کتاب آیین دوست یابی اثر دیل کارنگی ،کتابی که 80 سال است مداوم چاپ می شود

کتاب آیین دوست یابی اثر دیل کارنگی برای اولین بار در سال ۱۹۳۷ منتشر شد. این کتاب راهکارهایی عملی برای نفوذ در مردم و داشتن رابطه دوستی پایدار و مناسب را به شما نشان می دهد. از این کتاب در چاپ اول تنها ۵۰۰۰ نسخه وجود داشت چراکه نه ناشران و نه حتی خود نوسنده به فروشی بیش از حد متوسط فکر نمی کردند. اما با کمال تعجب این تعداد در یک شب به فروش رفت. اکنون فروشندگان بین المللی این کتاب  را به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب ها در تمام طول تاریخ از  زمان انتشار تاحالا می شناسند.

به گفته کارنگی به دست آوردن یک میلیون دلار راحت تر از قرار دادن یک جمله در زبان انگلیسی است.نویسنده این کتاب تنها با جمله چگونه دوستان را برنده کنیم مردم را تحت تاثیر قرار داد و این جمله در زمینه های متعددی از کارتون های سیاسی تا رمان مورد استفاده قرار گرفت. بسیار ی از افرادی که در این کتاب از آنها نام برده شده در زمان انتشار اول کتاب شناخته شده نبودند ،اما حالا مشهور و شناخته شده اند. این کتاب تقریبا در همه جای دنیا شناخته شده و به زبان های زیادی ترجمه شده است.جالب است بدانید این نویسنده از کتاب آیین دوست یابی به عنوان کتاب درسی  برای دوره های خود در گفتار مؤثر و روابط انسانی استفاده می کرد و امروزه هم در این دوره ها از این کتاب استفاده می شود.

⊗معرفی کتاب آیین دوست یابی از زبان دیل کارنگی⊗

از سال ۱۹۱۲ در نیویورک به تدریس در زمینه راه و روش سخنوری مشغول بودم.هر چقدر پیش می رفتم و تجربه کسب می کردم به این نتیجه رسیدم که شاگردانم علاوه بر نیاز به داشتن دانش سخنوری به مهارتی بالاتر یعنی همان روانشناسی عملی برای به دست گرفتن کامل روابط خود با دیگران در اجتماعات نیاز دارند.همچنین قدرت اداره کردن مردم و تاثیر گذاشتن بر آنها یکی از ضرورت ها برای زندگی اجتماعی رو به رشد امروز است.

برای تهیه محتوای کتاب تجربیات طولانی خودم از جمله سالنامه های دوروتی دیکس و صورت جلسه دادگاه های طلاق و همچنین کتاب های پرفسور آوراستریت و آلفردآدلر و ویلیام جیمز را جمع آوری کردم. همچنین شخصی را مامور کردم تا تحقیق کند و منابعی را که نتوانسته بودم پیدا کنم را در لیستی بنویسد.شخصا با تعداد زیادی از خانم های معروف داستان نویس و خبرنگار  و افراد دیگری مثل مارکونی ،فرانکلین ،روزولت و هنرپیشگانی مثل ماری پیک و فورد را دیدم. و در نهایت به شاگردانم ماموریت می دادم که اصولی را که در کلاس برای آنها گفته بودم را عملی اجرا کرده و نتیجه آنها را در زندگی خود برای همکلاسی هایشان بازگو کنند.

در نهایت تمام اصولی را که به دست آورده بودم را به شکل مقالاتی جمع آوری کردم. هر سال آن مقالات بیشتر می شد تا این که در نهایت  آن اصول را به صورت کتاب آیین دوست یابی خدمت شما تقدیم کردم. اگر بعد از خواندن سه فصل اول از بخش اول این کتاب خود را بهتر و بیشتر آماده مبارزه با حوادث زندگی ندیدید ، من به عنوان نویسنده شکست بزرگ خودم را در مقابل افکار شما می پدیرم.( تمامی این جملات از زبان دیل کارنگی نویسنده کتاب بوده و در مقدمه کتاب وجود دارد.)

