دندان های سالم و سفید

دهان اولین بخش از دستگاه گوارش است.از لب ها شروع شده وبه حلق ختم می شود و عمل جویدن، صحبت کردن، خندیدن،چشیدن، گاز گرفتن و بلعیدن غذا را انجام می دهد. در داخل استخوان های فک بالا و پایین، دندان ها قرار دارند که وظایف اصلی آ نها عمل جویدن،صحبت کردن و حفظ زیبایی صورت است. پس داشتن دندان های سالم و سفید باعث انجام این اعمال به بهترین شکل می شود.

تعریف کلی از پوسیدگی دندان

برخی از میکروب های موجود بر روی دندان، باقیمانده های مواد غذایی را به اسید تبدیل می کنند. این اسید مینای دندان را به مرور حل کرده و پوسیدگی ایجاد می کند. این نکته را بدانید که پوسیدگی دندانی می تواند از یک دندان به سایر دندان ها سرایت کند.

نشانه های پوسیدگی دندان و خداحافظی با دندان های سالم و سفید

تغییر رنگ مینای دندان: در محل پوسیدگی ، مینا ی دندان قهوه ای یا سیاه رنگ می شود.

سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی: گاهی اوقات میزان تخریب بر اثر پوسیدگی کم است و فقط با معاینه دقیق مشخص می شود .اما متاسفانه گاهی اوقات مقدار زیادی از دندان از بین می رود، به شکلی که شخص فکر می کند دندان او شکسته است.

حساس بودن یا درد گرفتن دندان:ممکن است فرد در موقع خوردن غذاهای سرد،گرم، ترش و شیرین احساس درد و یا سوزشی در دندان ها داشته باشد. همچنین ممکن است وقتی که دندان ها را روی هم فشار می دهد همین حس را داشته باشد.

بوی بد دهان:این نکته را به یاد داشته باشید که بوی بد دهان  می تواند به علل مختلف ایجاد شود که یکی ازعلت های آن پوسیدگی دندان ها  و علامت ازدست دادن دندان های سالم و سفید است.

ویژگی های لثه سالم را بشناسید

 • رنگ لثه صورتی رنگ باشد
 • لثه بافت سفت و محکم و خود را حفظ کرده باشد
 • شکل لثه متناسب با شکل و طرز قرارگرفتن دندان ها باشد.
 • تیز بودن لبه لثه به صورتی که مثل لایه ای روی دندان کشیده شود.
 • در نهایت عدم وجود هرگونه ناهمواری یا لبه پهن بین دندان و لثه، به صورتی که فضای بین دندان ها توسط لثه  پر شود
 • ممکن است در روی لثه برخی افرادی که رنگ چهره تیره دارند، لکه های قهوه ای رنگ دیده شود؛ این را بدانید که این پدیده به معنای بیماری لثه نیست.

راهکار های پیشگیری از پوسیدگی دندان و حفط دندان های سالم و سفید

 • مسواک زدن به وسیله مسواک مناسب با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و با روش صحیح در مدت زمان مناسب و به صورت منظم را فراموش نکنید.
 • از نخ دندان و دهان شویه هایی که توسط دندانپزشک تجویز می شود استفاده کنید.
 • تغذیه مناسب را فراموش نکنید.سعی کنید از خوراکی های حاوی قند طبیعی یا همان زایلیتول استفاده کنید.
 • می توانید از فلوراید موضعی استفاده کنید.
 • شیارهای سطح دندان برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در سطوح جونده دندان با استفاده از روش فیشورسیلنت مخصوصا در سن ۶ سالگی و همزمان با درآمدن اولین دندان دائمی بپوشانید.
 • در نهایت مراجعه منظم به دندانپزشک را برای بررسی وضعیت دهان و دندان و محافظت از دندان های سالم و سفید خود فراموش نکنید.

ویژگی های یک مسواک خوب 

از لحاظ جنس: موهای مسواک بهتر است از جنس نایلون نرم و سر موهای آن گرد باشد. بنابراین،استفاده از مسواک با جنس موهای سخت توصیه نمی شود. بهتر است بیشتر از ۳ الی ۴ ماه از یک مسواک استفاده نکنید. چون موهای آن خمیده و نامنظم می شود یا رنگ موهای مسواک تغییر می کند که در این صورت حتما مسواک را عوض کنید.اگر بعد از مدت کوتاهی شکل موهای مسواک تغییر کند، ممکن است نادرست و خشن مسواک بزنید.

از لحاظ کیفیت: بهتر است موهای مسواک باید منظم و مرتب باشد.

از لحاظ اندازه: مسواک کودکان، کوچکتر از بزرگسالان است. همچنین اندازه دسته آن برای کودکان باید به شکلی باشد که به خوبی در دستهای کوچک آنها قرار گیرد و هنگام استفاده از مسواک در دستشان نلغزد.(اگر می خواهید بهترین بازی ها برای کودکان در سنین مختلف را بدانید این مقاله را از دست ندهید.)

