تمرین هایی برای نویسندگی

نویسندگی مانند هر مهارت دیگری نیاز به تمرین  مکرر و اصولی دارد . این شما هستید که می توانید خلاقیت خود را شکوفا کنید و به یک نویسنده ماهر و زبردست تبدیل شوید .  در واقع در ابتدای کار موضوع نوشته های شما مهم نیست. به عنوان مثال می توانید درباره غذایی که خورده اید، حیوانی که دوست دارید و یا از آن متنفر هستید و حتی درباره ترس خود بنویسد. فقط این نکته مهم است که بنویسید و تمرین کنید. تنها ابزاری  که برای تمرینات زیر نیاز دارید یک خودکار،کتاب یا مجله و برگه سفید و خلاقیت است . اگر آماده اید پس شروع میکنیم .


آماده اید………. پس تمرین را شروع می کنیم


:: تمرین اول: نوشتن متنی درباره یک کلمه ::

صفحه ای از کتابی را در مقابل بگذارید و به صورت کاملا تصادفی از هر خط کلمه ای را انتخاب کنید و زیر آن خط بکشید حال که از تمام خطوط صفحه یک کلمه در هر خط را انتخاب کرده اید برای هر کدام از آن ها متنی را بنویسید. بدون هر گونه قانون و ابزار فقط آن چیزی را که به ذهنتان می رسد را به رشته تحریر درآورید.هر چقدر متنی که می نویسید طولانی تر باشد بهتر است. برای راحتی دراین کار اول چند جمله در مورد آن کلمه صحبت کنید و بعد آن را بر روی کاغذ بیاورید این کار هم باعث بالا رفتن توانایی شما در نوشتن خواهد شد و هم خلاقیت شما را در نویسندگی افزایش می دهد .

 

شروع نویسندگی بدون معطلی و تمرین نویسندگی

:: تمرین نویسندگی شماره ۲: روش داستان بریده  ::

از دیگر تمرینات بسیار عالی برای نویسندگی می توان از تمرین داستان بریده شده استفاده کرد . منظور از داستان بریده شده این است که شما داستانی را که نخوانده اید انتخاب می کنید . قسمت ابتدیی داستان را به اندازه مثلا یک صفحه در برگی جدا بنویسید ، سپس ادامه داستان را خودتان خلق کنید. این تمرین مانند این است که مثلا شما یک شاگرد کوزه گری هستید ، ابتدا استاد برای شما کار روی گل را شروع می کند و بعد از اینکه کار اولیه را انجام داد، حال شما ادامه کار را انجام می دهید . اصلا نگران اینکه این کار کپی کاری است نباشید ، شماکه قرار نیست این داستان را به چاپ برسانید فقط از دست یک استاد تقلید می کنید تا خودتان کار را یاد بگیرید .

شما می توانید از رمان ویکتویا،یکی از پرفروش ترین رمان های نیویورک تایمز برای این تمرین استفاده کنید.برای مطالعه و دانلود کتاب  اینجا کلیک کنید.

:: تمرین نویسندگی شماره ۳: نوشتن اهداف بزرگ و کوچک  ::

وقتی اهدافتان را نمی دانید،می توانید از نوشتن برای یافتن مسیر درست استفاده کنید. اگر نمی دانید چه می خواهید نوشتن را شروع کنید. نوشتن اهدافتان ا را می سازد. همچنین می توانید راهی را برای شروع نویسندگی به شکلی حرفه ای پیدا کنید.این کار را به وسیله این ۲ مرحبه انجام دهید:

