کتاب آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز

کتاب آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز در سال ۱۸۶۱ منتشر شد. این کتاب یکی از بزرگترین کتاب های چارلز دیکنز و یک رمان کلاسیک فوق العاده است. آرزوهای بزرگ یک رمان عاشقانه است و در مورد مفهوم انسانیت بوده و درمورد مبارزات طبقاتی حرف های زیادی برای گفتن دارد. این داستان در انگلستان و در قرن نوزدهم اتفاق می افتد. درباره ی شاگرد در دهکده ای روستایی که ناگهان از یک خیر مرموز ثروت بسیار زیادی بدست می آورد و به لندن نقل مکان می کند و در آنجا وارد جامعه عالی می شود.

این رمان به مفاهیم “آقای واقعی” می پردازد. جایی که ایده ویکتوریایی، که بر اساس تولد، ثروت، موقعیت اجتماعی و پوشاک است، در تضاد با تصویر دیکنز از یک جنتلمن است که فردی مهربان، فروتن و سخاوتمند است . پیام اخلاقی این داستان در یک جمله خلاصه می شود . محبت، وفاداری، و وجدان مهمتر از پیشرفت اجتماعی، ثروت و طبقه است.

گزیده ای از بخش های جذاب کتاب آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز

از نیتی که ابراز داشته بود چشم پوشیدم، زیرا که او را شناختم! حتى آن وقت هم نمی توانستم خطوط برجسته ای از سیمایش را به خاطر بیاورم، منتها او را شناختم. اگر باد و باران، سالهایی را که در میان آمده بودند رانده و اشیایی را که میان ما حایل شده بودند پراکنده بود و ما را به قبرستان کلیسا، آنجایی که نخستین بار با هم روبرو شده بودیم، برده بود محکوم آشنا را بهتر از این نمیشناختم. مردی که روی صندلی کنار آتش نشسته بود نیازی نداشت به اینکه سوهانی از

جیب درآورد و نشانم دهد، نیازی نداشت به اینکه دستمال را از گردن باز کند و به دور سر بپیچد. نیازی نداشت به اینکه دستها را به زیر بغل ببرد و در اتاق، لرزان لرزان و لنگان راه رود و با ترس و وحشت به پشت سر بنگرد، تا او را بازشناسم. هنوز این تصورات را در من برنینگیخته بود که وی را بازشناختم، هرچند لحظه ای قبل کمترین ظن و گمانی به هویتش نمی بردم.

به آنجایی که ایستاده بودم برگشت و باز هر دو دستش را به سویم دراز کرد، چون نمی دانستم چه باید کرد با اکراه دست در دستش گذاشتم. صمیمانه دستم را فشرد، آن را به لبانش نزدیک کرد و بوسید و همچنان آن را نگهداشت.

گفت: «پسرم واقعا که شرافتمندانه رفتار کردی، پیپ شریفم؛ کاری که تو کردی هرگز فراموش نکرده ام!»

تغییری در احوالش پدید آمد، گویی می خواست در آغوشم گیرد. دستی بر سینه اش گذاشتم و کنارش زدم، گفتم: «تأمل کن. جلو نیا! اگر به خاطر عملی که هنگامی که بچه ای کوچک بودم انجام داده ام سپاسگزارید امیدوارم که حق شناسی خود را با اصلاح مشی زندگی خود ابراز داشته باشید.

⇐ بخش دوم

نگاهش چنان خیره و سوزان بود که کلمات در دهانم پژمرد و خشکید.

مدتی در سکوت به همدیگر نگریستیم، سپس اظهار داشت: «داشتین می گفتین که مطمئنا باید بدونم. چه چیز رو باید مطمئنا بدونم؟»

که مایل نیستم دوباره مراودۂ تصادفی مربوط به خیلی پیش از این را با شما تحت این شرایط و مقتضیات، تجدید کنم. خوشوقتم از اینکه گمان می کنم از اعمال گذشته ندامت حاصل کرده و خود را اصلاح کرده اید. خیس هستید و خسته به نظر می رسید. قبل از اینکه بروید مایلید چیزی بنوشید؟

دستمال گردنش را شل به گردن بسته بود و در حالی که منتها الیه آن را می جوید ایستاده بود و خیره مرا مینگریست. همچنان که هنوز گوشه دستمال را به دهن داشت و خیره خیره نگاهم میکرد جواب داد: «فکر میکنم قبل از اینکه برم بدم نمی آد چیزی بخورم، خیلی متشکرم.»

روی یکی از میزهای کوچک، سینی حاضری قرار داشت، آن را به میز نزدیک بخاری انتقال دادم و از او پرسیدم چه میل دارد؟ به یکی از بطریها بی آنکه آن را نگاه کند و یا چیزی بگوید، اشاره کرد؛ «رم» و آب گرم برایش درست کردم. در طی انجام این کار سعی داشتم که ثبات و عدم تزلزل دستهایم را حفظ کنم، اما نگاهش، همچنان که به پشتی صندلی تکیه داده بود و انتهای بلند دستمال گردن در گل کشیده اش را به دندان داشت . مسلما آن را فراموش کرده بود به تسلط بر حرکت دستهایم را دشوار ساخته بود. هنگامی که سرانجام گیلاس را جلوش گذاشتم در شگفتی و حیرت دیدم که چشمانش پر از اشک است.


برای دانلود و خرید کتاب آرزوهای بزرگ می توانید به سایت های انتشارات دوستان و سایت فیبدو مراجعه کنید


.

.

امیدواریم از مطالعه مقاله معرفی کتاب آرزوهای بزرگ لذت ببرید


در سایت دیجی خاطره بهترین لحطات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

 

1 پاسخ
 1. https://www.letmejerk.com
  https://www.letmejerk.com گفته:

  Ꮋеllo I am ѕo grateful I found yoսr blog, I гeally foun yоu by mistake, ѡhile Ӏ ԝas browsing оn Aol for something elѕe, Anyhоw I
  aam here noѡ and would just lіke tto sɑy cheers foor ɑ remarkable
  post and a all rⲟund thrilling blog (I аlso love
  the theme/design), I don’t һave timke to ⅼook over it all
  att the minute but I haѵe saved it and аlso addеԀ your RSS feeds, so when I have timе Ӏ
  will bе ƅack to read more, Ꮲlease do keеp up the geat job.

  Μy blog pst – https://www.letmejerk.com

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.