خدا آنگونه که من میفهمم

خدا آنگونه که من میفهمم نوشته مهاتما گاندی است که در سال ۱۹۷۱ برای اولین بار در هند منتشر شد. مهاتما گاندی به عنوان رهبر جنبش استقلال هند مشهور شد ، اما او خود را “یک مرد خدا مبدل به سیاستمدار” می دانست. این کتاب با گردآوری بسیاری از مهمترین نوشته های وی ، ریشه های عمیق مذهبی دستاوردهای دنیوی گاندی را بررسی می کند و رویکردهای فکری ، اخلاقی و معنوی او نسبت به امر الهی را نشان می دهد. درواقع این کتاب اعتقادات و مجموعه سخنان و نوشته های گاندی درباره خداوند است. کتاب خدا آنگونه که من میفهمم در سال ۱۳۹۳ توسط نشر نی منتشر شد و موفقیت آن به حدی بود که به چاپ نهم رسیده است.

مهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگی‌اش استفاده از هر نوع ترور و خشونت را برای رسیدن به مقاصد رد می ‌کرد. او روی بسیاری از جنبش‌های مقاومت بدون خشونت در سراسر جهان و تا امروز تأثیر گذاشته ‌است. گاندی یک هندو بود و تمام عمر این آیین را حفظ کرد. او به عنوان یک هندوی معتقد بود همه ادیان برابرند و شدیداً به خدا اعتقاد داشت و بنابراین تمام ادیان را با دقت تمام برسی و مطالعه کرد. این کتاب نتیجه این تحقیقات و افکار او درباره ی خداوند است.


در نگاه من

خدا حقیقت و عشق است

خدا اخلاق و درستکاری است 

خدا سرچشمه نور و زندگی است

و با این حال ، برتر از همه ی این هاست


♦ قسمت جذابی از کتاب خدا آنگونه که من میفهمم ♦

دیدن رو در روی خدا به معنی حس کردن بزرگی و عزمت او درقلبمان است.درست به همان گونه که کودک محبت مادر خود را بدون نیاز به اقامه ی برهان احساس می کند. آیا کودک وجود عشق مادر خود را به استدلال می نشیند؟ آیا می توان آن را به دیگران اثبات کند؟ او فقط پیروزمندانه اعلام می کند که عشق درکار هست. وجود خدا را نیز این چنین باید ادراک کرد. اثبات وجودش از پنجه ی استدلال می گریزد. بیایید تجربه های تولاسیداس،چایتانیا، رامداس و دیگر آموزگاران روحانی و معنوی را به انکار ننشینیم. همانگونه که با تجربه های معلمان علوم دنیوی چنین نمی کنیم.

ایمان است که ما را از میانه امواج دریاهای طوفان زده به ساحل امن می رساند. ایمان است که کوه ها را از جا می کند و نیز ایمان است که اقیانوس ها را در می نوردد و از فرازشان می گذرد. ایمان چیزی نیست جز یک خودآگاهی و توجه زنده و هوشیار نسبت به خدایی که در وجود ماست. آن کس که به این ایمان نائل آمده و به آن دست یافته است دیگرهیچ نمی خواهد. اگر جسمش بیمار شود روح او سلامت است.اگر دستش تهی باشد دلش در ثروت و غنا غوطه می خورد.

⇐ بخش دوم از فصل ایمان و برهان

بدون ایمان این جهان در چشم برهم زدنی نیست می شد. ایمان حقیقی برآمده از تجربه ی معقول کسانی است که ما معتقدیم زندگی خود را با توسل به نیایش و استغفار، پالوده و مطهر ساخته اند. پس اعتقاد به پیغمبران و فرزانگانی که در روزگاران دور می زیسته اند نه خرافه ای بی پایه و بیهوده، بلکه ارضای نیاز درونی در اعماق روح آدمی است.

تجربه ی شخصی ام مرا به سوی این آگاهی سوق داده است که بدون ایمانی راسخ به قانونی زنده که کل عالم هستی به آن گردن نهاده و با تابعیت از آن در جریان است، نمی توان زندگی را به کمال زیست. انسانی که فاقد چنین ایمانی است قطره آب را می ماند که از اقیانوس جدا افتاده و سرنوشت محتومش نابودی است. هر قطره ای از اقیانوس در شکوه و عزمت آن شریک است و هوای پاک و لطیف زندگی را به ما می بخشد.


می توانید کتاب خدا آنگونه که من میفهمم را با ترجمه شهرام نقش تبریزی از سایت فیدیبو و  نشر نی تهیه کنید


.

.

امیدواریم از مطالعه این کتاب لذت ببرید


 می توانید در این سایت بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.