پیشگیری از بروز مشکلات

زندگی سخت است. ممکن است مشکلات از همه طرف به سمت شما هجوم بیاورند. سرنوشت هم ممکن است دام ها و موانعی را سرراه شما قرار دهد.اما اگر بدانید خطر از کدام سمت به طرف شما می آید می توانید از تکنیک پیشگیری از بروز مشکلات استفاده کرده و از همه موانع به راحتی بگذرید. ممکن است به این فکر کنید که زندگی بدون داشتن فراز و نشیب چندان جذاب و هیجان انگیز نیست. شاید در دنیای غیرواقعی و فیلم این جمله درست باشد. اما اگر در دنیای واقعی خودتان را با کوهی از مشکلات تصور کنید، مطمئن باشید با مشکلات مثل یک بیماری عفونی رفتار خواهید کرد.

چارلی مانگر در مورد دوری از مشکلات می گوید:« من در زندگی قانونی دارم،اگر گرداب بزرگی در سر راهتان قرار داشته باشد و نخواهید به بیست فوتی آن نزدیک شوید، در پانصد فوتی آن دور بزنید.» موفقیت هایی که از طریق پیشگیری از بروز مشکلات به دست می آورید برای دنیای بیرون نامرئی هستند و کسی به جز خودمان آنها را نمی بیند. به همین علت ما در اکثر اوقات سیاستمداران، ژنرال ها ، جراحان و به طوری کلی افراد موفقی را تحسین می کنیم و افرادی را که از وقوع فجایع و حوادث جلوگیری می کنند را فراموش می کنیم.در حالی که این افراد قهرمانان واقعی هستند.


یک فرد باهوش مشکل را حل می کند؛ اما یک انسان خردمند از آن اجتناب می کند. “انیشتین”


برای پیشگیری از بروز مشکلات می توانید از قانون خیال پردازی درست استفاده کنید

پیشگیری علاوه بر معلومات به استفاده صحیح از قدرت خیال پردازی نیاز دارد. اما متاسفانه اغلب افراد درک درستی از این مهارت ندارند. اکثر افراد خیال پردازی را گردش ذهن به هرجا و مکانی تعریف می کنند. اما اگر می خواهید به وسیله این مهارت به ایده های جدید و کاربردی برسید و از مشکلات دوری کنید به تعریف درستی نیاز دارید. خیال پردازی به این معنی است که خودتان را ملزم کنید که به تمام احتمالات و عواقب پیش روی خودتان فکر کنید، به طوری که هیچ نقطه مبهمی برای شما باقی نماند. اگر بتوانید به شیوه اصولی خیال پردازی کنید، می توانید مشکلات و موانع را پیش بینی کنید. تجربه نشان داده که فکر کردن مداوم به مشکلات احتمالی باعث ایجاد ناراحتی و اضطراب در وجود شما نمی شود.

سعی کنید هر هفته حدود پانزده دقیقه به مشکلات و فاجعه های احتمالی که ممکن است در زندگی برایتان پیش بیاید، فکر کنید. سپس همه چیز را فراموش کرده و ادامه هفته را با خیال راحت سپری کنید. این روش پیش مرگ نام دارد. مراحل این روش به این صورت اس که ابتدا مشکل احتمالی را پیدا کنید. سپس ان مشکل را تجزیه و تحلیل کرده و عوامل اصلی به وجود آورنده آن را شناسایی کنید. این عوامل را برسی کرده و در نهایت سعی کنید آنها را برطرف کنید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید.


من در تمام زندگی م مشغول پیش بینی مشکلات احتمالی بودم. این که همیشه درحال پیش بینی مشکلات بالقوه و آماده اعمال واکنش صحیح درصورت بروز مشکل بودم هرگز من را ناراحت نکرد. “چارلی مانگر”


کلام آخر: هوشمندی یعنی استفاده از قدرت نامرئی پیش گیری :

حداقل نیمی از موفقیت های شما به روش پیشگیری به دست می آیند. البته هر آدمی ممکن است اشتباه کند اما مهم این است که بیشتر اوقات بتوانید از این اشتباهات فرار کنید. به این مسئله فکر کنید که تاکنون با استفاده از آینده نگری از چه خطراتی جان سالم به دربرده اید. خطراتی که احتمال داشت به سلامت، شغل و وضعیت مالی و روابط شما لطمه جدی وارد کند.

البته به این نکته توجه کنید که حتی اگر از روش پیش مرگ ( در تیتر بالا توضیح داده شد.) به صورت منظم و پیوسته استفاده کنید، بازهم ممکن است خطراتی نادیده گرفته شود و در نتیجه منجر به تصمیمات اشتباهی شود. در این صورت باید با مشکلات روبه رو شد و بدون ترس با آنها مقابله کرد. اما در مورد مشکلات قابل پیش بینی، راحت ترین راه این است که به جای حل مسائل به فکر پیشگیری از بروز مشکلات باشید. خردمندی یعنی پیشگیری؛ فرآیندی غیرقابل رویت که یکی از ملزمات داشتن یک زندگی ایده آل و هنری برای خوب زیستن است.

بهترین راه حل ها برای حل مشکل را در این مقاله ، خلاصه ای از فصل ششم کتاب نیروی برنامه ریزی ، بخوانید

منبع : خلاصه ای از فصل سی و سوم کتاب هنر خوب زندگی کردن  

.

.

امیدوارم با مطالعه مقاله روش پیشگیری از مشکلات یک قدم به زندگی ایده آل نزدیک شوید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.