 1. نوشتن در ساعات بامداد روش فوق العاده ای برای آشکار کردن آرزوها و اهدافتان است. ساعت را پانزده دقیقه زودتر از وقتی که معمولا بیدار می شوید کوک کنید. کاغذ و قلم را به درون رختخواب بیاورید. در حالت خواب و بیداری بنویسید. افکار مبهم و نامشخص خود را روی کاغذ بریزید. اگر چشم هایتان میسوزد درباره سوزش آنها بنویسید. اگر آرزو میکنید دوباره میتوانسنتید بخوابید درباره آن بنویسید.این مثال ها مانند حرکات گرم کردن قبل از یک تمرین سخت برای شروع نوشتن هستند.این کار را دو هفته به دقت انجام دهید. نوته های خودد را مجددا نخونید. بعد از پایان دو هفته آن ها را از ابتدا تا انتها بخوانید. به روندی که در نوشتن داشتید توجه کنید.
 2. سه سوال درباره زندگی خود طرح کرده و آنها را در سه برکه جدا بنویسید. تا کنید. به طورتصادفی در پاکت های شماره دار قرار دهید.چند روز یا چند هفته عمیقا فکر کنید. بعد به سرعت داستانی درباره هر موصوعی که به ذهنتان خطورمیکند را بنویسید. بعد از نوشتن داستان یکی از پاکت ها را باز کنید. ببینید به کدام سوال جواب داده اید.

نوشتن اهداف و وارد عمل شدن

اگر می خواهید درباره موضوع نوشتن اهداف=رسیدن به آنها بیشتر بدانید این مقاله را از دست ندهید.

:: تمرین نویسندگی شماره ۴: استفاده از روش بلاگرها و مدیران سایت  ::

برای موفقیت در مدیریت یک سایت لازم است مدیر آن سایت مطالبی را با فاصله زمانی معین ( مثلا هر ۵ روز یکبار) تحت عنوان مقاله منتشر کند. شما هم می توانید برای نوشته های خود بازه زمانی تعیین کنید. در واقع تعیین این بازه زمانی مقداری استرس مثبت در وجود شما ایجاد کرده و باعث بالارفتن انگیزه و تعهد نسبت به نوشتن و تمرین مداوم در شما می شود. نکته مهم بعدی این است که نوشته ها را برای دوستان و آشنایان خود بفرستید. فراموش نکنید حتما از آنها بخواهید که درباره آن نوشته نظر بدهند.به این علت که نظرات مثبت باعث ایجاد انگیزه و نقد باعث برطرف شدن اشکالات می شود.در نهایت مهم ترین نکته این است که در هر صورت به نوشتن ادامه دهید و یادتان باشد که در تمرین نوشته خوب و بد معنایی ندارد.

توانایی برقراری ارتباط مناسب لازمه زندگی موفق امروزی و تمرین نوسندگی به شیوه آن

این سایت برگه سفید و شبکه اجتماعی برای نوشتن و به اشتراک گذاری نوشته های شماست .  می توانید نوشته ای خود را در قسمت خاطره نویسی سایت به اشتراک گذاشته و نظر دیگران را درباره سبک نویسندگی خود بدانید. نویسندگی را با این سایت شروع کنید.

:: تمرین شماره ۵:تمرین نوشتن به وسیله حروف الفبا ::

سعی کنید داستان کوتاهی بنویسید که شامل ۳۲ جمله باشد. تفاوت این نوع تمرین نویسندگی با تمرین های دیگر این است که در این روش جمله ها طوری انتخاب می شوند که در نهایت تمام حروف الفبا در کلمات اول این جملات آورده شود. شما با استفاده از این تمرین می توانید دایره لغات خود را گشترش دهید و به کلماتی که معمولا از آنها استفاده نمی کنید، فکر کنید. اگر می خواهید تاثیر این تمرین چند برابر شود می توانید برای پیدا کردن بعضی از کلمات از لغت نامه استفاده کنید.

:: تمرین نویسندگی شماره ۶: نکنیک تصویر الهام بخش ::

برای شروع لین تمرین ابتدا به دنبال تصاویری باشید که برای شما الهام بخش هستند و حس خوبی را در شما به وجود می آورند. سعی کنید این تصاویر را به صورت چاپی در کنار خود داشته باشید. بعد از جمع آوری پنج یا شش عکس سعی کنید درباره هر یک ار آنها داستانی بنویسید. کرحله آخر پیوند دادن این داستان ها با همدیگر و ایجاد یک نوشته واحد به کمک مجموعه داستان هاست.

