مقابله با بحرانهای مسیر زندگی- کتاب نیروی برنامه ریزی

در مقالات قبل درباره شش مرحله ضروری قبل از آغاز سفر به سمت مقصد و هدف صحبت کردیم.این مراحل به ترتیب شامل انتخاب مقصد و هدف،برسی تمام گزینه های موجود برای رسیدن به هدف،برنامه ریزی،به دست آوردن آمادگی کامل برای هدف، برداشتن اولین قدم برای هدف و حل مشکلات احتمالی رد راه رسیدن به مقصد است.در این مقاله می خواهیم شما را برای مقابله با بحرانهای مسیر زندگی و هدف به بهترین و کارآمدترین شکل ممکن آماده کنیم .بحران های پیش روی شما اجتناب ناپذیر،غیر منتظره و بنابراین غیرقابل پیش بینی اند.توانایی شما برای حل آنها بخش بزرگی از موفقیت و شکست شما را در آینده مشخص می کند.معمولا هر فردی در زندگی هر دو تا سه ماه یکبار بحرانی را تجربه می کند.پس احتمالا شما یا به تازگی بحرانی را حل کرده اید یا همین حالا که مقاله را می خوانید در دل یک بحران هستید.


بحران دیر با زود وارد زندگی همه ما می شود.خوشبختی و موفقیت آینده ما به چگونگی برخوردمان با همین بحرانها بستگی دارد.از روز ازل زندگی ها براساس همین بحرانها شکل گرفته اند.رابرت کولیر


:: ویژگی های مدیران موفق برای مقابله با بحرانهای مسیر زندگی و کاری ::

تحقیقی که توسط محققان دانشگاه اکسفورد انجام شد نشان داد دو ویژگی مشترک بین تمام مدیران برتر وجود دارد.اولین ویژگی توانایی بالای آنها در کارگروهی بود.آنها در گروه مثل یک بازیکن خوب عمل کرده و دائما در حال مشارکت در گروه بودند.همچنین بعد از ارتقا درجه گروهی از افراد با استعداد را دور هم جمع کرده و درباره اهداف بلندمدت شرکت و سازمان با آنها مشورت می کنند.دومین ویژگی و مهمترین آن توانایی بالای آنها برای مدیریت شرایط بحرانی است.

توانایی انجام کارگروهی را می توان با شرکت در سمینارها،کارگاه ها و انجام کار گروهی بالا برد اما نمی توان توانایی خوب عمل کردن در شرایط بحرانی توسط هیچ کلاس و سمیناری یادگرفت.بالا بردن این توانایی فقط با قرارگرفتن در شرایط بحرانی ممکن است.یعنی رو به رو شدن با مشکل یا مانع پیش بینی نشده ای که ممکن است به زندگی شما صدمه بزند.اما یک مدیر حرفه ای و موفق در شرایط بحرانی کنترل وضعیت را به دست گرفته و مشکل را حل می کند.

توانایی شما برای مقابله با بحرانهای مسیر زندگی شاخصی برای تعیین میزان هوش،استقامت،خونسردی و قدرت برنامه ریزی شماست.وقتی به عنوان یک شخص موفق با بحرانی رو به رو می شوید تمام توجه ها به سمت شماست تا عکس العملتان را ببینند و شما را به وسیله آن ارزیابی کنند.در این ارزیابی و قضاوت ممکن است ارزش و درجه شما بالاتر رود،یا اینکه این بحران شما را عقب بکشد.در واقع یک بحران مهمترین و بزرگترین «زمان عمل» در زندگی به شمار می رود.

اگر می خواهید یک فرد موثر در گروه باشید و مهارت کارگروهی خود را به اوج برسانید این مقاله را از دست ندهید.

:: کلیدی ترین راهکارها برای مقابله با بحرانهای مسیر زندگی و هدف ::

۱.حفظ خونسردی و آرامش:در هنگام مواجهه با بحران خونسزدی خود را حفظ کرده تا بتوانید به بهترین شکل خودتان را کنترل کنید.با این کار در لحظات حساس ناراحت و عصبانی و هیجان زده نمی شوید و می توانید تصمیمات درستی بگیرید.

۲.کسب اطلاعات کامل درباره بحران پیش آمده:قبل از اینکه عکس العمل نشان دهید از خودتان سوالاتی بپرسید و درباره وضعیت پیش آمده اطلاعات جمع کنید.به جای فرضیات به دنبال حقایق واقعی باشید.آنقدر پرس و جو کنید تا آنها را به دست آورید.اوقتی مشغول جمع آوری اطلاعات هستید سرد و بی احساس باشید و تصمیم نگیرید.اگر اطلاعات بیشتری داشته باشید راحت تر می توانید راه حل را پیداکرده و وارد عمل شوید.و اگر اطلاعات کافی و جامع کسب کردید حالا نوبت نفکر و تصمیم گیری است.

۳.تفکر و تصمیم گیری درست:مهم ترین کار در صورت مواجهه با بحران تفکر همراه با آرامش و تصمیم گیری درست بعد از جمع آوری اطلاعات لازم است.افرادی که بهتر فکر می کنند نتیجه بهتری به دست می آورند،عمکرد بهتری داشته و به سرانجام بهتری می رسند.اما افرادی که برای فکر کردن وقت نمی گذارند اغلب تصمیمات غلط گرفته و عملکردشان اشتباه است و درنتیجه شکست می خورند.

