مدیریت و غلبه بر حسادت

حسادت یکی از بی فایده ترین، بی معنی ترین و سمی ترین احساسات در دنیاست. تاثیرمنفی این احساس بر رضایت فرد از زندگی بیشتر از تاثر آن بر مشکلات مالی و جسمی است. به همین دلیل شرط داشتن یک زندگی خوب و ایده آل مدیریت و غلبه بر حسادت است. اگر بتوانید در نبرد با حسادت پیروز شوید یک قدم اساسی برای موفقیت در زندگی برداشته اید.

یکی از ویژگی های مهم حسادت این است که هرچقدر بیشتر خودمان را با دیگران مقایسه کنیم ، بیشتر در معرض این حس قرار می گیریم. به علاوه ما غالبا به افرادی حسادت می کنیم که از نظر سن،شغل،موقعیت اجتماعی و سبک زندگی شبیه ما هستند . به عنوان مثال یک سیاستمدار خود را با یک سیاستمدار دیگر مقایسه می کند و کمتر پیش می آید که به یک ورزشکار موفق حسادت کند. پس اگر مقایسه ای درکار نباشد حسادتی هم وجود ندارد.

برای مدیریت و غلبه بر حسادت تا جایی که می توانید از شبکه های اجتماعی دور باشید

امروزه ثابت شده که فیس بوک احساس رضایت از زندگی در کاربران خود را به شکل قابل توجهی پایین می آورد. فیس بوک به شکلی طراحی شده که باعث می شود افراد مشابه خود را با یکدیگر مقایسه کنند. لایک ها و دنبال کننده ها و … باعث افزایش غیر طبیعی تمایل به مقایسه و درنتیجه ایجاد حس حسادت و نارضایتی از زندگی می شود. همچنین اکثر تصاویری که در فیس بوک منتشر می شوند هیچ شباهتی با زندگی واقعی افراد ندارند. همین موضوع باعث مقایسه غلط و درنتیجه ایجاد احساس نادرستی در وجود شما می شود. در واقع اینرنت حسادت را به یک اپیدمی مدرن تبدیل کرده است. بنابراین اول سعی کنید تا جای ممکن از شبکه های تجتماعی فاصله بگیرید. قدم بعدی مقایسه کمتر خودتان با دیگران در زندگی واقعی است.

دوری از خظای تمرکز شما را از دایره خطر حسادت دور می کند

به عنوان مثال فرض کنید که همسایه شما به تازگی یک پورشه نقره ای خریده و شما توانایی خرید چنی ماشینی را ندارید. اگر هر بار با دیدن ماشین همسایه خود حس حسادت در وجود شما برانگیخته می شود به این علت است که شما روی موضوع اشتباهی تمرکز کرده اید.شما باور دارید که همسایه تان قطعا شادتر از شماست اما  طبق قانون فریب تمرکز که در مقالات قبل به آن اشاره شد، تاثیر یک ماشین در رفاه کلی بسیار ناچیز است.به خاطر داشته باشید که مسائلی که باعث بروز این حس در وجود شما می شود، تاثیری بسیار کمتر از آن چیزی که فکر می کنید به جا می گذارد.

استفاده از سلاح تصور روی مشکل دیگران برای فلج کردن حس حسادت

اگر هیچ کدام از دو روش بالا موثر واقع نشد می توانید از این روش استفاده کنید. از روی عمد بزرگترین مشکل زندگی فردی که باعث بروز حسادت در شما شده را تصور کنید.فرض کنید که این مشکل شماست و به شدت درگیر آ« شده اید. این کار باعث می شود که بلافاصله حس بهتری پیدا کنید. البته این روش چندان قابل قبول نیست. اما اگر چاره دیگری برای رهایی از این حس ندارید این روش را امتحان کنید.

کلام آخر : مدیریت و غلبه بر حسادت با مقایسه کمتر و  فکر کردن بیشتر به زندگی خودتان :

اگر خودتان به درجه ای رسیدید که باعث ایجاد حس حسادت در دیگران می شوید، سعی کید متواضع باشید. با تواضع هم از دیگران در برتبر آسیب حسادت محافظت می کنید و همچنین خودتان به درجات بالاتری می رسید. برای رسیدن به موفقیت بزرکترین چالش ساکت ماندن است. همچنین اگر احساس می کنید درگیر حس عذاب آور حسادت شده اید در قدم اول سعی کنید از شبکه های اجتماعی دوری کنید.این را قبول کنید که با پاک کردن حسادت از میان احساسات خود قطعا زندگس شادتر و رضایت بخش تری خواهید داشت.

این مقاله از فصل ۳۳ کتاب هنر خوب زندگی کردن انتخاب شده است. شما می توانید مقالات حسابداری ذهنی ، تله روراستی، اثر معکوس، هنر نه گفتن ، شناختن تله تمرکز ، راهکارهای افزایش پول و ثروت  ،شناخت نقاط قوتتان  ، راهکار ایجاد تغییر در خودتان به بهترین شکل ممکن ، هنر نادیده گرفتن نظر دیگران ، رهایی از دغدغه های اضافی و پیشگیری از بروز مشکلات که مربوط به همین کتاب است را در سایت دیجی خاطره بخوانید.

.

.

امیدوارم با مطالعه این مقاله یک قدم به زندگی ایده آل نزدیک شوید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

.

14 پاسخ
  • digi_khatereh
   digi_khatereh گفته:

   Hi, my dear friend
   Thank you for taking the time to read this article.
   With the motivation that you gave me, I will definitely put the continuation of the summary of the” delicate art of carefreeness” book on the site.
   Sara dodabi Nezhad . digikhatereh Management

   پاسخ
 1. turkce dublaj filmler
  turkce dublaj filmler گفته:

  This piece of writing provides clear idea designed for the new visitors of blogging, that actually how to do running a blog. Sonny Mulder

  پاسخ
  • digi_khatereh
   digi_khatereh گفته:

   Hello dear Edwin
   Surely there are many points to have a happy life and we need to learn more about them every day.
   I am very glad that the article was useful to you and you liked it ….
   I’m glad to see you on the site again
   Sara dodabi Nezhad . digikhatereh Management

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.