توانایی برقراری ارتباط مناسب لازمه زندگی موفق امروزی و تمرین نوسندگی به شیوه آن

مهارت لازم برای برقراری ارتباط  یکی از مهارت مهم برای کسب موفقیت در زندگی است. اگر بخواهید سخنران ماهری شود برقراری ارتباط مناسب و موثر لازمه کار شماست. (اگر میخواهید مهارت های یک سخنرنی اصولی را بدانید کلیک کنید.)اگر بخواهید نویسنده ای خوش نام شوید مهارت های ارتباطی پلی برای برقراری ارتباط با دیگران برای شما ایجاد می کند. در یک مثال می توان گفت بخشی از موفقیت کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد مربوط به تجربه هایی از زندگی افراد عادی است که نویسنده با استفاده از مهارت ارتباطی بالا آنها را شنیده و نوشته است.پس این مهارت را دست کم نگیرید.

در این قسمت خلاصه ای از  کتاب آیین دوست یابی اثر دیل کارنگی آورده شده است. نویسنده کتاب از مزایای توانایی برقرای ارتباط اصولی با دیگران این چنین می گوید. به واسطه این مهارت تعداد زیادی از فروشندگان توانسته اند فروش محصولات خود را بالا ببرند. بسیاری از آنها توانسته اند توجه مشتری های مهمی را جلب کنند. بسیاری از کارفرمایان و روسا در میان زیر دستان خود احترام و  نفود خارق العاده ای را کسب کرده اند.

⇐ چند نکته مهم برای برقراری ارتباط مناسب و موثر با دیگران

.

۱.انتقاد تیغی دولبه است.مراقب آن باشید.

انتقاد افراد را مجبور به دفاع آن هم به هر شکلی از خودشان می کند. انتقاد خطرناک است زیرا حس خودپسندی شخص را جریحه دار کرده و حس کینه در او را تحریک می کند. اگر میخواهید در آینده کینه هایی را ایجاد کنید که در تمام عمر آتش آتها از التهاب نیفتد از اشخاصی که در اطراف شما هستند انتقاد کنید. می بینید که هرچند این انتقاد ها از نظر خودتان کاملا به جا بوده اما چه نتایجی را در پی خواهد داشت.

این نکته را بدانید که هنگامی که با مردم معاشرت می کنید با وجودی منطقی سر و کار ندارید. بلکه با وجودی احساسی که دارای عقاید و تفکرات مخصوص به خود است مواجه هستید. پس به جای محکوم ساختن دیگران بکوشیم تا آنها را بشناسیم . از دلیل انجام کارهایشان آگاهی پیدا کنیم. مطمئن باشید این کار مفیدتر از انتقاد بوده و نشانه فهم و مهربانی ذات شماست.


از برفی که بر بام همسایه است شکایت نکن هنگامی که آستانه خانه خودت کثیف و پربرف است


۲- ایجاد میل و رغبت در وجود شخص در ایجاد یک ارتباط بی نقص معجزه می گند.

تنها یک راه وجود دارد که بتوانید فرد را وادار به انجام عملی کنید. این راه همان ایجاد میل در وجود شخص برای انجام آن کار است. در واقع این میل به وسیله دادن چیزی به افراد است که آن را می خواهند.اغلب آرزو انسان ها را می توان در سلامتی ، غذا و خواب مناسب، پول زیاد و آرزوی موفقیت برای فرزندان خلاصه کرد. اما مهم ترین آنها آرزوی مهم و بزرگ بودن است.

به گفته فروید اغلب افراد آرزوی مهم و بزرگ بودن دارند که از نطر قوت با احساس گرسنگی برابری می کند. در واقع احساس و آرزوی مهم بودن یکی از اساسی ترین مواردیست که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند. همین آرزو است که کفلر را به جمع آوری میلیون ها دلار ترغیب کرد که هرگز از آن استفاده نکرد. همین آرزوست که باعث می شود ما آخرین مد لباس ها را بپوشیم. شیک ترین اتوموبیل ها را برانیم . بدون آنکه خودمان متوجه شویم برای تایید خودمان تلاش می کنیم.

