کتاب 1984 نوشته جرج اورل

کتاب ۱۹۸۴ جورج اورل در سال ۱۹۴۹ منتشر شد. در واقع زمانی که جنگ جهانی دوم به تازگی تمام شده و جهان در خطر تسلیم شدن به حکومتی ظالم و دیکتاتور را به خوبی احساس می کرد. این داستان در سال ۱۹۸۴ ، ۳۵ سال بعد از تاریخ نگارش آخرین کتاب ،در شهر لندن اتفاق می افتد. بعد از جنگ جهانی حاکمان کشورهای قدرتمند به این نتیجه رسیدند که اگر جهان به همین ترتیب روند افزایش ثروت را ادامه دهد،جامعه طبقاتی به خطر افتاده و حکومتشان سقوط می کند. آنها تنها را ه جلوگیری از این ماجرا را نابود کردن ثروت تولید شده در جنگی بدون توقف می دیدند. این رمان هیچ وقت کهنه نمی شود و تا به حال به بیش از ۳۵ زبان دنیا ترجمه شده است. با اقتباس از این رمان فیلم سینمایی به کارگردانی ردفورد در سال ۱۹۸۴ ساخته شد.

اریک ارتور بلر با نام مستعار جورج اورل، نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی در سال ۱۹۰۳ در هندوستان به دنیا آمد. برای کسب تجربه مدتی را بین فقرا،افراد بی خانمان و کاگران فصلی سپری کرد. بعد از کسب تجربیات ارزشمند شروع به نوشتن آنها کرد. کتاب مزرعه حیوانات و داستان ۱۹۸۴ از مشهور ترین آثار این نویسنده هستند.این دو کتاب به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده و میلیون ها نسخه از آن به فروش رسیده است.

⇐ در قسمتی از کتاب ۱۹۴۸ جورج اورل می خوانید ⇒

اوبراین گفت: مگر همین الان به تو نگفتم که ما با شکنجه گران فرق داریم؟ ما نه به اطاعت زورکی راضی میشویم و نه حتی به تسلیم خفت بار. باید به میل خودت تسلیم ما شوی. ما مرتدان را مادامی که قابلمان بایستند، از بین نمی بریم، بلکه عقیده شان را عوض می کنیم و ذهنشان را در اختیار می گیریم. تمام افکار پلید و باطل را از وجودشان بیرون می کنیم.

آنها را نه ظاهرا که از جان و دل، با خودمان همسو می کنیم و قبل و این که کشته شوند، یکی از ما می شوند. برایمان غیر قابل تحمل است که جایی در دنیا، فکری غلط، هرچند مخفی و ناتوان، وجود داشته باشد. حتی نمی گذاریم که کسی گمراه بمیرد. ما پیش از اینکه آن مغز را متلاشی کنیم، کاملش می کنیم. حکومتهای مستبد گذشته امر به انجام دادن یا ندادن می کردند، اما ما به خودت واگذار می کنیم.

تاکنون، هیچ یک از کسانی که به اینجا آورده شدند، در مقابل ما نایستاده اند. همه پاکسازی می شوند. حتی آن سه خائن بدبخت را که زمانی به بی گناهی آنان باور داشتی بالاخره به زانو دراوردیم. خودم از آنها استنطاق کردم و شاهد ذره ذره آب شدن، نالیدن و گریستن و به خاک افتادن آنها بودم که در نهایت از سردرد یا ترس نبود، بلکه از سر توبه بود. وقتی که کارمان با آنها تمام شد، چیزی جز اظهار تاسف ازکردنشان و عشق به پیشوای بزرگ در وجود آنان باقی نمانده بود. التماس می کردند که هرچه تر و تا وقتی که ضمیرشان هنوز پاک است، تیرباران شوند.

⇐ بخش دوم کتاب ۱۹۸۴ جورج اورل

صدای اوبراین تا حدی آرام شده بود. چهره اش پیدا بود. وینستون به این نتیجه رسید که او تظاهر نمی کند تک تک حرف هایش ایمان دارد. آنچه که بیش از هرچیزی عذابش میداد. آگاهی از حقارت فکری خودش بود. به هیکل درشت و در عین حال موزون او که در حال قدم زدن بود، نگریست. او براین از همه لحاظ از او برتر بود. حدس و گمانی نبود که وینستون تاکنون داشته باشد و او براین از مدتها پیش نداشته باشد و آن را نیازموده و رد نکرده باشد. ذهن او، ذهن وینستون را در برداشت. پس چگونه ممکن بود که اوبراین دیوانه باشد؟ حتما خودش دیوانه بود. او براین ایستاد و نگاهش کرد. صدایش دوباره جدی شده بود.

وینستون، فکر نکن تا وقتی که کاملا تسلیم ما نشدی، نجات پیدا می کنی. کسی تا به حال منحرف نشده که بتواند قسر در برود. حتی اگر اراده کنیم که تو به مرگ طبیعی بمیری، باز هم تا آخر عمرت در چنگال ما هستی. آنچه اینجا بر سرت می آید، ابدی است. این را از قبل بدان. به حدی خردت می کنیم که راه برگشتی نداشته باشی. چیزهایی بر سرت می آید که اگر هزار سال هم زنده بمانی،

نمی توانی جبرانشان کنی. دیگر هرگز احساس یک آدم معمولی را نخواهی داشت. تمام عواطف درونت می میرند. دیگر هیچ گاه نخواهی توانست، عشق، دوستی، لذت زیستن یا خنده یا کنجکاوی یا شجاعت و یا بی عیبی را درک کنی. تو تخلیه می شوی. آن قدر فشارت میدهیم تا تهی شوی و بعد تو را پر از خودمان می کنیم.مکثی کرد و به مرد سفیدپوش اشاره کرد. وینستون متوجه شد که دستگاه بزرگی از پشت سرش، دارد داخل می شود.


شما می توانید برای دانلود کتاب ۱۹۸۴ جورج اورل به این سایت مراجعه کنید


شما می توانید برای آشنایی و مطالعه بخشی از کتاب قلعه حیوانات نوشته جورج اورل این مقاله را بخوانید.

.

.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید


 می توانید در این سایت بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.