دوری از تعصب و ایدئولوژی های خطرناک

اکثر افراد مظمئن هستند که کاربرد وسایل ساده ای مثل زیپ را به طور کامل می دانند. اما اگر بخواهند نحوه دقیق عملکرد زیپ را برای کسی که تا به حال این وسیله را ندیده توضیح دهند، نقص در اطلاعات آنها مشخص می شود. ما فکر می کنیم که شناخت ودرک کاملی از همه چیز داریم، مگر اینکه مجبور شویم آنها را توضیح دهیم. تنها در این صورت است که متوجه می شیم شناخت ما چقدر کم است. همچنین متوجه می شویم میزان آگاهی ما از شناخت واقعی مان نسبت به ابزار و فرآیندها کمتر است. اگر نتوانیم توضیح کاملی درباره اختراع ساده ای مثل زیپ ارئه کنیم، پس درباره ی به پرسش های پیچیده تر اطلاعات زیادی نداریم, و دچار تصمیم گیری اشتباه می شویم. به همین علت است که دوری از تعصب و ایدئولوژی های خطرناک برای هر فردی لازم و ضروری است.ه

همانطور که در مقالات قبل گفته شد ذهن ما برای پرسش های پیچیده ای مثل مهاجرت بلند مدت و یا درست و غلط بودن قوانین حمل سلاح شخصی پاسخ های آماده دارد. اما مسئله اینجاست که ما به این مسائل حتی به صورت سطحی هم فکر نکردیم. در نتیجه این اظهار نظر های سریع و غیرتخصصی عواقب بسیاری را در سطح جامعه به همراه دارد.

| برای دوری از تعصب و ایدئولوژی های خطرناک نظرات گروهی غیرتخصصی را فراموش کنید |

بسیاری از افراد متفکران مستقلی نیستند. به این معنی که با نطراتشان مثل لباس، مد و یا هرچیزی که ممکن است دائما تغییر کند رفتار می کنند. نظرات خود را طبق سلیقه اطرافیانشان عوض کرده و سعی می کنند مثل آنها فکر کنند. اگر برای پاسخ به پرسش ها و مسائل پیچیده یه منابع تخصصی، کتاب و یا افراد حرفه ای دسترسی ندارید، فقط از نظرات دیگران برای حل مشکل استفاده نکنید. به این علت که اگر این نظرات درباره موضوعات تخصصی تری مثل دغدغه های جهانی باشد ممکن است به تعصب و ایدئولوژی خطرناکی تبدیل شوند.

این تعصبات مانند جریان برق با ولتاژ بالا بر روی مغز اثر گذاشته و باعث تصمیم گیری های عجولانه ای می شوند. جهان بینی شما را از بین برده و باعث می شود تصمیمات خطرناکی بگیرید .به عنوان مثال می توان به قسم خوردن مرد جوان و تحصیل کرده اروپایی برای وفاداری به گروه داعش برای احیای مجدد دستورات اسلام اشاره کرد. پس برای دوری از تعصب و ایدئولوژیهای خطرناک لازم است از نظرات گروهی غیرتخصصی درباره مسائل پیچیده اجتناب کرد.

| نشانه های شکل گیری تعصبات و ایدئولوژی های ترسناک |

انکارناپذیری : به عنوان مثال اگر در جامعه ای میزان ثروتمندان نسبت به افراد فقیر به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند افراد جامعه این مسئله را برپایه نظام غلط سرمایه داری نسبت می دهند. اما اگر این نابرابی کاهش پیدا کند آن را ناشی از پیشرفت تاریخی به سمت ایجاد یک جامعه بدون طبقه درنظر می گیرند. اگر با افراد با این طرز تفکر رو به رو شدید از آنها سوال ” دقیقا به دنبال چه حقایق مشخصی هستی تا این تفکر را کنار بگذاری؟.” اگر برای این سوال جوابی نداشتند از انها فاصله بگیرید.

ابهام در ایدئولوژی ها : برای مثال می توانن به صحبت های هانس کونگ درباره توصیف خداوند اشاره کرد. او معتقد است: یک پدیده نسبی-مطلق، در این جهان- جهان دیگر، نفوذکننده ترین واقعیت موجود در قلب موجودات، انسان ها در تاریخ بشر و در تمام جهان هستی.” تمام این توضیحات انکارناپذیر و درعین حال مبهم هستند.

| راهکار های دوری از تعصب و ایدئولوژی های خطرناک |

سعی کنید از زبان مبهم و انکار ناپذیر استفاده نکرده و از زبان و لغات مخصوص خودتان استفاده کنید. همچنین بدون فکر، عقاید و تصورات دویتان و اطرافیانتان را قبول نکنید. هنگامی که در جمع صحبت می کنید محتاط تر باشید. به این علت که دفاع از یک فکر متعصبانه در جمع تاثیر عمیق تری روی ذهن شما می گذارد. در این صورت از بین بردن ایدئولوژی بسیار سخت است. همچنین سعی کنید به دنبال استدلال بوده و به یک نظر شخصی برسید تا بتوانید بیشترین تاثیر را روی دیگران بگذارید.


در مجموع سعی کنید مستقل فکر کرده و خیلی به خط فکری گروه ها وفادار نباشید. مهم تر اینکه از افراد متصعب دوری کنید. هرچه سریعتر متوجه شوید که درکی از دنیا ندارید، بهتر دنیا را درک خواهید کرد.


این مقاله از فصل ۳۷ کتاب هنر خوب زندگی کردن انتخاب شده است. شما می توانید مقالات حسابداری ذهنی ، تله روراستی، اثر معکوس، هنر نه گفتن ، شناختن تله تمرکز ، راهکارهای افزایش پول و ثروت  ،شناخت نقاط قوتتان  ، راهکار ایجاد تغییر در خودتان به بهترین شکل ممکن ، هنر نادیده گرفتن نظر دیگران ، رهایی از دغدغه های اضافی،پیشگیری از بروز مشکلات  ، غلبه بر حسادت  و اصول کمک به دیگران که مربوط به همین کتاب است را در سایت دیجی خاطره بخوانید.

.

.

.

امیدوارم با مطالعه این مقاله یک قدم به زندگی ایده آل نزدیک شوید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.