**************************

مهارت برقراری ارتباط مناسب

*******************

اگر بخواهیم این حس را در خودمان کنترل کنیم تا در رابطه ما بادیگران تاثیر منفی نداشته باشد ، می توانیم از خود بپرسیم که من چه کسی هستیم. چرا که جواب این پرسش در واقع نماینده ما خواهد بود.برای برآورده کردن بخشی از این نیاز در دیگران آنها را تشویق کنید. شواب در این باره این چنین می گوید:«من بسیار سفر گرده ام و مردمان بی شماری را دیده ام. به وضوح دریافته ام که عموما با تشویق و تمجید بهتر کاری را به پایان رسانده اند تا با سرزنش و عیب جویی.»

البه این تعریف و تمجید ها را با تملق و چابلوسی اشتباه نگیرید. مقصود ما ایجاد نحوه به خصوصی از تفکر و تمجید صمیمانه ای است که تاثیر مثبتی در زندگی افراد می گذارد.


مردمان سخنان شما را به یاد آورده و تکرار خواهند کرد در حالی که شما آن را فراموش کرده اید


۳- به خواسته و عقیده دیگران اهمیت بدهید

چرا باید همیشه راجب چیزی که خودمان می خواهیم صحبت کنیم؟. هر شخصی عقیده و آزرو و علاقمندی های خاص خود را دارد. رمز نفوذ در دیگران صحبت درباره موضوعی است که به آن علاقه دارند. همچنین نشان دادن راهی که آنها را به آرزو هایشان نزدیک می کند.به عنوان مثال اگر دوست ندارید فزرند شما سیگار بکشد او را مصیحت نکنید. هرگز درباره چیزی که خودتان می پسندید صحبت نکنید. شما می توانید به فرزند خود نشان دهید و ثابت کنید که نیکوتین برای اعصاب او مضر است و مانعی بزرگ برای پیشرفت اوست. مطمئن باشید این راه عملی تر است.

به گفته هنری فورد:« اگر بتوان برای پیشرفت راهی پیدا کرد در این است که شخص می تواند خود را به جای دیگران گذاشته و به موضوع همان گونه بنگرد که از دریچه چشم خویش می نگرد.»

به عنوان مثال امروزه بسیاری از فروشنده ها را می بینیم که از درآمد و سود خود راضی نیستند. علت این امر این است که آتها بیشتر درگیر گرفتاری های خودشان اند و هرگز متوجه نشده اند که ما به جای خرید از آنها سرگرم حل کردن مسائل شخصی خود هستیم. پس اگر فروشنده ای متوجه مشکل ما شود و کالایی را مطابق با نیاز ما ارائه دهد مشکل ما را حل کرده است. چنین شخصی ما را قانع کرده و کالای خود را با بدون تبلیغات و اصرار به ما فروخته است. در واقع این شخص مهارت برقراری ارتباط مناسب و موثر را در خودش پرورش داده است.


به خاطر داشته باشید ابتدا آتش اشتیاق را در نهاد دیگران برانگیزید. آنکه تواند چنین کند جهانی را با خویشتن دارد و آنکه قادر به انجام این کار نباشد در راهی متروک گام بر می دارد.

دیل کارنگی 


۴- برای برقراری ارتباط مناسب و موثر صداقت را فراموش نکنید

برای بالا بردن مهارت ارتباطی و ایجاد یک ارتباط موثر کافی است انسان صادقی باشید. همانطور که همه شما می دانید صداقت در لغت به معنای وفاکردن به عهد خود و ایستادن بر سر قولتان است. هیچ چیز زننده تر و غیرحرفه ای تر از این نیست که به شخصی قول مهمی بدهید و زیر حرف خود بزنید. به این علت که آن شخص چه در کار و چه در زندگی شخصی اعتمادش را به شما از دست داده و خیلی سخت حرفتان را باور و به آن توجه می کند.

در این مقاله  از سه فصل اول کتاب آیین دوست یابی اثر دیل کارنگی انتخاب شده است 

.

.

امیدوارم  مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.