تمام نکات واکسن آنفولانزا

آنفولانزا یک بیماری حاد تنفسی است که در در اثر ویروس آنفولانزا ایجاد می شود. ویروس آنفولانزا می تواند سبب بروزبیماری های خفیف یا شدید شده، بیماری افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای را تشدید کند یا باعث ایجاد عفونت های باکتریال ثانویه شود. برخی گروه ها مثل زنان باردار، سالمندان، کودکان خردسال و افرادی که شرایط بهداشتی خاص دارند، بیشتر در معرض عوارض جدی آنفولانزا هستند. روش های زیادی برای جلوگیری ازبروز این بیماری وجود دارد. اما واکسیناسیون، مؤثرترین روش پیشگیری از عفونت و عوارض ناشی از ویروس آنفولانزا است. اهمیت واکسیناسیون برای افراد در معرض خطر مانند افرادی که با این بیماران در ارتباط هستند و یا از آنان مراقبت می کنند، چندین برابر است . به همین علت ما در این مقاله قصد داریم شما را با تمام نکات واکسن آنفولانزا آشنا کنیم.

نکات واکسن آنفولانزا : زمان تزریق ، عوارض ، احتیاطات واکسن :

زمان تزریق واکسن : بهترین زمان تزریق واکسن پایان شهریور ماه است و تا اواسط آبان بهتر است انجام شود. علت آن هم این است که دو هفته پس از تزریق، آنتی بادی ضد ویروس در خون ایجاد و پس از ۲ ماه به بیشترین حد خود م یرسد و در طی ۲ ماه بعد، کم کم افت می کند و در نهایت این ایمنی تا ۶ ماه وجود دارد .

⇐ تمام نکات واکسن آنفولانزا درخصوص زمان تزریق آن 

  • بچه های ۶ تا ۸ سال که برای اولین بار واکسن دریافت می کنند، به دو دوز نیاز دارند که دوز دوم باید در اولین فرصت پس از دوز اول و با فاصله ۴ هفته انجام شود. تزریق واکسن عضلانی است و باید سالیانه انجام شود.
  • در شیرخوارگان زیر ۶ ماه، با وجود اینکه اگر آنفلونزا بگیرند، شدید است اما استفاده از واکسن توصیه نمی شود؛ باید مادران این شیرخواران در زمان حاملگی واکسینه شوند تا ایمنی به فرزندشان منتقل شود. در بچه های با مشکل نقص ایمنی، همانند سایر بچه ها واکسن تزریق می شود.

 افراد با بیماری های زمینه ای ریوی ، قلبی و عروقی، کلیوی، کبدی، عصبی، هماتولوژیک و اختلالات متابولیک مثل دیابت ، زنان باردار، سالمندان ،پرسنل بهداشتی و درمانی و افراد با ضعف ایمنی در معرض خطر این بیماری هستند

احتیاط در مصرف واکسن : درصورت وجود تب بالا، بیماری حاد عفونی یا غیرعفونی ، ابتلا به گیلن باره در ۶ هفته گذشته در دوران سه ماهه اول بارداری، باید با پزشک معالج، مشورت شود.

عوارض واکسن: شایع ترین عارضه پس از تزریق، درد در محل تزریق است که در ۵ درصد موارد اتفاق می افتد و مشکلی ایجاد نمی کند. افرادی که با تزریق سایر واکسن ها علائم حساسیت بالا داشتند می توانند با تزریق این واکسن نیز دچار مشکلات تنفسی شوند و بنابراین نباید این واکسن را تزریق کنند.  در بعضی واکسن ها به صورت نادر، ۷ هفته پس از تزریق واکسن، ممکن است سندرم گیلن باره اتفاق می افتد که شیوع آن بسیارکم و در حد یک در صد هزار تزریق است. عوارضی در بارداری بر اثر تزریق این واکسن دیده نشده است . در سه ماهه حاملگی منع منصرف ندارد و همچنین با تزریق این واکسن، آنتی بادی از طریق جفت منتقل شده و اثر حفاظتی دارد.

منع مصرف واکسن : حساسیت به زرده تخم مرغ، ژلاتین و اجزای واکسن در تزریق های قبلی از موارد منع مصرف واکسن آنفلونزاست. به صورت کلی تزریق واکسنهای زنده، در خانم های باردار و افراد دچار نقص ایمنی، ممنوع است. بنابراین باید نوع غیرفعال این واکسن یا همان فرمول ۴ بنیان و ۳ بنیان این واکسن برای این افراد استفاده شود.

منبع : مقاله واکسیناسیون آنفلونزا  نوشته ی آزاده ابراهیم زاده  .

.

.

امیدواریم مطالعه مقاله ” تمام نکات واکسن آنفولانزا ” برای شما مفید باشد


در سایت دیجی خاطره بهترین لحطات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.