مسمومیت به وسیله منوکسید کربن

مسمومیت به وسیله مونواکسید کربن یا گازگرفتگی، مسمومیتی است که به خاطر تنفس گاز خطرناک منو اکسیدکربن ایجاد می شود. مسمومیت با منواکسید کربن که به وسیله انواع وسایل گازسوز مثل  بخاری ، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می شود،همچنین بیشتر در زمستان دیده می شود. این را بدانید که مونواکسیدکربن یک گاز بی رنگ و بی بو است و به همین دلیل مرگ بر اثر گازگرفتگی به “مرگ خاموش ” معروف است.

⊗علایم و نشانه های مسمویت به وسیله منواکسید کربن  را بشناسید⊗

متاسفانه مسمومیت به وسیله مونواکسید کربن می تواند شامل علایمی  شود که در بیماری های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از این علایم شبیه به علایم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و برای بهبود آن از گزینه استراحت استفاده می کنند. همچنین ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوانزا، بروز این مسمومیت در آنها را نشان می دهد.

علایم اولیه مسمویت به وسیله منواکسید کربن شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • ضعف جسمانی وخوا ب آلودگی، کسلی و خستگی
 • سرگیجه و بی قراری
 • تهوع و استفراغ
 • متاسفانه بعد ازچند دقیقه و افزایش میزان مسمومیت با مونواکسید کربن،علایم خطرنا ک تر بروز خواهد کرد، که شامل کبودی دست، دورلبها و نوک انگشتان ،تنگی نفس و بی هوشی است.

⊗بهترین راه های پیشگیری ازمسمویت به وسیله منواکسید کربن

 • کنترل مسیر و انسداد منافذ دودکش قبل از راه اندازی بخاری بهترین راه پیشگیری از مسمومیت بر اثر دی اکسید کربن است.همچنین دقت و توجه به داغ بودن دودکش نیز بهترین راه آزمایش سلامت دودکش است.
 • به یاد داشته یاشید داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام ها برای جلوگیری از بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز مونواکسید کربن اهمیت بالایی دارد.
 • فراموش نکنید استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است.همچنین بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونواکسی دکربن جلوگیری نمی کند.
 • این را بدانید که بهتر است رنگ شعله بخاری و وسایل پخت وپز آبی باشد. چراکه رنگ شعله قرمز، زرد و یا نارنجی باشد، نشانه نقص در سوخت رسانی و کمبود اکسیژن در محیط است.
 • به یاد داشته باشیدنباید تمامی روزنه های جریان هوا در منزل و به ویژه اتا ق خواب را مسدود شود.همچنین بهتر است درون خانه، به خصوص در محل خواب ،دستگاه هشدار مونواکسیدکربن نصب شود.
 • به خاطر حفظ سلامتی خودتان آبگرمکن را  در حمام نصب نکنید.همچنین از قراردادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب جدا خودداری کنید.
 • توصیه آخر این است که از به کار بردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش و یا دارای نقص در دودکش جدا خودداری کنید. همچنین به یاد داشته باشید تعمیر وسایل گرمایشی توسط افراد بی تجربه و یا نصب آن ها توسط اعضای خانواده باعث نشت گاز در آینده و مسمومیت شود.

⊗در صورت مواجهه با صحنه گازگرفتگی چه کار کنیم⊗

مهم ترین کار حفظ خونسردی است. در قدم بعدی با ۱۱۵ تماس بگیرید. در فاصله رسیدن اورژانس به محل حادثه ،فرد مسموم را از محیط آلوده به بیرون منتقل کنید و یا در صورت عدم امکانباز شدن درها و پنجره ها را باز کنید. بعد از این مرحله دیگر بیمار را حرکت ندهید. یقه پیراهن، کمربند و لباس های تنگ افراد مسموم را باز کنید تا بتوانید از باز بودن راه هوایی بیمار مطمئن شوید. در صورتی که بیمار بی هوش است او را به صورت خوابیده به پهلو نگه دارید. و در نهایت اگر در فاصله ای که این کارها را انجام دادید و آمبولانس نرسید، در صورت توانایی دادن تنفس مصنوعی به بیمار، اکسیژن رسانی را شروع کنید.

در نهایت به یاد داشته باشید که مهم ترین درمان مسمومیت به وسیله مونواکسید کربن خارج سازی فرد مصدوم از محیط و اکسیژن درمانی است.به همین علت تمامی بیمارانی که  علایم این مسمومیت را دارند باید برای درمان با اکسیژن و مراقبت های قلبی و مغزی به بیمارستان منتقل شوند.این را به یاد داشته باشید که کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه های آسیب پذیر و در معرض خطر بیشتر هستند و علایم مسمومیت در آن ها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می شود و می تواند باعث آسیب های بیشتر و جدی تری شود. به همین دلیل در این سه گروه حساس، با هر درجه از مسمومیت انتقال به مراکز درمانی، ضروری است.

⊗کلام آخر⊗

با توجه به اینکه علائم اولیه مسمویت که شباهت زیادی به سرماخوردگی دارد وهمچنین علائم خطرناکی که با فاصله کمی از علائم اولیه ایجاد می شود، جدی گرفتن مسومیت به وسیله منواکسید کربن بسیار ضروری است. دانستن راه پیشگیری و اقدامات لازم هنگام مواجهه با این مسمویت برای هر فردی ضروری است. این مسمومیت را بشناسید تا خودتان وعزیزانتان در برابر آن در امان بمانید.

منبع:مقاله گازگرفتگی با منواکسید کربن در سایت آوای سلامت 

.

.

میدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد


در سایت دیجی خاطره بهترین لحطات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.