راه های رسیدن به اهدافتان را بشناسید

:: تمرین نویسندگی شماره۷: مصاحبه با چاشنی هنر روزنامه نگاری ::

این تمرین برای بالا بردن مهارت  داستان نویسی، وبلاگ نویسی،روزنامه نگاری و نویسندگی کاربرد دارد.همانطور که می دانید مصاحبه پرکاربردترین ابزار  روزنامه نگاران حرفه ای است .برای شروع می توانید به بهترین دوست خود ایمیل بزنید. از آنها یک سوال کوچک بپرسید. “وقتی برای اولین بار با هم آشنا شدیم درباره من چه فکری کردی؟”.بعد از این مرحله به عنوان تمرینی برای نویسندگی شما هم جوابتان به همین سوال را برای آنها بفرستید.سپس سعی کنید با یک نفر در محل زندگیتان مصاحبه کرده و تصور کنید که او قهرمان شماست.در نهایت سوالاتی را که طبق اصول زیر از قبل تهیه کرده اید از او بپرسید. بعد از تکرار مداوم این تمرین می توانید تاثیر شگفت انگیز آن را در بالا رفتان مهارت نویسندگی خود به وضوح ببینید.

⇐ نکات مهم در تهیه لیست سوالات مصاحبه 

برای حرفه ای تر شدن در این کار به این نکته توجه کنید که هدف شما از مصاحبه کسب اطلاعات و برقراری ارتباط است،پس آن را با بازجویی اشتباه نگیرید.برای انجام مصاحبه حرفه ای تر بهتر است همیشه لیست سوالات موردنظر خود را از قبل تهیه کنید.سعی کنید مانند خبرنگاران حرفه ای اصول زیر را در تهیه سوالات خود رعایت کنید:

 • از مصاحبه شونده درخواست کنید تا درباره عملکرد خود صحبت کند.به عنوان در هنگام مصاحبه با یک شخص موفق از او بخواهید که راه رسیدن به موفقیت خود را  را به شما بگوید.
 • سعی کنید سوالات رو به جلو بپرسید.به عنوان مثال به جای استفاده از پرسش”چه هدفی باعث شده انگیزه شما برای موفقیت بیشتر شود؟” از سوال”چه اتفاقی قرار است بعد از انجام مصاحبه باعث ایجاد انگیزه در شما برای موفق شدن شود؟” استفاده کنید
 • برای اینکه مصاحبه شونده را وادار کنید تا مکالمه طولانی تری با شما داشته باشد سعی کنید از سوالاتی با پاسخ های طولانی یا به اصطلاح سوالات باز استفاده کنید.
 • اگر درباره کوچکترین بخش صحبت طرف مقابل ابهامی داشتید از او سوال کنید.زیرا همین ابهام کوچک ممکن است باعث شود شما مقاله ای درباره آن فرد را بدون اینکه بدانید موضوع اصلی شما چه بوده نویسید.فقط به این دلیل که در مصاحبه گیج شده اید و اطلاعات کافی دریافت نکرده اید.
 • سعی کنید سبک گفتاری خودتان را با مصاحبه شونده تطبیق دهید تا اطاعات بهتر و مفیدتری را در مصاحبه به دست بیاورید.همچنین سعی کنید گاهی اوقات از لحن جدی فاصله گرفته و از حس شوخ طبعی خودتان استفاده کنید. در واقع این روش خوبی برای متناسب سازی مصاحبه با مخاطبان است.
 • سعی کنید علاوه بر سولات باز از سولات با پاسخ های کوتاه برای جمع آوری اطلاعات کلیدی استفاده کنید.

