رنگ خوراکی طبیعی و مصنوعی

رنگ به موازات طعم و مزه یکی از مهم ترین خصوصیات حسی مواد غذایی را تشکیل می دهد . در میان افزودنی های مواد غذایی، رنگ ها از اهمیت ویژهای برخوردارهستند.رنگها یکی از مواد مهم در ظاهر و جذابیت مواد غذایی میباشند. استفاده وسیع از رنگها در مواد غذایی به دلیل جذابیت و بازارپسندی، تحریک اشتهای مصرف کنندگان و ترغیب آنها به خرید و همچنین جبران رنگ از دست رفته در زمان نگهداری یا فرآیند غذا و همچنین از آنها درنامحسوس جلوه دادن عیوب و تقلب در فرآوری غذایی ، از گذشته مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی بوده است. اما متاسفانه رنگهای مصنوعی می توانند عوارضی شبیه آسم، تضعیف سیستم ایمنی ویا حتی اثرات سرطان زایی داشته باشند. به همین علت ما در این مقاله سعی کردیم شما را با رنگ خوراکی طبیعی و مصنوعی آشنا کنیم تا بتوانید رنگ طبیعی را جایگزین رنگ های مصنوعی کنید.

اغلب مشتریان رنگ مواد غذایی را نشان دهنده کیفیت و طعم ماده غذایی میدانند و غذاهای بدون رنگ کمتر به فروش میروند. با توجه به اینکه رنگهای طبیعی پایداری کمی داشته و هنگام نگهداری و فراوری به طور قابل ملاحظه ای تغییر می کنند و با کم رنگ شدن رنگ طبیعی از جذابیت مواد غذایی نیز کاسته می شود ، بهترین راه استفاده از رنگ مصنوعی است. اما رنگهای طبیعی علاوه بر ایجاد رنگ و ظاهر زیبا دارای خواص تغذیه ای مفید نیز می باشد.  رنگهای مصنوعی بسیار ارزان تر از رنگهای طبیعی با ایجاد شدت رنگ بیشتر و پایداری بیشتر میباشند. استفاده از رنگهای مصنوعی، تنها جنبه زیبایی در مواد غذایی داشته و نه تنها هیچ مزیت تغذیه ای برای مصرف کننده ندارند، بلکه استفاده نادرست از این رنگها میتواند سبب ایجاد مشکلات بسیاری در مصرف کنندگان به ویژه کودکان گردد.


قیمت پایین، مشتری پسند بودن و دسترسی آسان به رنگهای مصنوعی مهمترین عوامل استفاده از رنگهای مصنوعی است.

| شناختن رنگ خوراکی طبیعی و مصنوعی با شناسایی رنگدانه های آنها |

⇐ رنگدانه های مصنوعی

رنگ زرد سانست : این رنگ در صنایع غذایی بخصوص نوشابه ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. زرد سانست هیچ گونه مشکلی از جمله سرطان زایی و مشکلات ژنتیکی به وجود نمی آورد.

رنگ تارترازین : تارترازین یک رنگ آزو ، رنگ زرد لیمویی مصنوعی است که عمدتا به عنوان رنگ مواد غذایی استفاده می شود. به نظر می رسد این رنگ مصنوعی موجب واکنش های آلرژیک به خصوص در افراد مبتلا به آسم و افرادی که از عدم تحمل آسپیرین رنج می برند، می شود. علائم حساسیت پس از گذشت چند دقیقه یا ۶ تا ۱۴ ساعت ظاهر می شود. تارترازین باعث کهیر در کمتر از ۱ از ۱۰۰۰۰ نفر شده است.

⇐ رنگدانه های طبیعی

آنتوسیانین ها : این دسته از رنگدانه ها، طیف وسیعی از رنگ ها (آبی، بنفش، قرمز، نارنجی) را در گل ها و میوه ها ایجاد می کنند. یکی از مهمترین منابع آنتوسیانین تفاله انگور است. در اروپا استفاده از منابع گیاهی به عنوان منابع این رنگدانه مورد تایید می باشد. ولی در آمریکا فقط تفاله انگور به عنوان منبع این رنگدانه مجاز می باشد.

لیکوپن : لیکوپن در گوجه فرنگی و دیگر میوه ها و سبزیجات قرمز مانند هویج قرمز، هندوانه، گاس و پاپایا یافت می شود. لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است. خواص آنتی اکسیدانی لیکوپن از آفتاب سوختگی نیز جلوگیری می کند.

بتاکاروتن : در صنایع غذایی بتاکاروتن به عنوان رنگ خوراکی و منبع ویتامین آ به محصولات غذایی از جمله روغن های خوراکی، غلات و نوشیدنی ها اضافه می شود. بتاکاروتن به عنوان ماده ی پیش ساز ویتامین آ و محلول در چربی در بدن شناخته می شود که در مواد غذایی گیاهی وجود دارد. بتاکاروتن یکی از مواد آنتی اکسیدانی قوی به شمار می رود.

| کلام آخر : با جایگزین گردن رنگ های طبیعی سلامتی را به خود هدیه بدهید : |

تا به اینجای مقاله سعی کردیم رنگ خوراکی طبیعی و مصنوعی با معایب و مزایای آنها را برای شما شرح دهیم. رنگ از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار در کیفیت ظاهری و بازار پسندی مواد غذایی است. توسعه تکنولوژی منجر به استفاده بیشتر از رنگ در سیستم مدرن صنعت مواد غذایی شده است.  نوع، دسترسی آسان و ارزان بودن و مقاومت نسبت به حرارت در رنگ مصنوعی سبب شده در سالهای اخیر به منظور اهداف اقتصادی، در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار بگیرند.

با افزایش استفاده از رنگهای مصنوعی نگرانی های بهداشتی زیادی در مورد استفاده ازاین رنگها بوجود آمد. اغلب این نگرانی ها از احتمال تولید مواد سمی ای بود که در اثر شکستن و تجزیه رنگهای مصنوعی در بدن انسان تولید میشود. بعضی از رنگهای مصنوعی حتی در مقدار مصرف کم نیز باعث آلرژی در بدن میشوند . مصرف این رنگها، یکی از فاکتورهای موثر در اختلالات بیش فعالی در کودکان است. در عوض رنگدانه های طبیعی و گیاهی اغلب خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. رنگدانه های طبیعی از جمله لیکوپن و آنتوسیانین ها در گیاهان به فراوانی یافت می شود.

منابع :

  1. مقاله معرفی برخی رنگهای خوراکی طبیعی و مصنوعی، مزایا و مضرات آنها نوشته محمدحسین نادری زاده در سال ۱۳۹۶
  2. مقاله بررسی میزان آگاهی و نگرش کارکنان صنف قنادی شهر بردسیر در زمینه استفاده از رنگ های مصنوعی در تهیه مواد غذایی نوشته رضا خسروی مشیزی و مسعود یونسیان در سال ۱۳۹۱
  3. مقاله بررسی و مقایسه رنگهای خوراکی زرد طبیعی و مصنوعی نوشته مهدیه قمری در سال ۱۳۹۸
  4. مقاله رنگ های خوراکی در صنایع غذایی، محدودیت ها و جذابیت ها نوشته هما بقایی در سال ۱۳۹۴

.

.

امیدواریم  مقاله مقایسه رنگ خوراکی طبیعی و مصنوعی مورد توجه شما قرار گرفته باشد


در سایت دیجی خاطره بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. برای نوشتن خاطره خود اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.