رمان مردی که می خندد

رمان مردی که می خندد اثر ویکتور هوگو است که در آوریل ۱۸۶۹ منتشر شد. داستان این رمان در انگلیس در دهه های ۱۶۸۰ و ۱۷۰۰ ، به ترتیب در زمان جیمز دوم و ملکه آن اتفاق می افتد و سلطنت و اشرافیت انگلیس در آن زمان را بی رحمانه و تشنه قدرت و همچنین تفاوت طبقه اجتماعی اضراف و عوام را نشان می دهد. این رمان به خاطر چهره مثله شده جولین پلین ، که در یک خنده دائمی گرفتار شده ، مشهور است. این کتاب الهام بخش بسیاری از هنرمندان ، نمایشنامه نویسان و سازندگان فیلم است.

جولین پلین در کودکی ربوده شد و بی رحمانه مسخ شد. بر اثر این جراحی لبخندی دائمی بر روی صورت او نمایان شد.اما دست سرنوشت او را با دختری نابینا به نام دئا و مردی فیلسوف به نام ارئوس آشنا کرد. لبخند جولین پلین ابتدا باعث سعادت و راهی برای امرارمعاش او شد و به همراه ارئوس و دئا برای اجرای نمایش سرگرمی سراسر انگلستان سفر کرد. اما در جایی که او و شما به عنوان خواننده رمان مردی که می خندد انتظارش را ندارید شرایط به کلی عوض می شود. فیلم سینمایی فرانسوی مردی که می خندد   با بازی جرارد دپاردیو در نقش اورسوس ، کریستا آنجا در نقش دیا و مارک-آندره گروندین در نقش گوینپلین بر اساس اسن رمان در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است.


 — بخشی از رمان مردی که می خندد —


⇐ فصل هفتم : در تعقیب حولین پلین

طبق سنن و قوانین شدید پلیسی، در آن موقع تعقیب و دخالت در امر دستگیری متهمین از طرف یوزباشی ها به کلی ممنوع بود قانون حکم میگرد که ناظرین جریان، مهر سکوت بر لب زده و از جای خود نجنبند. با این حال کنجکاوانی چند، این حکم را نادیده گرفته و دورادور جریان دستگیری جویین پلین را مراقبت می کردند. اورسوس نیز جزو آنها بود.

اورسوس به حدی که مجاز است از این پیش آمد ناگوار دچار وحشت شده بود. ولی در اثر حادثات گوناگونی که در دوره زندگی ولگرد و سرگردان خود با آن مواجه شده بود، هنگام بروز حوادث غیرمنتظره، مثل ناو جنگی که اعلام خطر نموده و ملوانان را بر سر پست میگمارد، افکار و حواس خود را متمرکز می ساخت. از این رو به جای این که به کلی دستخوش اضطراب و وحشت شود شروع به تفکر نمود. تأثر بی فایده بود و می بایست به چاره جویی برخاست.

اورسوس از خود پرسید ،چه میتوان کرد؟ با عزیمت جوبین پلین، اورسوس در میان در خطر قرار گرفته و به جان جریبن بلین، به وی امر میکرد که او را تعقیب کند. ترس از جان خود او را به ماندن تشویق می نمود.اورسوس مردی بی باک و خونسرد بود. با وجود لرزش غیر قابل وصف، شجاعانه راه خود را انتخاب نمود. قانون را زیر پا نهاده و به تعقیب یوزباشی پرداخت. وحشت، خرگوش مضطربی را به عملیات قهرمانی سوق می دهد.غزال مضطربی از پرتگاه می جهد. دستپاچگی تا حدود بی احتیاطی یکی از صور خوف و وحشت است.

توقیف جوبین پلین به ربودن بیش از دستگیری شباهت داشت. اقدام پلیس در این صبحگاه خلوت طوری به سرعت انجام گرفته بود که کمتر کسی متوجه آن شد.

⇐ بخش دوم از فصل هفتم رمان مردی که می خندد

در تارنیزو – فیلد همه فهمیدند که پوزباشی برای توقف جویین پلین آمده است و کمتر ازدحام کردند. کلاه و شال جویین بلین روی صورت او به هم می رسید از این رو کسی او را نمی شناخت. اورسوس بدون این که جلب توجه کند به دنبال جویین پلین می رفت. فاصله أو با مأمورین پلیس زیاد بود. با این حال می کوشید که آنها را از نظر دور ندارد. مهارت در کمین کردن نشانه شجاعت بزدلان است.

با تمام تشریفات مفصل توقیف شاید هم جویین پلین را فقط برای رسیدگی به تخلف بی اهمیتی به محضر دادگاه احضار نموده بودند. اورسوس تصور می کرد که این مسئله فی المجلس حل خواهد شد.وقتی جوخه نگهبانانی که جویین پلین را همراه می برد به انتهای مزرعه تارنیزو رسید. حدس این که وخامت قضیه تا چه حد است آسان شد. اگر این جوخه به سمت چپ بپیچند، به سمت بخشداری سوٹ ورک می رفتند .در این حال مسئله بی اهمیت بود. گزارشی داده شده است. بازجویی و سپس حکم محکمه و دو تا سه شلینگ جریمه. همین و والسلام. در این صورت جویین پلین هم امشب می تواند مثل هر شب در نمایش شرکت کند. آب از آب تکان نمی خورد.

ولی اگر جوخه مزبور به سمت راست می پیچید اوضاع وخیم تر می شد. در این راه زندان خوفناکی وجود دارد. یوزباشی و جوخه نگهبانان که جویین پلین را در میان گرفته بودند به سر کوچه باریکی رسیدند. اورسوس نفس زنان می نگریست. لحظاتی از زندگی سراسر وجود انسان در دیدگانش متمرکز می شود. آیا به کدام سمت خواهند پیچید؟ . به سمت راست پیچیدند. اورسوس از وحشت بر دیوار تکیه زد تا از افتادن خود جلوگیری کند. چیزی ریاکارانه تر از این نیست که انسان با خود بگوید: می خواهم ببینم چگونه مقاومت خواهم کرد….


برای دانلود کتاب مردی که می خندد می توانید به این سایت مراجعه کنید


.

.

میدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

دیجی خاطره یجربه خاطره نویسی آنلاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.