رمان آیین دوست یابی

⊗در بخشی از کتاب می خوانیم⊗

+انتقاد تیغی دولبه است.مراقب آن باشید

انتقاد افراد را مجبور به دفاع آن هم به هر شکلی از خودشان می کند. انتقاد خطرناک است زیرا حس خودپسندی شخص را جریحه دار کرده و حس کینه در او را تحریک می کند. اگر میخواهید در آینده کینه هایی را ایجاد کنید که در تمام عمر آتش آتها از التهاب نیفتد از اشخاصی که در اطراف شما هستند انتقاد کنید. می بینید که هرچند این انتقاد ها از نظر خودتان کاملا به جا بوده اما چه نتایجی را در پی خواهد داشت.

+ایجاد میل و رغبت در وجود شخص در ایجاد یک ارتباط بی نقص معجزه می کند

تنها یک راه وجود دارد که بتوانید فرد را وادار به انجام عملی کنید. این راه همان ایجاد میل در وجود شخص برای انجام آن کار است. در واقع این میل به وسیله دادن چیزی به افراد است که آن را می خواهند.اغلب آرزو انسان ها را می توان در سلامتی ، غذا و خواب مناسب، پول زیاد و آرزوی موفقیت برای فرزندان خلاصه کرد. اما مهم ترین آنها آرزوی مهم و بزرگ بودن است.

اگر بخواهیم این حس را در خودمان کنترل کنیم تا در رابطه ما بادیگران تاثیر منفی نداشته باشد ، می توانیم از خود بپرسیم که من چه کسی هستیم. چرا که جواب این پرسش در واقع نماینده ما خواهد بود.برای برآورده کردن بخشی از این نیاز در دیگران آنها را تشویق کنید. شواب در این باره این چنین می گوید:«من بسیار سفر گرده ام و مردمان بی شماری را دیده ام. به وضوح دریافته ام که عموما با تشویق و تمجید بهتر کاری را به پایان رسانده اند تا با سرزنش و عیب جویی.»

+به خواسته و عقیده دیگران اهمیت بدهید

چرا باید همیشه راجب چیزی که خودمان می خواهیم صحبت کنیم؟. هر شخصی عقیده و آزرو و علاقمندی های خاص خود را دارد. رمز نفوذ در دیگران صحبت درباره موضوعی است که به آن علاقه دارند. همچنین نشان دادن راهی که آنها را به آرزو هایشان نزدیک می کند.به عنوان مثال اگر دوست ندارید فزرند شما سیگار بکشد او را مصیحت نکنید. هرگز درباره چیزی که خودتان می پسندید صحبت نکنید. شما می توانید به فرزند خود نشان دهید و ثابت کنید که نیکوتین برای اعصاب او مضر است و مانعی بزرگ برای پیشرفت اوست. مطمئن باشید این راه عملی تر است. به گفته هنری فورد:« اگر بتوان برای پیشرفت راهی پیدا کرد در این است که شخص می تواند خود را به جای دیگران گذاشته و به موضوع همان گونه بنگرد که از دریچه چشم خویش می نگرد.»

در این مقاله خلاصه کامل تری از سه فصل اول کتاب آیین دوست یابی اثر دیل کارنگی آورده شده است.این جمله نویسنده کتاب را فراموس نکنید:

“اگر بعد از خواندن سه فصل اول از بخش اول این کتاب خود را بهتر و بیشتر آماده مبارزه با حوادث زندگی ندیدید ، من به عنوان نویسنده شکست خودم را در مقابل افکار شما می پدیرم.”


برای دانلود و مطالعه کامل کتاب اینجا کلیک کنید


.

.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید


در دیجی خاطره بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. برای شروع خاطره نویسی کلیک کنید


با دیجی خاطره آنلاین ودیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.