۴.داشتن برنامه ریزی قبلی برای بحران های احتمالی:یکی از مهارت های کاربردی برای حل بحرانها داشتن قابلیت پیش بینی و آینده نگری است.سعی کنید بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد و مسیر رسیدن به هدف را برای شما دشوار کند و برنامه ریزی شما را بهم بریزد را پیش بینی کنید.سپس یک لیست از تمام مشکلات و بحرانهای احتمالی،حتی اگر احتمال اتفاق افتادن آن سه درصد باشد،را یادداشت کنید.سپس به دنبال راه حل بوده و فکر کنید که چه اتفاقی خواهدافتاد و عکس العمل شما چگونه خواهدبود.

:: ذهن خود را برای شرایط سخت آماده کنید ::

اولین مرحله برای حل بحران حفط آرامش و کنرل ذهن در لحظه بروز مشکل است.برای کنترل بهتر ذهن خود بهتر است حقایق را از مشکلات جدا کنید.حقایق اتفاقات تغییرناپذیری،مثل آب و هوا، در زندگی هستند که شما هیچ تسلطی روی آنها ندارید.اما مشکلات موضوعاتی حل شدنی هستند.پس می توانید به راه حل های موجود فکرکرده و بهترین راه را انتخاب کنید.پس اگر نمی توانید چیزی را تغییر دهید ناراحت و عصبانی نشوید.انرژی و وقت خود را برای چالشهایی که قابل حل هستند ذخیره کنید.اگر چیزی قابل درمان نباشد تنها راه ممکن تحمل کردنش است.

:: قدرت تغییر و انعطاف پذیری را برای مقابله با بحرانهای مسیر زندگی دست کم نگیرید ::

ممکن است حوادثی که تحت کنترل شما نیستند دقیق ترین برناممه های شما را بهم بریزد و نتایج غیرمنتظره ای به دست بیاید. به همین دلیل انعطاف پذیری یک ویژگی اساسی برای مقابله با بحرانهای مسیر زندگی و هدف شما محسوب می شود.اگر اشتباهی انجام دادید مثل انسان های موفق و قوی بلافاصله اشتباه خود را پذیرفته و مسیر خود را به سمت درست تغییر دهید.در مورد اطلاعات جدیدی که به دست می آوریذ همیشه از خودتان بپرسید “اگر اطلاعات الان خود را می دانستم بازهم این کار را می کردم؟.”اگر جواب شما منفی بود بلافاصله مسیر خود را به سمت هدف تغییر دهید.یک قانون را فراموش نکنید:هدفتان را نشخص کنید اما در مقابل پیمودن مراحل رسیدن به آن انعطاف پذیر باشید.

هر فردی گاهی اوقات مجبور است در زندگی خود تغییرات و اصلاحاتی ایجاد کند.همه افراد در مسیر زندگی خود با مشکلات بزرگ و کوچک غیرمنتظره ای مواجهه می شوند که برای حل آنها مجبورند در برنامه خود تغییراتی را ایجاد کنند.توانایی ایجاد تغییرات سریع و هوشمندانه عامل مهمی برای تضمین موفقیت و تغییر ذهن باشد.

:: چگونه در شرایط سخت انعطاف پذیر باشیم ::

با استفاده از سه راهکار زیر می توانید راحت تر و هوشمندانه تر تغییراتی را در مواجهه با بحران در برنامه خود ایجاد کرده و انعطاف پذیر باشید:

  1. اگر تصمیمی که گرفتید اشتباه بوده از گفتن جمله “اشتباه کردم.” نترسید.بلافاصله بعد از پذیرفتن اشتباه خود همه چیز به بهترین شکل درست می شود.حالا می توانید انرژی که در عوض آوردن توجیه و توضیح برای دفاع از خودتان را ذخیره کرده اید،برای فکر کردن و تغییر مسیر به سمت درست صرف کنید.
  2. طبق تحقیقات حدود هفتاد درصد تصمیمات هر انسانی در طول زندگی اشتباه است.پس همه ما خطاهای بزرگ و کوچک زیادی را در طول زندگی خود داشته و خواهیم داشت.با پذیرفتن این حقیقت به این نتیجه می رسید که شما هم مثل بقیه افراد کانل نیستید پس با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری به راهتان ادامه داده و مسیرتان را در صورت لزوم تغییر می دهید.
  3. نکته بعدی قدرت تغییر ذهن است.. شما در طول زندگی خود تصمیمات زیادی بر اساس افکار و احساسات می گیرید.اما ممکن است با توجه به جمع آوری اطلاعات بیشتر به این نتیجه برسید که بهترین تصمیم ممکن را نگرفته اید.وقتی به راحتی این موضوع را بپذیرید ذهن خود را تغییر داده و یک پله پیشرفت کرده اید.

این مقاله از فصل ششم کتاب نیروی برنامه ریزی انتخاب شده است.شما می توانید خلاصه ای کاربردی ازفصل اول ، دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم و ششم آن را تنها در این سایت بخوانید.

.

.

امیدوارم مطالعه این مقاله شما را به مقصدتان نزدیک کند


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

دیجی خاطره یجربه خاطره نویسی آنلاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.