شناخت نقاط قوت و استعدادتان

هیچ انسانی کامل نیست.همه ما نقاط ضعف ،توانایی واستعدادهایی داریم. مهم نیست که میزان توانایی و استعداد شما چقدر است.نکته مهم شناخت نقاط قوت و استعدادتان است تا بتوانید روی آنها سرمایه گذاری کنید.وارن بافت ،یکی از ثروتمندترین سرمایه گذاران اروپایی، به جای عبارت محدوده استعدادها از” دایره شایستگی” استفاده می کند.درواقع درون این دایره مهارت هایی وجود دارد که شما در آنها استاد هستید.بیرون دایره مربوط به مسائلی است که در آنها استعداد کمی دارید یا اصلا اطلاعاتی ندارید.از نظر وارن بافت هر فردی باید دایره شایستگی خودش را به خوبی بشناسد و همیشه در آن محدوده بماند. ماندن در دایره شایستگی علاوه بر سود مادی باعث بالارفتن اعتماد به نفس در شما می شود.با شناخت کامل نقاط قوت خود می توانید در برابر درخواست های نامناسب اما وسوسه کننده مقاومت کنید.

اگر در حال حاضر در دایره شایستگی خود فرد موفقی باشد وسوسه بیرون آمدن از مرز توانایی هایتان هم بیشتر می شود. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که لزوما یک جراح قلب رئیس خوبی برای بیمارستان باشد و یا یک مشاور املاک حرفه ای ممکن است در بورس موفق نباشد.


هر یک از شما باید بفهمید که چه استعدادهایی دارید و از مزایایی که در اختیار دارید استفاده کنید.اما اگر سعی کنید در کاری که در آن بدترین هستید موفق شوید شرایط شغلی بسیار افتضاحی خواهید داشت.تقریبا می توانم این را تضمین کنم.“چارلی مانگر”


:: شناخت نقاط ضعف و استعدادتان با استفاده از قدرت وسواس ::

وسواس جنبه مثبت و منفی دارد.اکثر افراد وسواس را به عنوان نوعی اعتیاد می شناسند که زندگی آنها را مختل می کند.اما اگر نگاه مثبتی به این کلمه داشته باشیم ,وسواس انسان ها را وادار می کند که زمان زیادی را به کارهای مورد علاقه خودشان اختصاص بدهند.بیل گیتس در دوران جوانی به برنامه نویسی و استیو جابز به برنامه نویسی و طراحی وسواس داشت. همچنین وارن بافت برای اولین بار در دوازده سالگی با تمام پول توجیبی خود سهام خرید.او از همان سن تا الان به سرمایه گذاری معتاد شده است.این افراد آنقدر به کارشان علاقه داشتند که به بهترین شکل در آنها استاد شدند.

:: چرا شناخت نقاط قوت و استعدادتان انقدر مهم است ::

گاهی اوقات شانس و اقبال وارد زندگی شما شده و همه چیز را بهم بریزد. تنها جایی که این طوفان مانند نسیم ملایم از آن عبور می کند داخل دایره شایستگی شماست. البته شاید هدایت کشتی زندگی حتی در این محدوده هم کار آسانی نباشد.اما حداقل امواج امکان یافتن مسیر صحیح  را به شما نشان می دهد. همچنین دایره شایستگی شما را در برابر اشتباهات ایمن نگه می دارد. حتی می توانید در این محدوده به راحنی ریسک کنید.زیرا اطلاعات کاملی نسبت به اوضاعی که قرار است اتفاق بیفتد دارید و به راحتی می توانید آینده را پیش بینی کنید.

ریسک پذیری یکی از مهم ترین فاکتورها برای رسیدن به موفقیت است.اگر می خواهید به فردی ریسک پذیر تبدیل شوید این مقاله را از دست ندهید.

:: نتیجه گیری : به توانایی هایتان بیشتر از نقاط ضعفتان بها بدهید ::

خود را به خاطر نقاط ضعف و محدودیت های خود سرزنش نکنید.به عنوان مثال اگر هنگام راه رفتن به در و دیوار می خورید پس رقص را فراموش کنید.واقعیت این است که مهم نیست مهارت شما در چه زمینه هایی در حد متوسط و یا پایین تر از آن است.نکته مهم این است که حداقل یکی از مهارت های شما بالاتر از حد متوسط باشد و در حالت ایده آل بهترین در دنیا هیستید.شناخت نقاط قوت و استعداتان سنگ بنای محکمی برای بهتر زندگی کردن است. داشتن مهارت بالا در کاری بهتر از داشتن چندین توانایی در حد متوسط است.هر ساعتی که درون دایره شایستگی خود هستید بهتر از هزاران ساعتی است که برای کارهای دیگر صرف می کنید.

این مقاله از فصل ۱۴ کتاب هنر خوب زندگی کردن انتخاب شده است. شما می توانید مقالات حسابداری ذهنی ، تله روراستی، اثر معکوس، هنر نه گفتن ، شناختن تله تمرکز و راهکارهای افزایش پول و ثروت  که مربوط به همین کتاب است را در سایت دیجی خاطره بخوانید.

.

.

امیدوارم با مطالعه این مقاله یک قدم به زندگی ایده آل نزدیک شوید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.