شازده کوچولو

شازده کوچولو اثر آنتوان دو سنت اگزوپری است که در سپتامبر سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر شد. این کتاب به بیش از ۳۰۰ زبان ترجمه شده و با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود. در این مقاله به معرفی کتاب شازده کوچولو می پردازیم.

پیام اصلی این کتاب اهمیت جستجو عمیق برای یافتن حقیقت واقعی و معنای یک چیز است.این روباه است که به شاهزاده یاد می دهد که به جای فقط با چشمان ، با قلب خود ببیند. کاری که متأسفانه ، بیشتر بزرگسالان در انجامش مشکل دارند.این را بدانید که دلیل اهمیت این کتاب این است که نشان می دهد کنجکاوی در اسرار چنهان جهان کلید خوشبختی است .شاید فکر کنید این کتاب برای کودکان ۵ ساله مناسب باشد اما این را بدانید که حتی با داشتن مدارک دانشگاهی هم درک معانی عمیق این کتاب می تواند برای شما دشوار باشد.بر اساس رمان یک فیلم انیمیشن سال ۲۰۱۵ به کارگردانی مارک آزبورن به نام شازده کوچولو ساخته شد.

شما می توانید کتاب های پرفروش و پرمخاطب دیگری را در فسمت معرفی کتاب سایت مطالعه کنید.

.

-در بخشی از این کتاب می خوانیم –

شازده کوچولو گفت: «آدم آدمها به زور سوار قطار سریع السیر میشن، ولی نمیدونن دنبال چی هستن. بعد با هیجان میان، هی دور خودشون میچرخن و میچرخن و.ارزش زحمت رو نداره.»

چاهی که پیدا کرده بودیم، شبیه به چاههای صحرا نبود. چاه های صحرا، گودال های ساده ای هستند که درون ماسه ها کنده شده اند. این چاه شبیه چاه های روستاها بود. ولی اینجا روستایی نبود و من فکر کردم دارم خواب می بینم. به شازده کوچولو گفتم: «چقدر عجیبه… همه چیز آماده اس. قرقره، سطل، طناب.. » شازده کوچولو خندید و قرقره را به کار انداخت. قرقره مثل یک بادنمای کهنه که زمانی طولانی باد به آن نوزیده باشد، ناله کرد.

شازده کوچولو گفت: «تشنه این آبم، یک کمی از اون بده بخورم.» و من فهمیدم که دنبال چی می گشت. سطل را به طرف لب هایش بردم. با چشمان بسته نوشید. آبی به شیرینی عید بود. این آب درحقیقت از خوراکی های عادی متفاوت بود. مثل هدیه ای برای قلبم خوب بود. شیرینی اش بخاطره راه رفتن زیر مهتاب، آواز قرقره و تلاش بازوهایم بود. وقتی که یک پسر بچه کوچک بودم، نور درخت کریسمس، آوای نیایش نیمه شب، مهربانی چهره های پرخنده، همه بر درخشش هدیه هایی که می گرفتم می افزودند. .

شازده کوچولو گفت: «آدمهای توی محل زندگی تو، پنج هزار بوته ی گل رو توی یک باغ می کارن و اون چیزی رو که میخوان پیدا نمی کنن.» جواب دادم: «درسته، پیدا نمی کنن. در حالی که چیزی رو که میخوای پیدا کنی، میشه توی یک گل سرخ یا تو کمی آب پیدا کرد.»شازده کوچولو اضافه کرد: «اما چشمها کورن. باید با قلب پیدا کرد.»

شازده کوچولو

شازده کوچولو که دوباره کنارم نشسته بود، به آرامی گفت: «تو باید به قولی که بهم دادی عمل کنی. میدونی، یک پوزه بند برای گوسفندم… من مسئول گلم هستم. »طراحی هایی که قبلا کشیده بودم را از جیبم در آوردم. شازده کوچولو به آنها نگاه کرد، خندید و گفت: «درختهای بائوباب تو یک کمی شبیه به کلم شدن .»خیلی به بائوباب هایم مغرور بودم.

– روباهت، گوش هاش شبیه شیپوزه و زیادی درازه و دوباره خندید. گفتم: «شازده کوچولو، منصف باش. من به جز کشیدن مارهای بوآ از داخل و بیرون شکمشان چیز دیگه ای بلد نیستم بکشم.» گفت: «اوه، خیلی خوب… بچه ها می فهمن.»بعد یک طرح مدادی از پوزه بند کشیدم. وقتی آن را به او می دادم، قلبم داشت بیرون می آمد.

گفتم: «چیزی توی فکرته که من از اون بی خبرم.» ولی جوابی به من نداد. در عوض به من گفت: «میدونی.. فردا از ورود من به زمین یک سال میگذره.. من خیلی نزدیک به اینجا فرود اومدم.» و سرخ شد.

و دوباره، بدون اینکه دلیلش را بدانم، احساس غصه کردم. پرسیدم: «پس تصادفی نبود که اون روز، اولین باری که دیدمت، در حالی که هزاران کیلومتر دورتر از مناطق مسکونی واسه خودت میگشتی… می خواستی به محل فرود اومدنت برگردی؟ »شازده کوچولو دوباره سرخ شده ومن با کمی تردید ادامه دادم: «یعنی برای سالگرد فرود اومدنت اینجا میومدی؟» شازده کوچولو دوباره سرخ شد. او هیچوقت جواب سؤال ها را نمی داد، ولی وقتی کسی سرخ میشود معنایش بله نیست؟ » به من گفت: «حالا تو باید دنبال کارت بری، باید به تعمیر موتورت ادامه بدی. من اینجا منتظرت می مونم، فردا غروب برگرد.» اما مطمئن نبودم. به یاد روباه افتادم. آدم وقتی اجازه می دهد اهلی اش کنند، باید منتظر گریه کردن باشد…

⇐برای دانلود و مطالعه کتاب شازده کوچولو اینجا کلیک کنید⇒

.

.

امیدواریم مقاله معرفی کتاب شازده کوچولو برای شما مفید بوده باشد


 شما می توانید بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگدارید. برای نوشتن خاطره خود اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنبد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.