ذخیره کردن تمام خاطرات - نقش اطرافیان در شکل گیری عادتها- فرد عادی اما موفق شدن

در مقالات قبل درباره ی مراحل تغییر عادتها و اولین مرحله ی آن  ، روشهای شروع عادت جدید  و نحوه ی جذب و شکل گیزی عادت های خوب صحبت کردیم . در این مقاله قصد داریم شما را با نقش اطرافیان در ایجاد عادتها آشنا کنیم. اجداد ما در قبایل زندگی می کردند. وقتی از قبیله جدا می شدند انگار حکم مرگ آنها صادر شده بود. به این علت که با همکاری همدیگر می توانستند از امنیت و منابع بالایی داشته باشند. در نتیجه یکی از عمیق ترین تعاملات بشری تعلق داشتن است.

ما ابتدایی ترین عادتهایمان را انتخاب نمی کنیم بلکه تقلیدشان می کنیم. هرکدام از فرهنگ ها و گروه ها دارای استانداردها و انتظارات مخصوص به خودشان هستند. درواقع این تفاوت ها نوعی قوانین نامرئی و نانوشته اند و هرروز رفتار ما را هدایت می کنند. شما همیشه این قوانین را در ذهنتان نگه می دارید.

یکی از موثرترین کارهایی که می توانید برای ایجاد عادت خوب انجام دهید، پیوستن به فرهنگی است که رفتار مطلوب شما یکی از رفتارهای معمول آنها باشدو وقتی ببینید دیگران رفتار مدنظر شما را هرروز انجام میدهند، عادتها قابل دستیابی تر به نظر می رسند. مثلا اگر دورتان پر از افراد ورزشکار باشد، به احتمال زیاد ورزش به یکی از عادتهای روتین شما مبدل می شود. پس دور خود را با افرادی پر کنید که عادات مطلوب شما را انجام دهند. شما می توانید به همراه این افراد به خوبی رشد کنید.

نقش اطرافیان در ایجاد عادتها : گروه نزدیکان، اکثریت و قدرتمندها را جدی بگیرید :

تقلید از نزدیکان :

نزدیکان ما تاثیر زیادی در رفتارهایمان دارند. عادتها از اطرافیانمان به ما منتقل می شود. مثلا وقتی همسرتان عادت دارد در را دو بار چک کند مطمئن شود که قفل شده، در آینده ای نزدیک شما هم این رفتار را کپی خواهید کرد. پس سعی کنید نزدیکانتان را طوری انتخاب کنید که رفتار مطلوبشان به رفتار معمول شما تبدیل شود.

تقلید از اکثریت: هر زمانی که نمی دانیم چه کار کنیم به گروه نگاه می کنیم تا راهنمای رفتارمان باشد. اطرافمان را اسکن می کنیم و برای خرید از سایت های اینترنتی به نظرات مردم نگاه می کنیم. این استراتژی معمولا جواب می دهد و نظرات مثل سند عمل می کند. اما باید مراقب این موضوع باشیم که اکثر اوقات دوست داریم همراه با جمع اشتباه کنیم تا اینکه حق با خودمان باشد. سعی کنید برای تغییر عادتها در گروه پذیرفته شده و با دیگران همکاری کنید.

تقلید از قدرتمند ها

انسان ها همه جا به دنبال قدرت و پرستیژ هستند. دوست داریم مدال روی کتمان نصب شود و عنوان رئیس یا مدیر جلوی اسممان قرار بگیرد. دوست داریم همه ما را بشناسند. به همین علت بیشتر جذب رفتارهایی می شویم که برای ما احترام و ستایش و منزلت به همراه داشته باشند. دوست داریم ورزشکاری باشیم که می تواند سنگین ترین وزنه ها را بلند کند یا موسیقی دانی باشیم که سخت ترین نت ها را می نوازد. این ویژگی باعث می شود که سعی کنیم رفتار افراد موفق را کپی کنیم. به این دلیل که خودمان دوست داریم مثل آنها موفق شویم. درواقع افرادی که جایگاه بالایی دارند از تایید و تمجید دیگران لذت می برند. پس اگر رفتاری باعث بالارفتن جایگاهمان شود برایمان جذاب می شود.

کلام آخر : نقش پررنگ دیگران در شکل گیری عادتهایتان را فراموش نکنید :

هیچ چیزی نمی تواند بهتر از حضور در یک گروه موجب تقویت انگیزه ی شما شود. این شرایط یک جستجوی شخصی را به یک تلاش مشترک تبدیل می کند. قبل از از قرار گرفتن در گروه هویتتان منفرد بود و یک مخاطب بودید. فرض کنید شما یک موزیسین یا ورزشکار هستید. وقتی به یک باشگاه کتاب یا یک بند موسیقی یا یک گروه دوچرخه سواری بپیوندید، هویتتان با افراد پیرامونتان پیوند می خورد. رشد و تغییر دیگر یک خواسته ی فردی نیست. مخاطب به ما تغییر پیدا می کند. ما موزیسین یا دوچرخه سوار هستیم. بعد از این مرحله هویت مشترک باعث رشد هویت شخصی شما خواهد شد. به همین دلیل است که باقی ماندن در یک گروه بعد از رسیدن به هدف یکی از لازمه های حفظ عادتهای خوبتان بوده و بسیار مفید است .


این دوستی و جامعه است که هویت جدید را در خود جای داده و کمک می کند که رفتارها در درازمدت باقی بماند


این مقاله  خلاصه ای از فصل نهم  کتاب عادتهای اتمی است . شما می توانید خلاصه ی فصل اول، دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم ، ششم  ، هفتم و هشتم این کتاب را در این سایت بخوانید.

.

.

امیدوارم مطالعه مقاله ” نقش اطرافیان در ایجاد عادتها ” برای تغییر عادتهایتان مفید باشد


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.