گرفتار شدن در تله تمرکز

فرض کنید زمستان است و خیابان ها پر از برف است. شما در هوای سرد مشغول تراشیدن یخ و برف از شیشه و در ماشین خود هستید.کفش های شما پر از لجن شده و از سرما می لرزید.اما بالاخره موفق می شوید وارد ماشین شده و روی صندلی چرکی سرد بنشینید. سوال این است که اگر به جای این شرایط در حال قدم زدن در ساحل میامی با دمای متبوع ۲۶ درجه و نسیم خنک بودید از نظر میزان شادی چه امتیازی از صفر تا ده به خود می دادید. پاسخ اکثر افراد به این سوال ۴ تا ۶ است. اما واقعیت این است که با توجه به نتایج مطالعات هیچ تغییری در میزان شادی افراد با تغییر مکان زندگی ایجاد نشد. درواقع این همان گرفتار شدن در تله تمرکز است.

هرچقدر بیشتر روی یک بخش از زندگی تمرکز کنید مشکلات مربوط به آن یخش از زندگی بیشتر برای شما بزرگ شده و تاثیرات آن بیشتر در زندگی شما مشخص می شود.اگر بتوانید از بعضی از بخش های زندگی با سرعت بیشتری عبور کنید و کمتر بر روی آن متمرکز شوید متوجه می شوید که نباید بر روی بعضی از مسائل را بیش از حد نیاز متمرکز شد. در مثال بالا آب و هوا فقط یک مشکل جزئی است که می توانید به راحتی خودتان را با آن تطبیق دهید. گرفتار شدن در تله تمرکز باعث می شود که بر روی یک جنبه از زندگی متمرکز شوید. درواقع غلبه بر تله تمرکز کلید اصلی رسیدن به یک زندگی خوب و ایده آل است. این کار باعث می شود که از تصمیمات اشتباه دور شوید.

| راهکارهایی کاربردی و اصولی برای مقابله با گرفتار شدن در تله تمرکز |

فراموش کردن بعضی از مسائل: توجه کرده اید اگر اسباب بازی مورد علاقه کودکی را بردارید اما به جای آن چندیدن اسباب بازی به او بدهید بازهم ناراحت است و به دنبال اسباب بازی خودش است. درواقع این شرایط برای بسیاری از ما هم وجود دارد. پس بهتر از یزرگ شویم،از موقعیت های زودگذر به سرعت عبور کرده و بعضی از مسائل را فراموش کنیم.

کلی نگر باشید و از جزئیات فاکتور بگیرید: اکثر افراد فکر میکنند که اگر شغل،خانه و یا حتی مدل موهای دیگری داشتند شرایط زندگی آنها بهتر بود. اما حقیقت این است که اثر یک تغییر کمتر از چیزی است که تصور می کنید. برای رهاشدن از این طرز فکر باید به زندگی از دورترین فاصله ممکن نگاه کرد. به این نتیجه می رسید که مسائل جزئی که اهمیت بالایی برای شما دارند انقدر کوچک اند که به سختی می توانند تاثیری در زندگی شما داشته باشند.


وقتی به چیزی که فکر می کنید باید بدانید که هیچ چیز در زندگی به آن اندازه که فکر می کنید مهم نیست. ” دانیل کانمن “


| پول حساس ترین عامل برای گرفتار شدن در تله تمرکز |

اکثر افراد در مسائل مالی نسبت به تله تمرکز آسیب پذیر می شوند. پول زیاد به تنهایی نمی تواند باعث شادی شود و عناصر دیگری هم در کنار آن لازم استبرای اثبات این موضوع وارن بافت، پنجمین مرد ثروتمند جهان با دارایی بیش از ۸۲ میلیار دلار، زندگی خود را با یک شهروند عادی مقایسه کرد اما تفاوت چندانی مشاهده نکرد.این مرد ثروتمند هم مثل عموم مردم یک سوم از زندگی خود را روی تشک معمولی خوابیده،لباس های خود را از فروشگاه های معمولی میخرد و نوشیدنی مورد علاقه او کوکاکولاست.همچنین او روی یک میز معمولی کار می کند و دفتر کار او از سال ۱۹۶۲ تغییری نکرده است. با این شرایط اگر شرایط او را با خودتان مقایسه کنید می توانید تاثیر ثروت را در زندگی نادیده بگیرید.

اما زندگی بافت با افرادی که درآمد متوسطی دارند تفاوت هایی هم دارد. به عنوان مثال او یک جت شخصی دارد اما اکثر افراد مجبورند فضای تنگ و محدود هواپیما ها را تحمل کنند.نکته مهم اینجاست که طبق آمار هر فردی حداکثر ۰.۱ درصد عمر خودش را در هواپیما شپری می کند. پس داشتن زهنی محدود خیلی خطرناک تر و آزاردهنده تر از نشستن در هواپیمایی با فضای محدود است. پس با اهمیت دادن به مسائل جزدی و بی اهمیت لذت یک زندگی خوب را از بین نبرید . روی مسائل زندگی و دغدغه هایتان به اندازه اهمیت آنها متمرکز شوید تا گرفتار تله تمرکز نشوید.

این مقاله از فصل ۱۱ کتاب هنر خوب زندگی کردن انتخاب شده است. شما می توانید مقالات حسابداری ذهنی ، تله روراستی، اثر معکوس و هنر نه گفتن که مربوط به همین کتاب است را در سایت دیجی خاطره بخوانید.

.

.

امیدوارم مطالعه مقاله یک قدم به زندگی ایده آل نزدیک شوید


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.