دلایل اهمیت عادتهای اتمی

خیلی از افراد اهمیت بهبودهای کوچک و روزمره را نمیدانند. اغلب اوقات خودشان را قانع می کنند که موفقیت بزرگ به اقدامات بزرگ نیاز دارد. چه هدفشان کاهش وزن،ساختن ساختمان،نوشتن کتاب و بردن در مسابقه باشد، به خودشان فشار می آورند تا تغییرات مثبت بزرگی را ایجاد کنند تا همه درباره ی آن صحبت کنند.  با این که ممکن است تغییرات یک درصدی زیاد چشمگیر نباشد اما معنای بیشتری در طولانی مدت دارد. تفاوتی که یک بهبود کوچک در گذر زمان می تواند ایجاد کند، قابل توجه و تامل است. اگر در مدت یک سال هر روزیک درصد بهتر و بهتر شوید، در انتهای کار ۳۷ برابر بهتر خواهید شد. اما اگر این قضیه برعکس شود در نهایت به صفر نزدیک خواهید شد. به همین علت لازم است دلایل اهمیت عادتهای اتمی را بدانید.

آن چیزی که به عنوان یک پیروزی کوچک یا گام جزئی رو به عقب تصور می شود درنهایت به صورت یک پیروزی یا شکست بسیار بزرگتر انباشته خواهد شد. اغلب ما به این دلیل تغییرات کوچک را نادیده می گیریم که در آن لحظه خیلی مهم به نظر نمی رسند. اگر هم اکنون مقدار کمی پول ذخیره کنید، درجا میلیونر نخواهید شد. اگر امشب به مدت یک ساعت زبان فرانسوی را تمرین کنید ،هنوز هم آن را یاد نگرفته اید.نتایج تغییرات کوچکی که ایجاد می کنید،هیچوقت به سرعت ظاهر نمی شوند. متاسفانه سیر این تحولات انقدر آرام است که گاهی متوجه عواقب عادتهای بدمان هم نمی شوید. اگر امروز یک وعده غذای ناسالم بخورید،وزنتان تغییر نخواهد کرد. اما اگر همین روند را ادامه بدهید تضمینی برای عدم افزایش وزنتان وجود ندارد.

دلایل اهمیت عادتهای اتمی با گذر زمان بهتر و بهتر مشخص می شود

انتخاب یک درصدی که باعث بهتر یا بدتر شدن وضع کنونی شما می شود، شاید در آن لحظه چندان جلب توجه نکند. اما در گذر زمان می تواند تغییر بزرگی را بین شرایط کنونی و آینده ی شما به وجود بیاورد. موفقیت محصول عادت های روزانه ی شماست نه تحولاتی که ناگهانی رخ می دهد. مهم نیست که اکنون چقدر موفق یا ناموفق هستید. آنچه اهمیت دارد عادات شماست که آیا شما را در مسیر موفقیت قرار می دهد یا نه. باید بیشتر از اینکه نگران نتیجه کارهای خود باشید،ذهنتان را را متوجه مسیر کنید. اگر یک میلیونر هستید اما بیشتر از درآمد ماهانه خود خرج می کنید پس در مسیر بدی قراردارید. پس اگر عادات خرج کردنتان را تغییر ندهید عاقبت خوشی در انتظارتان نخواهد بود. اما اگر ورشکسته هستید اما هر روز مقداری پس انداز می کنید، در مسیر ثبات مالی قرار دارید.

نتایج شما در آینده حاصل عادتهای فعلیتان هستند. وضعیت مالی شما در آینده به عادات مالی شما بستگی دارد. وزن شما در آینده به واسطه عادت های غذایی شما تعیین می شود. دانش شما در آینده از عادات یادگیریتان نشات می گیرد. در کل آنچه تکرار کنیدعلیدتان می شود. این نکته را فراموش نکنید که زمان است که مرز موفقیت و شکست را بزرگنمایی می کند. زمان هرچیزی را که به آن بدهید چندبرابر می کند. عادت های خوب کاری می کنند که زمان با شما متحد شود. اما با عادات بد زمان دشمن شما خواهد شد.


