند، آن را به صورت پوستر یا عکس ویدئویی در می آورد تا شکل تمام کننده ایده ها را ببیند.

برای رسیدن به توانایی خلاقانه فکر کردن از این ابزارهای حرفه ای استفاده کنید

  1. باور داشته باشید که کاری که می خواهید انجام دهید شدنی است. وقتی باور داشته باشید ذهنتان راه انجام آن را پیدا خواهد کرد. باور داشتن به راه حل راه را برای عملی کردن آن هموار میکند. کلمات و عبارات منفی مثل “غیرممکن ” یا اینکه ” من نمی توانم انجامش دهم” را از افکار و سخنان خود حذف کنید.
  2. اجازه ندهید بعضی سنت های قدیمی ذهنتان را فلج کند. پذیرای ایده های جدید باشید. به دنبال تجربه و آمایش باشید. رویکرد و راه حل های جدید را امتحان کنید. در هرکاری که انجام می دهید به دنبال پیشرفت و بهترین شدن باشید.
  3. هر روز به دنبال بهتر انجام دادن کارها باشید. هچ محدودیتی در مینه اصلاح خودتان نداشته باشید. اگر به دنبال پیشرفت باشید راه حل خود به خود خودش را به شما نشان می دهد.
  4. سعی کتید هر روز بیشتر از قبل کار کنید. ظرفیت یک حالت ذهنی است. وقتی بخواهید بیشتر کار کنید ذهنتان یک میانبر هوشمندانه پیدا می کند. ترکیب موفقیت در تجارت و زندگی این است که کارتان را بهتر از قبل انجام دهبد و حجم کارتان را بیشتر کنید.
  5. پرسیدن و گوش دادن را تمرین کنید. ر این صورت مواد خام برای رسیدن به موفقیت و ایده های ناب را کسب می کنید. برای رسیدن به توانایی خلاقانه فکر کردن سعی کنید بیشتر اوقات شنونده باشید. افراد بزرگ گوش دادن و افراد کوچک صحبت کرئن را به انحصار خودشان در می آورند.
  6. ذهنتان را گسترش دهید و انگیزه خود را بالا ببرید. با افرادی در ارتباط باشید که به شما کمک کنند تا ایده و راه حل های جدید برای انجام کارها به ذهنتان برسد. با افرادی که در حرفه های مختلف تخصص دارند ارتباط برقرار کنید.

این مقاله خلاصه ای از فصل پنجم  کتاب جادوی فکر بزرگ است. شما می توانید برای مطالعه خلاصه ای از فصل اول ، دوموچهارم این کتاب را در این سایت مطالعه کنید.

.

.

امیدوارم  مطالعه مقاله توانایی خلاقانه فکر کردن شما را به آرزوهایتان برساند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.