روی نتیجه تمرکز کنید ، موانع خودبه خود از بین خواهند رفت- هدف گذاری ده ساله - ساذه سازی عادتهای خوب

در مقالات قبل اشاره کردیم که چگونه نوشتن اهداف می تواند شما را به تحقق آنها نزدیک کند. همچنین گفته شد که حتی اگر اهداف خود را نمی دانید نوشتن می تواند پلی برای پیدا کدن و رسیدن به آنها باشد.همچنین به شما ترفند هایی را برای عملی کردن ایده هایتان آموزش دادیم. در این مقاله قصد داریم شما را با چگونگی هموار کردن مسیر و از بین بردن موانع برای رسیدن به نتیجه مطلوب آشنا کنیم. زندگی مانند هزارتو است. در راه رسیدن به اهداف خود ممکن است بارها وارد کوچه بن بست شوید. در این صورت با تمرکز روی نتیجه مطلوب می توانید بر ناامیدی غلبه کنید. گاهی موقع برای حل کردن یک معمای مارپیچ می توان از کلک کوچکی استفاده کرد.آن را از آخر به اول انجام دهیم. یعنی از محل خروج شروع کرده و به نقطه  ورود برسیم. حل کردن مارپیچ از این راه آسان تر است. برای رسیدن به اهداف خود نیز می توانید از این روش استفاده کنید. از مقصد شروع کنید و بعد ببینید از چه راهی می توانید به آنجا برسید.

*****************************

تمرکز روی نتیجه و هدف

*********************************

در یک مثال ساده می توان گفت هواپیمایی از آمریکا به هاوایی در پرواز است اکثر مواقع در مسیر درست حرکت نمی کند. اما مسیر دائما اصلاح می شود. خلبان می داند مقصد پرواز هاوایی است. بنابراین وقتی هواپیما از مسیر خارج می شود خلبان جهت حرکت را اصلاح کرده و هواپیما را به سمت مسیر صحیح هدایت می کند. سرانجام هواپیما در وسط اقیانوس عظیم روی آن چزیره و دقیقا روی باند راست و باریک فرود می آید. هدف شما هم مانند همین هواپیماست. قطب نمای خود را وارسی کنید. مقصد را به خودتان یادآوری کنید.

∗داستان استخر مصداق تمرکز روی نتیجه است∗

این داستان لو تایس یک سخنران مشهور است. بچه هایش می خواستند در حیاط پشتی یک استخر داشته باشند. ساختن چنین استخری در توان مالی خانواده نبود. اما لو هم آدمی نبود که افراد را برای رسیدن به خواسته هایشان مایوس کند. لو به آنها نگفت که داشتن استخر محال است. بلکه به آنها می گفت «به یاد داشته باشید که یک استخر می خواهید.»

یک روز همگی برای ماشین سواری ببیرون رفتند. متوجه استخر آماده بزرگی در حیاط خانه شدند. بچه ها از پدر خواهش کردند که درباره استخر از اهالی آن خانه بپرسد. لو به خاطر هیجان و شوق بچه ها پذیرفت. نمی توانید تصور کنید که پاسخ صاحبخانه چقدر او را شکه کرد.

«ما میخواهیم از شر استخر خلاص شویم. خیلی کم از آن استفاده میکنیم و میخواهیم آن را تبدیل به باغچه کنیم. از این استخر خوشتان آمده ؟»به این ترتیب خانواده تایس مجانی صاحب استخر شدند. داستان استخر به ما یادآوری می کند که باید ایمان داشته یاشیم. ایمان داشته باشیم که به نتیجه مطلوب می رسیم.

∗از نتیجه هم فراتر بروید∗

تاکید بر نتیجه اهمیت دارد. اما سطح عمیق تری هم وجود دارد که میتوانیم به آن برسیم. این مرحله را میتوان « سود سود یا نتیجه نتیجه » نامید. به جای اینکه تنها در باره هدف خود بنوسید.( اگر میخواهید بدانید چرا نوشتن هدف مهم است و باید از کجا شروع کرد این مقاله را بخوانید.) به این فکر کنید که چرا به دنبال این هدف هستید. نتیجه رسیدن به آن چه تاثیری در پیشرفت زندگیتان دارد.شما می توانید در حین نوشتن اهداف خود توضیح بیشتری درباره آتها بدهید. مثلا از واژه  به این دلیل استفاده کنید.

گاهی اوقات «نتیجه نتیجه » یا همان اثرات هدف بر روی زندکی خود را نمی دانید. اجازه دهید قلم برای شما توضیح دهد که چرا این هدف و تمرکز روی نتیجه  انقدر برایتان مهم است.

∗سخن پایانی∗

  • نوشتن درباره نتیجه باعث می شود تمرکز خود را حفظ کنید. حتی زمانی که تمرکز ندارید یا فکر میکنید که ندارید. نوشته های شما باعث می شود تصویر اهدافتان پایدار بماند. مثل چراغ همیشه روشن فانوس دریایی. کاغذ می تواند اهدافتان را برای شما زنده نگه دارد.
  • وقتی روی نتیجه تمرکز می کنید در زمان حال بنویسید. طوری که انگار چیزی را تعریف می کنید که قبلا اتفاق افتاده است. میتوان نام این روش را « نوشتن مثل واقعیت » گذاشت.
  • حتما برای نوشته های خود تاریخ بزنید. زیرا زمانی که آن را دوباره می خوانید این احساس اسرار آمیز را دارید که انگار آن را نه قبل بلکه بعد از این که اتفاق افتاده نوشته اید.
  • در نوشتن هدف به عمق بیشتری بروید. نه فقط نوشتن نتیجه بلکه نوشتن « نتیجه نتیجه » را امتحان کنید. فقط درباره چیزی که میخواهید ننویسید بلکه دلیل آن را هم شرح دهید. چرا رسیدن یا نرسیدن به نتیحه مطلوب برای شما فرق می کند؟. چرا آن را می خواهید؟. یک راه برای انجام این کار این است که هنگام نوشتن هدف پیوسته جاهای خالی را پر کنید.«…و به این دلیل من…»

 

 


تمرکز روی نتیجه و نتیجه نتیجه باعث می شود رویای شما زنده بماند. هرچه بیشتر روی تاثیراتی که هدف شما در

زندگیتان دارد تمرکز کنید، در تلاش برای رسیدن به آن ثابت قدم تر خواهید شد.


منبع : کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد اثر هنریت کلاوسر

 

*از توجه شما به این مقاله بی نهایت متشکریم*

*لطفا از ما انتقاد کنید و ما را در بهبود سایت خودتان یاری کنید*

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.