دو صفحه ی تکتونیک می توانند میلیون ها سال کنار هم ساییده شوند و تنش به تدریج در گذر زمان شکل می گیرد. یک روز می رسد که ساییدگی به همان شکل همیشگی است. اما این بار تنش خیلی بزرگ است و زلزله اتفاق می افتد. تغییر می تواند سالها طول بکشد پیش از اینکه ناگهانی رخ دهد


ترکیب عادتهای کوچک می تواند مفید یا مضر باشد

⇐ ترکیب های مثبت این عادت ها

ترکیب بهره وری : اجرای یک وظیفه ی بیشتر، گام کوچکی برای یک روز است. اما این کار در تمام جنبه های حرفه شما نقش مهمی را ایفا می کند. هرقدر بتوانید وظایف بیشتری را روان و بدون تفکر اضافی انجام دهید، مغزتان آزادی بیشتری برای تمرکز روی نواحی دیگر دارد.

ترکیب دانش : یادگیری یک ایده جدید شما را به یک نابغه تبدیل نخواهد کرد. اما تعهد به یادگیری در سراسر طول عمر می تواند تحول بزرگی را ایجاد کند. هر کتابی که می خوانید نه تنها مسئله ی جدیدی را به شما یاد می دهد بلکه مسیرهای متفاوتی از تفکر را برایتان باز می کند. همانطور که وارن بافت می گوید : نحوه ی تفکر دانش همین گونه است. همانند سود سرمایه گذاری انباشته می شود.

ترکیب روابط : افراد رفتار خودتان را به شما منعکس می کنند. هرچقدر بیشتر به دیگران کمک کنید، دیگران هم تمایل بیشتری برای کمک به شما دارند. اندکی مهربانی بیشتر در هر تعاملی، می تواند منجر به ایجاد شبکه ای از ارتباطات وسیع و گسترده شود.

⇐ ترکیب های منفی این عادت ها

ترکیب استرس : خستگی از ترافیک،نگرانی از عدم انجام تعهدات،تنش ناشی از فشارخونکمی بالا عوامل شایعی برای استرس هستند. خوشبختانه تک تک این عوامل به راحتی مدیریت می شوند. اما همین استرس های کوچک اگر سالها باقی بمانند،به مشکلات جدی سلامتی ختم می شوند.

ترکیب افکار منفی : هرچقدردیگران را بیشتر بی ارزش، احمق یا زشت تصور کنید، زندگی خو.د را بیشتر درگیر این صفات بد می کنید. در یک چرخه ی فکری گرفتار می شوید. اگر عادت کنید که افراد عصبی یا خودخواه را در اطرافتان ببینید، آنها همه جا با شما خواهند بود.

ترکیب خشونت: آشوب،اعتراض و جنبش های بزرک به ندرت براثر یک وماقعه ی کوچک اتفاق می افتد. مجموعه ی طولانی از خرده تهاجمات و افکار منفی روزمره هستند  که به تدریج تکثیر می شوند. حد تحمل افراد تمام شده و آتش مثل زباله زبانه می کشد. این تنها یکی از دلایل اهمیت عادتهای اتمی است.

کلام آخر: عادتهای کوچک می توانند تغییرات خیلی بزرگی را به وجود بیاورند :

عادتها مثل اتمهای زندگی ما هستند. هر کدام یک واحد اساسی است که به بهبود کلی ما کمک می کند. همانطور که اتمها سنگ بنای مولکول ها هستند،عادتهای اتمی هم سنگ بنای تغییرات بزرگ در زندگی هستند. آنها موجب تقویت یکدیگر می شوند و پیروزی های بزرگی را رقم میزنند. آنها کوچک اما قدرتمند اند و منبع قدرت خارق العاده ای محسوب می شوند. نکات مهم درباره این عادتهای اتمی شامل موارد زیر است:

  • عادتها ترکیبی از احساسات و عواید بهبود های درونی هستند. اینکه هر روز یک درصد بهتر شوید در طولانی مدت به نتایج بزرگی خواهید رسید.
  • عادتهای شمشیر دولبه هستند. آنها می توانند به نفع یا ضررتان عمل کنند. به همین علت است که شناسایی جزئیات آنها ضروری است.
  • یک عادت اتمی ، عادتی کوچک است که در دل یک سیستم بزرگ جا دارد. همانطور که اتمها سنگ بنای سازنده ی مولکول ها هستند، عادتهای اتمی هم باعث نتایج قابل توجهی خواهند شد.

این مقاله  خلاصه ای از فصل اول کتاب عادتهای اتمی است . خلاصه ی فصلهای دیگر طی روزهای آینده خدمتتان ارائه می شود.

.

.

.

امیدوارم مطالعه مقاله ” دلایل اهمیت عادتهای اتمی “شما را به آرزوهایتان برساند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.