تعویض نقش و وظایف= درک متقابل

:: تمرین شماره ۸: استفاده از تکنیک فوق العاده موثر ضمیر دوم شخص ::

استفاده از ضمیر دوم شخص و زمان حال در نوشته می تواند شما را به نویسنده و داستان نویس حرفه ای تبدیل کند.استفاده از این تکنیک باعث ایجاد انگیزه در خواننده می شود. در واقع به خواننده اجازه می دهد داستان را طوری تجربه کند که انگار خودش آن را نوشته و به او دید عمیقی نسبت  به رابطه ، خاطره و احساسات شخصیت داستان می دهد. همچنین این روش علاوه بر بالابردن مهارت نویسندگی باعث غافلگیر شدن خوانندگان می شود.به این علت که اغلب داستان ها به شکل دو ضمیر اول و سوم شخص بیان می شود،در نتیجه استفاده از این روش برای آنها تازگی دارد.

شما می توانید از ضمیر دوم شخص”شما” استفاده کنید. یکی از راه های  بالا بردن مهارت داستان نویسی با استفاده از ضمیر دوم شخص این است که قسمتی از کتاب داستانی را انتخاب کنبد.سپس تصور کنید که این قسمت از داستان درواقع نامه ای ست که از راه دوری به دست شما رسیده است. به شما ماموریت داده شده تا آن را با با استفاده از این تکنیک بازنویسی کنید. سعی کنید برای این تمرین روزی پانزده دقیقه وقت بگدارید. به امید روزی نام شما به لیست اسامی نویسندگان بزرگ تاریخ اضافه شود.

احساس ترحم به خود / ضمیر دوم شخص در تمرین نویسندگی

:: تمرین شماره ۹:استفاده از پرسشنامه مارسل پروست ::

شما می توانید با مرور و پاسخ به لست پرسش هایی که توسط ماسل پروست،نویسنده مشهور فرانسوی،در اواخر قرن نوطدهم تهیه شده علاوه بر شناختن شخصیتتان،مهارت خلاقیت و نویسندگی و در نهایت توانایی های خودتان را برای استفاده از خلاقیت در نویسندگی تقویت کنید.در واقع شما با تفکر درباره پرسش های مطرح شده و تلاش برای تبدیل تفکر خود به نوشته،مهارتتان در نویسندگی را به طرز قابل توجهی بالا می برید.علاوه بر این شما می توانید سوالات مطرح شده را از دوستان خود بپرسید و باشخصیت آنها بیشتر آشنا شوید.

⇐ مهمترین سوالات پرسش نامه مارسل پروست

 • بزرگترین ترس شما در زندگی چیست؟
 • چه صفتی بیشتر از همه درباره خودتان شما را ناراحت می کند؟
 • مهم ترین عاملی که شما را وادار به دلسوزی کردن برای دیگران می کند چیست؟
 • کدام شخصیت زنده را بیشتر از همه تحسین کرده و می پسندید؟
 • در زندگی چه کارهایی بیشتر از حد نیاز انجام می دهید؟
 • کدام بخش از ظاهر خود را بیشتر از همه دوست ندارید؟
 • در چه موقعیتی و به چه علتی ممکن است دروغ بگویید؟
 • شخصیت و ویژگی مورد علاقه شما درباره زن و مرد چیست؟
 • از کدام کلمات و عبارت بیشتر استفاده می کنید ؟
 • بزرگترین عشق شما در زندگی کیست و یا چیست؟
 • در چه زمان و مکانی بیشتر خوشحال هستید؟
 • دوست دارید کدام استعداد در شما به بیشترین حد خود رسیده باشد؟
 • اگر بتوانید یک چیز را درباره خودتان تغییر دهید، آن چیست؟
 • بهترین دستاورد و موفقیت در طول زندگی شما چیست؟
 • اگر بتوانید بمیرید و در زندگی بعدی به عنوان شخص دیگری به این دنیا برگردید،دوست دارید آن شخص چه کسی باشد؟
 • مکان مورد علاقه شما برای زندگی کجاست؟
 • ارزشمند ترین دارایی و شغل مورد علاقه شما چیست؟
 • مشخص ترین و بارزترین ویژگی شما چیست و دوستانتان بیشتر به خاطر چه خصوصیتی برای شما ارزش قائل اند؟
 • نویسندگان مورد علاقه شما چه کسانی هستند و قهرمان داستان شما کیست؟
 • بزرگترین افسوس شما در زندگی چیست و قهرمانان شما در زندگی واقعی چه کسانی هستند؟
 • شعار شما در زندگی چیست و از نظر ویژگی های اخلاقی بیشتر شبیه به چه شخصیت تاریخی هستید؟
 • مهم ترین تقوا و عفت از نظر شما چیست و در چه بخشی از زندگی است؟
 • چه ایده ای برای ایجاد خوشحالی و شادی فوق العاده و بزرگ دارید؟

