بزرگ فکر کنیم- راهکارهای مقابله با شکست

در مقالات قبل درباره مفهوم شکست و موفقیت و چگونگی تبدیل شکست به موفقیت صحبت کردیم. در این مقاله سعی داریم شما را با راهکارهای مقابله با شکست آشنا کنیم. تفاوت بین نشکست و موفقیت در نگرش افراد نسبت به موانع،نقایص،دلسردی ه او موقعیت های ناامید کننده دیگر است.پس اولین نکته ای که باید بدانید این است که یک فرد حرفه ای از هر شکستی درسی یاد می گیرد. پس شما هم مثل حرفه ای ها عمل کنید. دفعه ی بعد که در امور کاری و یا شخصی با مشکلی رو به رو شدید آرام و خونسرد باشید و ببینید چه چیزی باعث این شکست شده است.در این صورت می توانید جلوی اشتباه تکراری را بگیرید. پس مغلوب شدن در صورتی ارزشمند است که از آن درس بگیریم.

نکته دوم اینکه از خودتان انتقاد کنید. این کار باعث می شود که کارایی و قدرت مورد نیاز برای موفقیت را در خودتان ایجاد کنید. اما سرزنش کردن دیگران مخرب و خطرناک است. شما هیج وقت با اثبات اشتباه دیگران چیزی به دست نمی آورید. پس خودتان را به شکلی سازنده نقد کنید. از نقطه ضعف هایتان فرار نکنید و مثل متخصصان واقعی عمل کنید.نقطه ضعف و اشتباهاتتان را پیدا کرده و سعی کنید آنها را تصحیح کنید. البته مواظب باشید که فقط با تمرکز روی اشتباهاتتان روحیه خود را پایین نیاورید. سعی کنید به خودتان یادآور شوید که همین نقطه ضعف ها می توانند شما را به برنده ی بزرگ میدان زندگی تبدیل کنند.

از خودتان انتقاد کنید تا بتوانید شکستتان را بپذیرید

اکثر افراد دوست دارند درباره موفقیت های خود با دیگران صحبت کنند و برای خود اعتبار کسب کنند. اما همین افراد به سرزنش ها درباره شکست خود از سوی دیگران واکنش نشان می دهند. البته طبیعی است که وقتی فروشنده ای فروش ندارد مقصررا مشتریان خود می داند. طبیعی است که وقتی امور از کنترل خارج می شود افراد دیگران را مسئول وضعیت پیش آمده می دانند. درست است مه ممکن است در دنیای پیچیده امروز دیگران به ما پشت پا بزنند. اما این هم درست است که شاید مسئول باختمان فقطو فقط خودمان باشیم. ممکن است گاهی اوقات به خاطر اشتباهات فردی و شخصی خود دچار لغزش شویم. با قبول این واقعیت شما فردی شاسته برای کسب موفقیت هستید.

به خودتان یادآور شوید که شما می هواهید به بالاترین نقطه موفقیت برسید.پس معقولانه فکر کنید. خودتان را در یک لوله شیشه ای قرار داده و به اعمالتان همانگونه نگاه کنید که یک شخص ثالث بی طرف به موقعیت نگاه خواهد کرد. ببینید آیا نقطه ضعفی دارید که قبلا متوجه آن نشده بودید. اگر این طور است، دست به کار شوید و نقاط ضعفتان را برطرف کنید. بسیاری از افراد آنقدر به شخصیت فعلی خود عادت کرده اند که نمی توانند شیوه بهبود خود را ببینند. لطفا شما جزو این دسته نباشید.

راهکارهای مقابله با شکست ، ساده و تضمینی

  • موانع را برسی کنید تا راهی برای موفقیت پیدا کنید. وقتی شکست خوردید از آن درس بگیرید. سپس یک  بار دیگر بلند شوید و رو به جلو حرکت کنید تا پیروز و موفق شوید.
  • شجاعت این را داشته باشید که از خودتان انتقاد کنید. با این روش نقاط ضعف و اشتباهاتتان را پیدا کرده و آنها را برطرف کنید. این کار باعث می شود که به جمع حرفه ای ها بپیوندید.
  • دست از سرزنش شانس و اقبالتان بردارید. هر شکستی رامورد برسی قرار دهید. ببینید که چه اشتباهی باعث این اتفاق شده است.به خاطر داشته باشید که سرزنش شانس و اقبال هرگز کسی را به جایی که می خواسته نرسانده است.
  • پافشاری  هوشمندانه داشته باشید. برای اصرار کردن اول موقعیت را برسی و آزمایش کنید. هرگز هدفتان را رها نکنید اما روی روش غلط برای رسیدن به آن هم اصراری نداشته باشید. انعطاف پذیر باشید و راهکارهای جدید را امتحان کنید .
  • به خاطر داشته باشید در هر موقعیت سخت و دشواری جنبه های خوب هم وجود دارد. پس آنها را پیدا کنید. با دیدن جنبه های خوب و مثبت ناامیدی را از خودتان دور کنید.

این مقاله خلاصه ای از فصل  یازدهم کتاب جادوی فکر بزرگ است. شما می توانید برای مطالعه خلاصه ای از فصل اول ، دوم،چهارم، پنجم ، ششم ، هفتم  ،هشتم  ، نهم و دهم این کتاب روی لینک های آبی کلیک کنید.

.

.

.

امیدوارم مطالعه مقاله ” راهکارهای مقابله با شکست “شما را به آرزوهایتان برساند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.