بالابردن توانایی و مهارت نه گفتن

مهارت نه گفتن کیفیت زندگی شما را بالا می برد

آزادی موقعیت مهمی برای رسیدن به هدفی بزرگتر است اما به تنهایی ارزشی ندارد. تنها راه رسیدن به ارزش و حس اهمیت در زندگی رد کردن جایگزین ها، محدودیت برای آزادی، تعهد به یک باور یا مکان و همه ی درخواست ها و یاد گرفتن توانایی و مهارت نه گفتن است.  بعضی از افراد فکر می کنند که باید تمام تلاششان را بکنند تا به تمام درخواست ها جواب مثبت بدهند و هرچیزی را بپذیرند. شاید بعضی از دیدگاه های روانشناسی که می گویند باید همه چیز را بپذیریم و  به همه چیز و همه کس بله بگوییم. شما با این کار می توانید استرس و ترس را از خودتان دور کرده و مهارت های اجتماعی خود رابالا ببرید.

اگر به کتاب های روانشناسی علاقه مندید پیشنهاد من به شما مطالعه ی کتاب های جادوی فکر بزرگ و نیروی برنامه ریزی است.

بعضی وقت ها لازم است از مهارت نه گفتن هم استفاده کنیم

بعضی وقت ها در زندگی نیاز داریم بعضی چیزها را رها کنیم. تصور کنید اگر لحظات شادتر و بهتری در آینده وجود نداشته باشد که بخواهید برای رسیدن به آنها تلاش کنید چقدر زندگیتان بی ارزش خواهد شد. فرار از نه گفتن و نه شنیدن روشی کاذب برای ایجاد حس بهتر در ماست. این کار ممکن است باعث ایجاد حس خوب کوتاه مدت در ما شود اما جهت زندگی را از ما می گیرد. به همین دلیل لازم است مهارت و توانایی نه گفتن را یاد بگیریم .

شما باید قبول کنید که خوشی های زندگی هم حد و اندازه ای دارد و هرچیزی در این جهان محدود است. شما می توانید در محدوده ی زمانی کوتاه عمر خود تعدادی از لذت های دنیا را تجربه کنید. پس جواب هر خواسته ای نمی تواند همیشه مثبت باشد. مثلا اگر ازدواج مهم ترین بخش از زندگی شما باشد پس قبول کرده اید که دورهمی های دوستانه اولویت اول شما در زندگی نیست و دوستانتان گاهی باید جواب نه از شما بشنوند. لازم است از مهارت و توانایی نه گفتن در حساس ترین لحظات زندگی خود استفاده کنید.

گرایش به فرار از پاسخ منفی در همه ی ما وجود دارد

گرایش به فرار از نه گفتن و نه شنیدن هم معنی تلاش برای فرار از تضادها و پذیرفتن همه چیز در یک سطح است . بعضی از افراد فکر می کنند که همیشه باید خوش باشند و حس خوبی داشته باشند. پس از نه گفتن خودداری می کنند چون ممکن است در آنها یا دیگران حس بدی به وجود بیاورد.

مهارت نه گفتن یکی از لازمه های زندگی امروزی است. هیچ کس دوست ندارد در رابطه ای گرفتار شود که به او حس خوبی نمی دهد. کسی نمی خواهد در تجارتی اسیر شود که از آن نفرت دارد و اعتقادی به کاری که انجام میدهد ندارد. هیچ کس دوست ندارد جایی باشد که احساس کند نمی تواند حرف دلش را بزند. اما بعضی افراد هنوز هم نمی توانند نه بگویند. صداقت یک ارزش و گرایش در زندگی انسان هاست. بخش مهمی از همین صداقت هم توانایی گفتن و شنیدن نه است. دراین صورت است که زندگی عاطفی ، روانی و جسمی بهتر و با کیفیت تری خواهیم داشت.

این مقاله خلاصه ای از  ششم کتاب هنر ظریف بیخیالی نوشته ی مارک منسن است. ما خلاصه ی فصل اول ، دوم و سوم ،چهارم  و پنجم را هم برایتان آماده کرده ایم .

.

.

در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.