تمرین نویسندگی با پرسشنامه مارسل پروست

:: تمرین نویسندگی شماره ۱۰: هر روز مطالعه کنید ::

خواند را جزو اهداف ثابت روزانه خود در نظر بگیرید. بهترین نویسندگان ، خوانندگانی مشتاق و حرفه ای هستند. مطالعه منظم یک روش آسان برای شروع مهارت های نوشتاری است. از منبع های مختلفی برای مطالعه  استفاده کنید. افق دید خود را به مطالب چالش برانگیزتر از آنچه معمولاً می خوانید ، گسترش دهید. سعی کنید به ساختار جمله و انتخاب کلمه توجه کنید. هرچقدر بیشتر مطالعه کنید، بیشتر متوجه اشتباهات نوشته ها و نقاط ضعف آنها می شوید و می توانید روز به روز تجربه خود را در این زمینه افزایش دهید.

رمان دختری که رهایش کردی

برای تبدیل شدن به یک کتاب باز حرفه ای با استفاده از روش هایی ساده اما کاربردی این مقاله را از دست ندهید.

:: تمرین شماره ۱۱ : نوشتن داستان های کوتاه ::

در ابتدا بهتر است تعریفی از داستان کوتاه داشته باشیم. داستان کوتاه به داستان‌هایی گفته می‌شوند که کوتاه‌تر از رمان باشند. داستان کوتاه مثل فیلم کوتاهی است که زندگی شخصیت‌های داستان، برای مدت کوتاهی معرفی کرده و به خواننده فقط امکان می‌دهد که با سرعت بالایی به اتفاقاتی که در حال وقوع است نگاه کند. شخصیت در داستان کوتاه فقط خود را نشان می‌دهد و کمتر به دنبال شاخ و برگ دادن به داستان ها هستند. شما با نوشتن یک داستان کوتاه جذاب تنها پنج قدم فاصله دارید.

۱)داستان های کوتاه را بخوانید: اگر هرگز یک داستان کوتاه نخوانده اید ، پس نوشتن این نوع از داستان برای شما سخت می شود. حتی اگر تعداد زیادی رمان و شعر خوانده باشید ، مطالعه دقیق یک یا دو داستان به بالارفتن درک و دانش شما از فرم داستان کوتاه کمک می کند.


” اگر وقت خواندن ندارید ، وقت نوشتن هم ندارید. استیون کینگ

۲) نوشتن خلاصه داستان مدنظرتان با استفاده از تکنیک فیلمنامه نویسی: خلاصه داستان کوتاه مدنظر خود را با استفاده از ترفند فیلمنامه نویسی که به loglines معروف است بنویسید به عنوان مثال اگر تیتر داستان شما “رز برای امیلی” است، Logline داستان می تواند یک زن تنها و جنوبی پس از رها شدن توسط معشوق در خانه اش مرده و در حال خراب شدن است، باشد. در واقع شما با این جمله کوتاه هسته اصلی و ماهیت داستان را بیان کرده و کاملا متوجه می شوید که داستانتان درباره چیست.

