نادیده گرفتن نظرات دیگران /نظردادن درباره همه چیز

اگر از شما پرسیده شود که آیا باید حداقل دستمزد اداره ای افزایش پیدا کند، در مدت چند ثانیه  پاسخی برای این پرسش پیدا می کنید. اما واقعیت این است که این سوال انقدر پیچیده است که در عرض چند ثانیه نمی توان به آن پاسخ داد. برای پیدا کردن یک پاسخ درست،منطقی و اصولی شما به یک دید اقتصادی بالا و حداقل یک ساعت تجزیه و تحلیل نیاز دارید. به همین علت نظردادن درباره همه چیز باعث می شود که ارزش و درجه علمی شما کاهش پیدا کرده و نظرات شما برای دیگران ارزش و اعتباری نداشته باشد.

مغز انسان آتش فشانی از نظرات و ایده های جدید است. مهم نیست که سوال پرسیده شده قابل پاسخگویی یا غیر قابل پاسخگویی، در حیطه تخصص شما یا خارج از ن و یا سخت یا آسان یاشد. مغز شما به همه ی سوالات پاسخ می دهد. این توانایی اشکالاتی را به وجود می آورد و می تواند باعث اطهار نظرهای سطحی شود. اگر تصمیماتی بر اساس این اظهار نظرها گرفته شود با شکست رو به رو می شود.

| نظردادن درباره همه چیز چه مشکلاتی را به وجود می آورد ؟ |

ممکن است درباره پرسش هایی که جواب قطعی برای آنها وجود ندارد نظربدهید. به عنوان مثال حتی کارشناسان هم نمی توانند زمان دقیق سقوط سهام در بورس را حدس بزنند. پس در این صورت دادن نظر قطعی درباره اینن موضوع کار درستی نیست. مشکل بعدی پاسخ دادن سریع به سوالات پیچیده است. اکثر افراد تمایل دارند خیلی سریع به مسائل مختلف،خصوصا مسائل پیچیده، پاسخ دهند. به همین دلیل نمی توانند دید وسیعی روی موضوع داشته باشند و بدتر از آن خیلی سریع با رجوع به ذهن منطقی خود این پاسخ را توجیه می کنند.

| راه حل موثر برای جلوگیری از نظردادن های غیرضروری |

همیشه یک کیسه با خود همراه داشته باشید. تمام پرسش هایی که به آنها عاقه ای ندارید،سوالات پیچیده و یا پرسش هایی که جواب قطعی برای آنها وجود ندارد را داخل این کیسه قرار داده و درجواب این سوالات از عبارت “نظری ندارم” استفاده کنید. در این صورت می توانید درباره مسائلی که به آنها علاقه دارید و در حطه تخصص شماست پاسخ دهید و درباره آنها اظهار نظر کنید. موضوعات موردعلاقه خود را با دقت انتخاب کنید. سعی کنید حداقل یک روز زندگی “بدون اظهار نظر درباره همه چیز” را تجربه کنبد.

این که مجبور نباشید درباره همه چیز و همه کس نظر بدهید، احساس آزادی عمیقی به انسان می دهد. نیاز نیست نگران این باشید که دیگران بی نر بودن شما را نشانه ضعف شخصیتتان بدانند. درواقع این نشانه هوش شماست. بی نظر بودن درباره برخی مسائل یک دارایی ارزشمند است.

| راه و روش اظهارنظر اصولی و درست |

موضوع مورد نظر را بنویسید. نوشتن بهترین روش برای سازمان دهی افکار است. وقتی تلاش می کنید افکار پراکنده خود را بنویسید،آنها به صورت خودکار واصح و شفاف می شوند. در نهایت نظرات دیگران، مخصوصا نظرات متفاوت با نظرات خودتان، را جمع آوری کنید.بعد از اطمینان پیدا کردن از نطرتان سعی کنید با نقد آنها اشتباهات موجود در اتدلال هایتان را تشخیص دهید. این تنها را هی است که می توانید از صحیح بودن این نظرات مطمئن شوید

| کلام آخر : نظردادن درباره همه چیز شما را از زندگی ایده آل دور می کند : |

هرچقدر اظهارنظر های شتاب زد شما کمتر باشد، زندگی بهتری خواهید داشت. نظرات محدودی واقعا به زندگی شخصی و کاری شما مربوط می شوند. در مورد نظرات مرتبط با زندگیتان هم سعی کنید شتابزده عمل نکنید. اولین نظری که به ذهنتان رسید را بیان نکنید. فرض کنید در یک برنامه تلوزیونی دعوت شده اید و پنج مهمان دیگر هم در این برنامه حضور دارند. وظیفه آ«ه این است که با نظرات شما مخالفت کند. در این صورت تنها زمانی که بتوانید با استدلالتان تمام آن پنج نفر را قانع کنید، آن موقع توانسته ایدبه شیده اصولی نظر بدهید.

این مقاله از فصل ۳۰ کتاب هنر خوب زندگی کردن انتخاب شده است. شما می توانید مقالات حسابداری ذهنی ، تله روراستی، اثر معکوس، هنر نه گفتن ، شناختن تله تمرکز ، راهکارهای افزایش پول و ثروت  ،شناخت نقاط قوتتان  ، راهکار ایجاد تغییر در خودتان به بهترین شکل ممکن ، هنر نادیده گرفتن نظر دیگران ، رهایی از دغدغه های اضافی ، پیشگیری از بروز مشکلات  و غلبه بر حسادت که مربوط به همین کتاب است را در سایت دیجی خاطره بخوانید.

.

.

امیدوارم با مطالعه این مقاله یک قدم به زندگی ایده آل نزدیک شوید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.