راه های مقابله با بهانه جویی

موفقیت و یا عدم موفقیت شما تنها به خودتان بستگی دارد . یکی از موانع رسیدن به موفقیت عاملی به نام بهانه جویی است. متاسفانه علت شکست بسیاری از افراد بیماری ای به نام بهانه جویی است. در ابتدای هر شکستی شکل پیچیده ای از این بیماری وجود دارد و اکثر افراد متوسط این مشکل را تجربه می کنند. بهانه جویی تفاوت بین فردی را که پیشرفت می کند و فردی را که پیشرفت نمی کند، نشان میدهد. به همین علت است که دانستن راه مقابله با بهانه جویی میانبری برای رسیدن به موفقیت است.

هر چه افراد موفق تر می شوند، کمتر تمایل دارند بهانه جویی کند. اما کسی که پیشرفت نمی کند و هیچ برنامه ای نیز برای پیشرفت خود ندارد، همیشه دلایل زیادی برای توضیح اینکه چرا پیشرفت نکرده دارد.  افرادی که دستاوردهای متوسطی داشته اند خیلی زود توضیح میدهند که چرا موفق نشده اند، چرا موفق نمی شوند، چرا نمی توانند و چرا آن فردی که باید نیستند. در واقع اگر زندگی افراد موفق را مورد بررسی قرار دهید، آنگاه خواهید دید که هر چند همه ی بهانه هایی که افراد متوسط مطرح کردند در اینجا نیز وجود دارد، اما انسانهای موفق آنها را بر زبان نمی آورند.

هیچ وقت از موفق ترین افراد در حیطه های تجاری، افسران نظامی، فروشندگان، افراد حرفه ای با رهبران در هر زمینه ای یک یا چند بهانه ی عمده برای پنهان کردن خود در پشت آن ندارند. به عنوان مثال روزولت می توانست خودش را پشت پاهای بی جانش پنهان کند. ترومن می توانست از بهانه ی نداشتن تحصیلات دانشگاهی استفاده کند. جانسون و آیزنهاور می توانستند به خاطر حملات قلبی پا پس بکشند.اما هیچکدام از آنها خودشان را پشت بهانه ها پنهان نکرده و با سختی ها جنگیدند.

چرا لازم است راه مقابله با بهانه جویی را بدانیم

بهانه جویی همانند هر بیماری دیگری اگر به خوبی درمان نشود، بدتر می شود. قربانی این بیماری فکری به این شکل  با این فرایند روانی برخورد می کند: «من آنقدرها که باید خوب عمل نمی کنم. چه بهانه ای می توانم برای رهایی از حقیقت بیاورم؟ بگذار ببینم: نبود سلامتی؟ نداشتن تحصیلات؟ سن زیاد؟ سن کم؟ بدشانسی؟ بد اقبالی؟ همسر؟ نحوه ی تربیت خانوادهام»

 زمانی که قربانی این بیماری فکری توانست بهانه ی خوبی انتخاب کند، در این صورت به آن می چسبد. سپس بر همین بهانه تکیه می کند تا برای خودش و دیگران دلیل شکست خود را توضیح دهد. هر زمانی که این قربانی بهانه ای می آورد، بهانه در ناخودآگاه او نفوذ بیشتری پیدا می کند. افکار، چه مثبت چه منفی، وقتی با تکرار مداوم بارور شوند، قوی تر می شوند. در ابتدا قربانی این بهانه جوی ها میداند که این بهانه ها کم و بیش دروغ هستند. اما متاسفانه هر چقدر بیشتر آن را تکرار می کند، بیشتر متقاعد می شود که این کاملا حقیقت دارد، اینکه این بهانه دلیل اصلی شکست اوست.


به توصیه شوارتز نویسنده کتاب جادوی فکر بزرگ روش اول در برنامه ی فکری شما در مسیر موفقیت باید این باشد که خودتان را در برابر بهانه جوییها که همان بیماری شکست خورده ها محسوب می شود، ایمن سازید


دسته بندی مهم ترین بهانه ها از زبان دیوید جی شوارتز

من وضعیت سلامت مناسبی ندارم : بهانه جویی های مربوط به سلامتی از موزد مزمن آن یعنی نداشتن احساس خوب تا موارد خاص تر آن یا همان تصور داشتن مشکل یا یک بیماری خاص متغیر است. نبود سلامت به چندین شکل مختلف می تواند به عنوان یک بهانه برای شکست در رسیدن به خواسته ها،نپذیرفتن مسئولیت بیشتر،کسب نکردن پول بیشتر و نرسیدن به موفقیت استفاده شود.

این نکته را به یاداشته باشید که اکثر افراد حداقل یک مشکل فیزیکی دارند. بیساری از آنها تسلیم بهانه جویی های کوچک و بزرگ در زمینه سلامت می شودند،اما افرادی که فکرشان حول محور موفقیت میچرخد از این بهانه جویی ها در امان هستند.

حتما برای رسیدن به موفقیت هوش بالا لازم است : بهانه جویی های مربوط به هوش بسیار متداول اند. درواقع شاید بتوان گفت حدود ۹۵ درصد از فراد از این بهانه جویی ها با درجات  مختلف استفاده می کنند. برخلاف انواع دیگر بهانه جویی ها،افراد در ایننوع بیماری در سکئت رنج می کشند. به این علت که افراد زیادی نیستند که به صورت آشکار بپذیرند هوش کافی ندارند. آنها این احساس را در درون خود پنهان کرده اند.

.

اهمیتی ندارد که شما چقدر باهوش هستید. نکته مهم چگونگی استفاده از داشته هایتان است.تفکری که هوش شما را هدایت می کند بسیار مهم تر از میزان قدرت ذهن شماست

.

من خیلی پیر یا جوان هستم پس موفق نمی شوم : بهانه جویی برای سن یا همان بیماری که باعث می شود فکر کنید در حال حاضر در سن مناسب خود نیستید به شکل خیلی پیر یا خیلی جوان بودن بروز می کند. تنها افراد بسیار کمی واقعا خودشان را در سن مناسب برای موفقیت می بینند.  این بهانه فرصت ها ی مناسبی را از بسیار ی از افراد گرفته و باعث می شود کوچکترین تلاشی برای موفقیت نکنند.

برای مقابله با این نوع بهانه جویی سعی کنید دید مثبتی نسبت به سن خود ایجاد کنید. نگذارید بیماری بهانه جویی به خاطر سن بالا شما را شکست دهد. اگر خیلی جوان هستید این نکته را به خاطر داشته باشید که برای درمان این بیماری باید به این موصوع که افراد بزرگتر برایتان کار کنند عادت کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که سن شما یک عیب محسوب نمی شود،مگر اینکه خودتان آن را یک کمبود بدانید.

بدشانسی مانع موفقیت من می شود : هر روز انسان های زیادی هستند که شانس بد خود را علت تمام مشکلاتشان می دانند. همچنین بشیاری از افراد موفقیت دیگران را به خوش شانسی آنها نسبت می دهند. این نکته را به خاطر داشته باشید که افرادی که در هر حرفه ای جایگاه بالایی به دست می آورند به این خاطر به آن جایگاه رسیده اند که طرز تفکر و بینش بالایی دارند. آنها از غقل و اراده خود برای رسیدن به موفقیت به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند.

این مقاله خلاصه ای از فصل دوم  کتاب جادوی فکر بزرگ است. شما می توانید برای مطالعه خلاصه ای از فصل اول این کتاب اینجا کلیک کنید.

.

.

امیدوارم  مطالعه مقاله راه مقابله با بهانه جویی برای شما مفید باشد


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.