نادیده گرفتن نظرات دیگران /نظردادن درباره همه چیز

لطفا قبل از خواندن این مقاله از خودتان بپرسید که ترجیح می دهید باهوش ترین فرد روز کره زمین باشید و دیگران شما را احمق ترین بدانند و یا احمق ترین باشید اما از دید مردم باهوش ترین فرد روی کره ی زمین باشید.درواقع با پاسخ به این سوال متوجه می شوید که کارنامه درونی برای شما مهم تر است یا کارنامه بیرونی .اگر منتظر باشید که دیگران به شما نظرات بدهند به این معنی است که از زندگی ایده آل فاصله گرفته و کارنامه درونی خودتان را فراموش کردید. به همین علت در این مقاله روش های جالبی را برای نادیده گرفتن نظرات دیگران به شما ارائه می هیم.

رولف دوبلی،نویسنده کتاب هنر خوب زیستن، در این باره می گوید:وقتی برای اولین بار نوشتن را شروع کردم،برایم مهم بود که دیگران درباره کتاب هایم چگونه فکر می کنند.ازدیدن نظراتات مثبت خوشحال میشدم و هرگونه انتقادی مرا آشتفته می کرد.من سنجش دیگران را معیاری برای موفقیتم می دانستم.اما در چهل و چند سالگی فهمیدم که درک عمومی نسبت به نوشته های من هیچ ارتباطی با کیفیت نوشته هایم ندارد و باعث بهتر یا بدتر شدن کتاب های من نمی شود.با درک این موضوع احساس کردم از زندانی که برای خود ساخته بودم راها شدم.


ترجیح می دهید بهترین عاشق دنیا باشید و همه فکر کنند بدترین هستید یا بدترین عاشق دنیا باشید و همه فکر کنند بهترین هستید؟“وارن بافت”


:: چرا نادیده گرفتن نظرات دیگران انقدر سخت است ::

احساس نیاز به نمایش بهترین تصویر از خودمان در اجداد ما هم وجود داشت.زندگی آنها کاملا به نظراتدیگران درباره آنها وابسته بود.درواقع آن گروه از اجداد ما که به کارنامه بیرونی خودشان توجه نمی کردند خیلی زود از جامعه حذف می شدند.اولین دهکده ها و روستاها تقریبا ده هزار سال پیش به وجود آمدند. در چنین جامعه ای راهی برای آشنایی مستقیم نبود ومردم برای شناخت یکدیگر راهی به جز سخن چینی و شایعه پراکنی نداشتند.در واقع شایعه پراکنی محصول همان دوره است.دفعه بعد که دوستی را ملاقات کردید به صحبت های رد و بدل شده دقت کنید. احتمالا ۹۰ درصد از وقت ملاقات شما به صحبت کردن درباره دیگران می گذرد.

پس نظرات دیگران خیلی کم اهمیت تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید.مطمئن باشید اگر شما شهره خاص و عام باشید یا همه از شما متنفر باشند تاثیر زیادی روی کیفیت زندگی شما نخواهد داشت. اما اگر نسبت به خودتان حس خوبی نداشته باشید یا از خودتان ناراضی باشید،وقت آن رسیده که درباره رفتار و شیوه زندگی خود تجدید نظرات کنید.

:: سه دلیل برای اینکه نادیده گرفتن نظرات دیگران اهمیت بالایی دارد ::

دلیل اول این است که توجه زیاد به کارنامه بیرونی باعث آسیب های احساسی می شود.به این علت که اکثر افراد در بلند مدت نمی توانید شهرت خودشان را بدون هیچ عیب و نقصی مدیریت کنند. ممکن است بعضی از افراد بتوانند با نشان دادن وجه خوبی از خودشان برای مدت کوتاهی دیگران را گول بزنند اما برای یک عمر این ترفند عملی نیست. به عنوان مثال بالا رفتن لایک ها در رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام امری موقت است و نشانگر خود واقعی افراد نیست.همچنین تمرکز بر شهرت و اعتبار درک ما را از آن چیزی که واقعا خوشحالمان می کند،تغییر می دهد.در نهایت با نادیده گرفتن نظرات دیگران می توانید استرس و فشار را از خودتان دور کنید.


در رسانه های اجتماعی انسان ها به مدیران کوچکی برای برندهای شخصی خودشان تبدیل شده اند. با استفاده از فیسبوک،توییتر و اینستاگرام یک خود بیرونی از خود به نمایش می گذارند که دروغین و تا خدی اغراق آمیز است.“دیوید بروکس”


:: کلام آخر : تلاش برای جلب توجه دیگران شما را از مسیر زندگی ایده آل منحرف می کند ::

دنیا هرطور که دلش بخواهد درباره ی شما می نویسد،توییت می کند و پست می گذارد.ممکن است دیگران پشت سر شما شایعه پراکنی کنند. همچنین ممکن است همین افراد شما را تحسین کنند.این نکته مهم است که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید و خوشبختانه مجبور به این کار هم نیستید.اگر یک سیاستمدار و یا یک چهره معروف نباشید پس نیازی نیست که نگران شهرت خود باشید.برای دور بودن از زندگی زیر ذره بین مردم از شبکه های اجتماعی کمتر استفاده کنید. لایک کردن مطالب دیگران و لایک شدن مطالب خودتان را فراموش کنید.خودتان را در گوگل سرچ نکنید و آرزوی شناخته شدن نداشته باشید.سعی کنید روی کارنامه درونی خودتان تمرکز کنید و با انتقادات و ستایش های بیرونی به شکلی دوستانه اما بی تفاوت برخورد کنید.


اگر من کاری انجام دهم که دیگران آن را دوست ندارند اما خودمان انجام آن راضی باشم،خوشحال خواهم شد.اگر دیگران مرا بابت انجام کاری ستایش کنند اما خودم راضی نباشم احساس ناراحتی می کنم.“وارن بافت”


این مقاله از فصل ۱۷ کتاب هنر خوب زندگی کردن انتخاب شده است. شما می توانید مقالات حسابداری ذهنی ، تله روراستی، اثر معکوس، هنر نه گفتن ، شناختن تله تمرکز ، راهکارهای افزایش پول و ثروت  و شناخت نقاط قوتتان که مربوط به همین کتاب است را در سایت دیجی خاطره بخوانید.

.

.

امیدوارم با مطالعه این مقاله یک قدم به زندگی ایده آل نزدیک شوید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.