از نظر شکل: مشخصات دسته مسواک بر اساس سلیقه افراد متفاوت است. البته به این نکته توجه داشته باشید که دسته مسواک کمی خمیده، سطوح دندانهای پشتی را بهتر تمیز می کند.

دندان های سالم و سفید

روش صحیح مسواک کردن را برای حفاظت از دندان های سالم و سفید خودتان یاد بگیرید

مرحله اول :ابتدا دهان را با آب بشویید، سپس به اندازه یک نخود خمیردندان روی مسواک قرار داده و خمیردندان را به داخل موهای مسواک ببرید.

مرحله دوم :این را به یاد داشته باشید که دندانهای بالا و پایین باید جداگانه مسواک شود. مسواک کردن صحیح، از قسمت عقب یک سمت دهان شروع می شود و با این روش کلیه سطوح خارجی، داخلی و جونده(سطح بالایی دندان ) کلیه دندانها مسواک زده می شود.هنگام مسواک کردن ،موهای مسواک با زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان در محل اتصال لثه و دندان قرار بدهید.بعد از قرار دادن مسواک روی دندان و لثه، ابتدا حرکات سریع و کوتاه به سمت عقب و جلود را  انجام بدهید. بهتر است این حرکت حدود ۱۵ تا ۲۰ بار برای هر دندان انجام بگیرد . سپس با حرکت مچ دست، موهای مسواک روی سطح دندان از سمت لثه به طرف سطوح جونده بچرخانید.

مرحله سوم :تمیز کردن صحیح سطوح داخلی دندانها هم مانند مرحله قبلی انجام می شود. با این تفاوت که برای سطوح داخلی دندانهای جلو، مسواک را به صورت عمود بر روی سطح داخلی دندان های سالم و سفید خودتان قرار دهید.

مرحله چهارم:برای مسواک کردن صحیح سطح جونده، موهای مسواک را در تماس با سطوح جونده قرار داده و کمی فشار دهید تا موهای مسواک به خوبی به داخل شیارهای سطح جونده وارد شود. سپس چند بار مسواک را به جلو و عقب بکشید تا به خوبی تمیز شود.


به علت اینکه خرده های مواد غذایی و میکروبها روی سطح زبان جمع می شوند، بهتراست روی زبان را هم با مسواک تمیز کنید. برای این کار مسواک در عقب زبان قرار دهید و به طرف جلو کشیده بکشید.این را بدانید که تمیز کردن زبان نقش مهمی در از بین بردن بوی بد دهان دارد


سطوح بین دندانی را جا نگذارید و با نخ دندان آن را به خوبی تمیز کنید

 1. قبل از استفاده، دستهای خود را را با آب و صابون خوب بشویید.
 2. حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر از نخ دندان را ببرید و دو طرف نخی را که بریده اید در هر دو دست به دور انگشت وسط بپیچید.
 3. سه انگشت آخر را ببندید و دو دست را از هم دور کنید تا نخ محکم کشیده شود. با این کار انگشت نشانه و شست هر دو دست آزاد می شود.
 4. قطعه ای از نخ به طول ۲ تا ۵/ ۲ سانتیمتر را بین انگشتان شست و اشاره دستها نگه دارید.
 5. برای وارد کردن نخ بین دندا نهای فک پایین از دو انگشت اشاره و بین دندانهای فک بالا از دو انگشت شست یا یک شست و یک انگشت اشاره استفاده کنید.
 6. نخ را با حرکت شبیه اره کشیدن به آرامی به فضای بین دندا نها وارد کنید .البته مراقب باشید فشار نخ، لثه را زخمی نکند.
 7. پس از اینکه نخ را وارد فضای بین دندانی کردید، ابتدا نخ را به سطح کناری دندان جلویی تکیه داده و با ملایمت به زیر لبه لثه برده و آن را به دیواره دندان چسبانده و چند بار به طرف بالا و پایین حرکت دهید. به یادداشته باشید که به آرامی این عمل را انجام دهید تا به لثه مجاور دندان آسیب نرسانید. سپس قسمت تمیز نخ را در همان محل به سطح کناری دندان مجاور بچسبانید
 8. و همین کار را تکرار کنید.
 9. بعد از آن نخ را از لای دندانها خارج کنید. آن قسمت از نخ را که برای این دندانها استفاده کرد ه اید، جابه جا کنید و نخ کشیدن دندان
 10. بعدی را شروع کنید. این کار را برای تمام سطوح بین دندا نها تکرار کنید.پشت آخرین دندان هر فک را نیز مثل دندانهای دیگر نخ بکشید.

 • اگر هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن دندانها، درد و خونریزی وجود داشت، نگران نباشید. در اکثر موارد با ادامه کشیدن نخ دندان و برطرف شدن التهاب لثه، درد و خونریزی هم از بین می رود. البته اگر بعد از یک هفته علایم برطرف نشد، به دندانپزشک مراجعه کنید

منبع:مقاله بهداشت دهان و دندان در سایت آوای سلامت 

.

.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد


در سایت دیجی خاطره بهترین لحطات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.