راهکارهای توسعه عمل گرایی

در مقالات قبل درباره ویژگی افراد عمل گرا و دلایل اهمیت عمل گرایی صحبت کردیم . در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارهای توسعه عمل گرایی آشنا کنیم . به این مثال توجه کنید. بعضی مواقع دشوارترین مشکل زندگی این است که در یک اتاق سرد از زیر رخت خوابی بیرون بیایید. رچقدر بیشتر در جای خود دراز بکشید و به این فکر کنید که بلند شدن از رختخواب گرم تا چه حد ناخوشایند است،بلند شدن برایتان دشوارتر خواهد شد. پس حتی در کاری به این سادگی نیروی محرکه ای مثل کنار زدن پتو و گذاشتن پاها روی زمین، تنبلی را شکست می دهد. این مثال برای تک تک لحظات زندگی کاربرد دارد. افرادی که کارهای بزرگی در این دنیا انجام می دهند، منتظر نمی مانند تا روحشان آنها را به جرکت درآورد. این افراد خدشان روح خود را به حرکت در می آورند.

سعی کنید کارها را پشت سرهم انجام دهید. این قانون طبیعت است. هیچ چیز خود به خود آغاز نمی شود.حتی ابزارهای مکانیکی و  تکنولوژی هم خود به خود کار نمی کنند.خانه ی شما به طور خودکار گرم نمی شود. ماشین شما تنها زمانی دنده را به صورت اتوماتیک عوض می کند که دسته مناسب را تنظیم کرده باشید. همین اصل درباره اعمال و موتور ذهنی شما هم صدق می کند. شما  باید ذهنتان را آماده کنید تا برایتان مولد باشد.


حالا کلمه ی جادویی موفقیت است. کلماتی مثل هفته ی بعد ، بعدا،یک، وقتی،یک روزی و امثال اینها فقط بوی شکست می دهدو بیانگر هرگز است. بسیاری از رویاهای خوب هرگز واقعی نمی شود.به این علت که ما از عبارت «حالا یک روزی شروع خواهم کرد.» به جای «همین حالا؛دقیقا همین حالا،شروع می کنم.» استفاده می کنیم


راهکارهای توسعه عمل گرایی  و ایجاد عادت شروع کردن کارها بدون معطلی 

  • بعضی کارها را بدون معطلی و فکر کردن درباره آن کار و ویژگی های ناخوشایندش شروع کنید. مثلا اکثر افراد شستن ظرف ها را دوست ندارند. بنابرین همیشه ظرف هایی برای شستن دارند. برای جلوگیری از به تعویق افتادن شستن ظرف ها، سعی کنید همان لحظه ای که از پشت میز بلند شدید، بدون فکر کردن به عمل شستن ظرف ها و حوصله سربر بودن این کار ، فقط ظرف ها را بشوییدو به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.
  • در نهایت از این شیوه خودکار عمل کردن برای خلق ایده ها ، طراحی نقشه ها،حل مسائل و در کل برای انجام کارهایی مه به توان ذهنی بالایی نیاز دارند، استفاده کنید. برای انجام این ایده می توانید از خودکار و کاغذ استفاده کنید. شما تنها با این دو ابزار می توانیدذهنتان را به مشکلات متصل کنید. به این ترتیب که وقتی فکری را روی کاغذ می نویسید توجهتان به صورت خودکار روی آن متمرکز می شود. وقتی فکرتان را روی کاغذ بیاورید،آن فکر به مدت بیشتری در ذهنتان باقی خواهد ماند. بهترین نکته در مورد این تکنیک این است که شما می توانید در موقعیت های پر سروصدا وگیج کننده از آن استفاده کنید.

برای رسیدن به ابتکار عمل گرا بودن یک عنصر ضروری است

ابتکار نوعی عمل خاص است. یعنی انجام کاری باارزش بددون اینکه کسی به شما بگوید چه کاری باید انجام دهید.کسی که ابتکار به خرج می دهد استحقاق درآمدهای بیشتر در هر تجارت و حرفه ای را دارد. راه های زیادی برای توسعه ابتکار عمل وجود دارد . دو مورد از موثر ترین آنها عبارنتد از:

فعال و داوطلب باشید: وقتی در موقعیتی بودید که فکر می کنید کاری حتما باید انجام شود، پیش بروید و آن کار را انجام دهید. اگر احساس می کنید که باید به تجارتتان بخش جدیدی اضافه کنیدیا محصول جدیدی تولید کنید ، بدون معطلی این کار را انجام دهید. اگر دوست دارید فرزندانتان مدرسه ای مجهزتر داشته باشند،برایش بجنگید و آن را به دست آورید.

با ترستان مبارزه کنید: با ترسهای درونی خودبجنگید. اگر ترس را در وجودتان پرورش دهید نمی توانید برای انجام کاری داوطلب شوید. شاید به توانایی هایتان مطمئن باشید اما اکثر مواقع ترس از اینکه دیگران چه فکری در مورد شما می کنند ، مانع پیشرفتتان می شود. ترس از اینکه دیگران به شما بخندند، شما را به دخالت بیجا یا همیشه مخالف بودن با همه چیز متهم کنند. اما فرد داوطلب و عملگرا ایستادگی می کند. طبیعی است که با داوطلب شدن تمام توجهات را به سمت خودش جلب کند. با این کار نوانایی و فرصت طلبی خود را به همه نشان می دهد. پس به هر قیمتی که شده برای کاری که توانایی انجامش را دارد، داوطلب می شود.

راهکارهای توسعه عمل گرایی به قلم دیوید جی شوارتز

  • فعال باشید. فردی باشید که کارها را به سرانجام می رساند نه کسی که کاری انجام نمی دهد.
  • منتظر نمانید تا شرایط کاملا ایده آل و مساعد شود. هیچ وقت شرایط ایده آل نخواهد شد. در مسیر رسیدن به اهدافتان انتظار موانع و دشواری ها را داشته باشید و در زمان رو به رو شدن با این بخران ها برایشان راه حلی پیدا کنید.
  • این نکته را به خاطر داشته باشید که ایده ها هرچقدر هم فوق العاده باشند، به تنهایی شما را به موفقیت نمی رسانند. ایده ها تنها زمانی ارزش دارند که شما برای تحقق یاقتن آنها عملی انجام دهید.
  • از عمل برای از بین بردن ترس و افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید. برای از بین بردن ترستان، کاری را که از آن می ترسید را انجام دهید.
  • موتور ذهنی خود را به طور خودکار راه اندازی کنید. منتظر نمانید که روحتان شما را به حرکت درآورد. دست به کار شوید، پیش بروید و روحتان را به حرکت درآورید.
  • تنها زمان حال را برای انجام کارها در نظر بگیرید. از کلماتی مثل فردا،بعدا، هفته ی بعد و کلماتی شبیه به این ها دوری کنید. این کلمات به معنی شمست و هرگز انجام نشده آن کار است. فردی باشید که همین حالا شروع کنید.
  • ابتکار عمل داشته باشید و فردی داوطلب و فعال باشید. نشان دهید که توانایی بالا و جاه طلبی در موقعیت درست را دارید.

این مقاله خلاصه ای از فصل  دهم کتاب جادوی فکر بزرگ است. شما می توانید برای مطالعه خلاصه ای از فصل اول ، دوم،چهارم، پنجم ، ششم ، هفتم  ،هشتم  و نهم این کتاب روی لینک های آبی کلیک کنید.

.

.

امیدوارم مطالعه مقاله ”  راهکارهای توسعه عمل گرایی “شما را به آرزوهایتان برساند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.