۳) حالا وقت نوشتن داستان کوتاه است : فقط بنویسید. فقط قلم را روی کاغذ بگذارید. نگران نباشید چه چیزی بیرون می آید. مهم نیست. مهم ترین کار این است که نوشتن داستان کوتاه خود را شروع کنید. این نکته مهم است که طبق اصول بهتر است به میزان ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر از آنچه در پیش نویس نهایی داستان کوتاه خود می نویسید ، بنویسید. به این معنی که اگر می خواهید یک داستان کوتاه ۵۰۰۰ کلمه ای بنویسید ، ممکن است لازم باشد در اولین پیش نویس خود ۱۰ هزار کلمه را بنویسید. این کار به این علت است که کار شما نوشتن کلمات کمتر از انتخاب بهترین کلمات است. برای به دست آوردن یک داستان کوتاه خوب ، شما باید بسیاری از نوشتن های متوسط ​​را قطع کنید.


” تنها یک مدرسۀ ادبیات وجود دارد، و آن استعداد است.ولادیمیر ناباکوف

۴) بازنویسی داستان : پس از نوشتن اولین پیش نویس ، نوبت برش ، بازنویسی و ویرایش داستان کوتاهتان است. این سخت ترین قسمت نوشتن یک داستان کوتاه است و ممکن است نتوانید به سرعت از آن عبور کنید. اما این را به یادداشته باشید که در راه موفق شدن کلمه ی تسلیم معنایی ندارد.

۵) انتشار و ارسال این داستان به تمام دنیا: قبل از انتشار داستان کوتاه خود ، مطمئن شوید که چندین بار آن را با صدای بلند خوانده اید تا غلط های نوشتاری و دستوری را پیدا کنید. سپس بدون ترس داستانتان را ابتدا در شبکه های اجتماعی و درصورت بازخورد مناسب برای مجلات و روزنامه ها ارسال کنید. در نهایت، وقت آن است که کودک خود را به دنیا بفرستید. زیاد فکر نکنید و  فقط این کار را انجام دهید. انتشار داستان کوتاه است، اما در صورت عدم ارسال آن نمی توانید نر دیگران را درباره ی داستان خود بدانید.

:: تمرین آخر: بازگو کردن داستان ها ::

یک داستان کوتاه از یک نویسنده معروف را انتخاب کنید ، سپس داستان را به خوبی حتی چندین بار بخوانید تا کاملا در حافظه شما ثبت شود ، حالا داستان را برای اطرافیان خود تعریف کنید اما در اینجا از خلاقیت خودتان استفاده کنید و در هر کجای داستان که می توانید تغییراتی را اعمال کنید ، این تمرین برای افزایش خلاقیت شما بسیار مفید خواهد بود ، همچنین می توانید داستان را با تغییرات مورد نظر خودتان بازنویسی کنید تا در افزایش مهارت نوشتن هم به شما کمک کند .

سخنرانی

جمع بندی پایانی 

این مطلب را بدانید که برای کسب مهارت در هر کاری به تمرین و صبر نیاز دارید.نویسنده شدن یک هدف بزرگ اما دست یافتنی است. در این راه ممکن است بارها شکست بخورید اما با رعایت چند قانون ساده می توانید روز به روز به هدف خود نزدیک تر شوید.در این راه باید ریسک پذیر باشید و جمله طلایی باور و اراده برای رسیدن به اهدافتان را فراموش نکنید.و در نهایت این را بدانید که رسیدن به آرزوها و خواسته هایتان تنها به خودتان بستگی دارد.


شما همچنین می توانید کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد را برای استفاده از مهارت نویسندگی خود در راستای رسیدن به اهدافتان مطالعه کنید. برای دانلود و مطالعه کتاب اینجا کلیک کنید.


منبع : کتاب هنر داستان نویسی اثر مصطفی طاهری مدرس و مربی مهارت های داستان نویسی و سایت https://thewritepractice.com

.

.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.


بهترین لحطات زندگی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. برای نوشتن خاطره خود اینجا کلیک کنید.

با دیجی خاطره آنلاین و متفاوت خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.