پوکی استخوان( Osteoporosis) و کرونا

پوکی استخوان(Osteoporosis) یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز می‌کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد. این را بدانید که ابتلا به پوکی استخوان یا استفاده از درمانهای آن، خطر ابتلا به ویروس کرونا یا عوارض جدی آن را افزایش نمی دهد.اما اهمیت پیشگیری از شکستگی در افراد مبتلا به پوکی استخوان و مدیریت پوکی استخوان و کرونا از هر زمانی بیشتر است.

بهترین و کاربردی ترین راهکارها برای داشتن دوران سالمندی سالم و با نشاط را در این مقاله بخوانید

+ راهکارهایی ضروری برای مدیریت پوکی استخوان و کرونا +

 • جلوگیری از زمین خوردن برای افراد با مشکل پوکی استخوان بسیار مهم است.پس بهتر است در محیط خانه ی آنها مانعی که باعث سقوط شود وجود نداشته باشد.
 • اگر برای داروی پوکی استخوان ،از جمله مکمل های کلسیم و ویتامین D ،تجویز شده است ،آن را قطع نکنند و در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنند.
 • مطابق شرایط توصیه شدهتوسط وزارت بهداشت بهتر است که این افراد  در خانه بمانند. اگر لازم است به پزشک خود
 • مراجعه کنند یا به تجدید نسخه نیاز دارند، سعی کنید به جای آن غیرحضوری کار خود را انجام داده وبرای حفظ سلامتی خودشان  حضور در مطب یا بیمارستان را به حداقل برسانند.
 • سعی کنند تا ارتباط خود را با خانواده و دوستان از راه دور حفظ کنند.البته جداسازی فیزیکی و پرهیز از ارتباط حضوری به معنای انزوای اجتماعی و دوری از افراد نیست.
 • بهتر است این افراد برای انجام خرید مایحتاج ضروری،تهیه داروها یا سایر موارد از دوستان و آشنایان خود کمک بگیرند.

+ نحوه استفاده از داروهای مربوط به پوکی استخوان درشرایط خاص کرونا +

تزریق دنوزوماب: نکته مهم این است که تزریق بعدی بیش از چهار هفته به تعویق نیفتد، زیرا اثرات درمانی دارو به سرعت از بین می روند.فرد مبتلا به پوکی استخوان می تواند تزریق های پی در پی را تا چهار هفته زودتر انجام دهید، بنابراین برنامه انعطاف پذیری دارد.

تزریق زولدرونیک اسید و ایباندرونیک اسید: تأخیر چند ماهه این داروها خطر شکستگی استخوان را افزایش نمی دهد و باعث نمی شود تراکم استخوان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.زولدرونیک اسید و ایباندرونیک داروهایی طولانی اثر هستند.اگر کلسیم و ویتامین D برای فرد تجویز شده است، حتی اگر تزریق داروهای او به تأخیرافتاده ،بهتر است مصرف آنها را ادامه دهد.

تزریق تریپاراتاید: تأخیر کوتاه مدت در تزریق روزانه فرد روی سلامتی استخوان او تأثیری نخواهد گذاشت. اگر کلسیم و ویتامین D برای فرد تجویز شده است، حتی اگر تزریق داروهای او به تأخیرافتاده ،بهتر است مصرف آنها را ادامه دهد.

نحوه مصرف قر صهای تجویز شده: اگر فرد در طی چند هفته تعدادی از دوزها را از دست بدهد، معمولا سلامت کلی استخوان او تحت تأثیر قرارنمی گیرد.البته اگر کلسیم و ویتامین D برای فرد تجویز شده است، حتی اگر تزریق داروهای او به تأخیرافتاده ،بهتر است آنها را مصرف کند.این را بدانید که مدیریت پوکی استخوان و کرونا کار سختی نیست فقط به کمی توجه احتیاج دارد.

پوکی استخوان( Osteoporosis) و کرونا

+ مدیریت پوکی استخوان و کرونا در صورت داشتن مشکل تنفسی جدی +

اگرفردی  به دلیل شکستگی های متعدد در ناحیه ستون فقرات و تغییر قابل توجه در شکل بدن، مشکلات تنفسی جدی دارد بهتر است محافظت اجتماعی را جدی بگیرد. به این دلیل که در صورت ابتلا به این ویروس ممکن است عوارض این بیماری در شخص به شکل شدیدتری بروز کند.


محافظت اجتماعی به معنای ماندن در خانه و جلوگیری از هرگونه تماس چهره به چهره با هر فردی طی ۱۲ هفته است


در صورت داشتن کمی مشکل تنفسی: فرد نیازی به محافظت اجتماعی نداردچراکه به دلیل عدم شکستگی در ستون فقرات احتمال بروز عوارض این بیماری کمتر است.

سن بالای ۷۰ سال یا داشتن دیگر مشکلات زمینه ای: به دلیل اینکه این افراد در صورت ابتلا به ویروس کرونا ممکن است در معرض خطر بالای عوارض قرار بگیرد و پس بهتر است از راهکار محافظت اجتماعی استفاده کنند.

در صورت مصرف داروهای خانواده دنوزوماب : این افراد نیاز به در نظر گرفتن مراقبتهای خاصی برای محافظت خود از عفونت وجود ندارند ومی توانند مصرف دارو را ادامه دهند.

+ کاهش خطر شکستگی استخوان با راهکارهای دردسترس و کاربردی +

 • اگر فرد در شرایط محافظت اجتماعی باشد، یا ایزوله شوید و یا فقط در خانه بمانید،با چنذ راهکار ساده می تواند سلامت خود را حفظ کرده و با چند راهکار ساده خطر شکستگی استخوان را به حداقل برساند.
 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل با کلسیم و پروتئین یزری جلوگیری از شکستگی مفید است.همچنین بهتر است فرد راهی  برای دریافت ویتامین دی پیدا کند و اگر کلسیم و ویتامین D برای او تجویز شده است، به مصرف آنها ادامه دهد.
 • انتخاب ورزش مؤثر برای استخوانها رایکی ز راهکارهای کاربردی است .البته فرد باید مطمئن شود که چگونه می تواند ورزش را با توجه به شرایط استخوانهای خود و به شکلی بی خطر انجام دهد. به خصوص اگر دچار شکستگی ستون فقرات باشد.
 • بهتر است فرد مبتلا به پوکی استخوان از مصرف الکلو کشیدن سیگار خودداری کند.
 • برای محافظت از استخوانها بهترین راه جلوگیری از سر خوردن، لغزش و  افتادن است.همچنین بهتر است فرد، از نشستن طولانی مدت دوری کند تا ماهیچه های او تقویت شود.

منبع:مقاله مدیریت پوکی استخوان و کرونا در سایت آوای سلامت

.

.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد


در سایت دیجی خاطره بهترین لحطات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.