بالابردن قدرت فکر و ذهن / خلاقیت در تفکر و تخیل

در مقالات قبل درباره مقدمه ای از تفکر و تخیل خلاقانه و عوامل سد راه این توانایی صحبت کردیم . در این مقاله قصد دارین شما را با بالابردن بهره وری از طریق خلاقیت در تفکر و تخیل و همچنین بالابردن این مهارت به کمک هنر خوب گوش کردن آشنا کنیم. همانطور که در مقالات قبل گفته شد ظرفیت یک حالت ذهنی است. اینکه ما چقدر می توانیم کار انجام دهیم به اینکه فکرمان در این مورد چه می گوید،بستگی دارد. وقتی از صمیم قلب باور داشته باشید که می توانید کارهای بیشتری را انجام دهید،ذهنتان به طور خلاقانه فکر می کند و راه را به شما نشان خواهد داد. پس با باور به توانایی هایتان هیچ فرصتی را از دست نخواهید داد.

با دو تمرین ساده کمیت کار خود را بالا ببرید

  1. فرصت انجام کارهای بیشتر را مشتاقانه بپذیرید. این فرصت باعث می شود که مسئولیت های بیشتر و جدیدتری را برعهده بگیرید. پذیرش مسئولیت های بزرگتر باعث می شود برجسته شوید و نشان دهید که ارزش بیشتری دارید. به عنوان مثال وقتی همسایه هایتان از شما می خواهند رهبری و نمایندگی آنها را درخصوص یک موضوع شهری برعهده بگیرید، قبول کنید. این کار به شما کمک می کند که به یک رهبر اجتماعی تبدیل شوید.
  2. بعد از انجام تمرین بالا روی این سوال که «چگونه می توانید کار بیشتری انجام دهید؟» تمرکز کنید. د راین صورت پاسخ های خلاقانه خود به خود ظاهر می شوند. ممکن است بعضی از این پاسخ ها بیشتر قابل برنامه ریزی باشند و با فعالیت فعلی شما هماهنگ تر باشند. این نکته را به خاطر داشته باشید که راه حل برای انجام کار بیشتر خودش ظاهر می شود.

اگر می خواهید کاری انجام شود آن را به فردی که سرش شلوغ تر است بسپارید


برای داشتن خلاقیت در تفکر و تخیل سعی کنید شنونده بهتری باشید

افراد بزرگ امتیاز گوش دادن و افراد کوچک امتیاز حرف زدن را برای خودشان انتخاب می کنند. همچنین رهبران سطح بالا در همه ی مراحل زندگی به جای نصیحت کردن طالب شنیدن نصیحت های دیگران هستند. در واقع هر رهبر یک ماشین انسانی است که مسئولیت تصمیم گیری را برعهده دارد. پس برای تولید نیاز به ماده ی خام دارد. برای دسترسی به قدرت خلاقیت در تفکر و تخیل مواد خام همان ایده ها و پیشنهادات دیگران هستند. البته از دیگران انتظار نداشته باشید که راه حل های حاضر و آماده ای را در اختیارتان قرار دهند. ایده های دیگران به شما کمک می کند که ایده ای خلاقانه در ذهن شما جرقه بزند و ذهنتان خلاق تر از قبل عمل کند.


چشم گوشهای شما دریچه ورودی اطلاعات برای رسیدن به تفکر خلاقانه هستند. آنها مواد خامی را که می تواند به قدرت خلاقانه مبدل شود برای ذهنتان مهیا می کنند. ما با حرف زدن چیزی یاد نمی گیریم. اما با پرسیدن و گوش دادن یادگیری نامحدودی را به دست می آوریم.


سه تمرین برای رسیدن به خلاقیت در تفکر و تخیل از راه گوش دادن و پرسیدن

  1. دیگران را تشویف کنید که حرف بزنند. در مکالمات شخصی یا جلسات گروهی از دیگران بخواهید که سوالاتی مثل « در مورد تجربه خودتان در خصوص…بگویید.» ، « فکر می کنید درمورد .. کار چه راه حلی مناسب است.» و یا « فکر می کنید نکته کلیدی جلسه چیست.» را پاسخ دهند. با تشویق دیگران به صحبت کردن می توانید به یک پیروزی دوگانه برسید. به این صورت که ذهنتان مواد خامی را به دست می آورد که می توانید از آنها برای خلق افکار خلاقانه استفاده کنید. در عین حال دوستای به دست خواهید آورد. برای اینکه دیگران شما را دوست داشته باشند هیچ راهی بهتر از تشویق آنها برای حرف زدن با شما نیست.
  2. دیدگاه و نظراتتان را به شکل پرسشی مطرح کنید. اجازه بدهید دیگران برای ارائه ایده هایتان به شما کمک کنند. از سوال « شما درباره این موضوع چه فکری می کنید؟» استفاده کنید. با این کار تعصب را کنار گذاشته اید. سعی کنید یک ایده جدید را به شکلی مطرح نکنید که انگار از یک لوح طلایی بیرون آمده است. ابتدا با یک تحقیق غیررسمی عکس العمل دوستانتان را درباره ایده موردنظر بسنجید. با این کار احتمال دارد ایده بهتری به دست بیاورید.
  3. بر روی گفته های فرد مقابل تمرکز کنید. گوش دادن به این معنی نیست که فقط صحبت نکنید. گوش دادن یعنی اجازه دهید آن چیزی که گفته می شود در ذهنتان نفوذ کند. اغلب مردم وانمود می کنند که در حال گوش دادن هستند. درواقع آنها منتظرند تا فرد مقابل سکوت کند تا بتوانند خودشان صحبت کنند. بر روی صحبت های فرد مقابل تمرکز کنید. آن را ارزیابی کنید تا بتوانید غذای ذهنتان را تهیه کنید.

این مقاله خلاصه ای از فصل پنجم  کتاب جادوی فکر بزرگ است. شما می توانید برای مطالعه خلاصه ای از فصل اول ، دوم و چهارم این کتاب را در این سایت مطالعه کنید.

.

.

امیدوارم  مطالعه مقاله خلاقیت در تفکر و تخیل شما را به آرزوهایتان برساند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.