استرس مخرب و آزاردهنده و افکار منفی و سردردهایی با شروع ناگهانی - رو به رو شدن و نادیده نگرفتن مشکل و سختی و حل کردن آن - ترس از شکست و عدم موفقیت و نداشتن انگیزه

با نادیده نگرفتن مشکلات یک حقیقت بزرگ را بپذیرید

قطعا همه ی ما میدانیم که داشتن مشکل و رنج در زندگی افتضاح است. اما واقعیت این است که هر کسی رنج و مشکلی را در زندگی خود تجربه کرده است. مثلا افرادی که خانواده ای ندارند از این فقدان رنج می برند. در نقطه ی مقابل کسانی که خانواده دارند ممکن است گاهی اوقات از دست خانوادهن ی خود ناراحت شوند. افراد مادی گرا از نداشتن ثروت بیشتر ناراحت اند و افرادی که به دنبال معنویت اند با نبودن مادیات دست و پنجه نرم می کنند. قطعا بعضی مشکلات بزرگتر از بقیه هستند و فرار از آنها غیر ممکن است. اما با استفاده از مهارت نادیده نگرفتن مشکلات و رو به رو شدن با مشکل خود می توانید از آنها به نفع خودتان استفاده کنید.

همه ی ما نیاز داریم با مسائلی که دوست نداریم رو به رو شویم. مثلا اکثر ما از سبزیجات خوشمان نمی آید اما می دانیم که برای سلامتیمان مفید است و باید با این بی علاقگی بسازیم. بعضی از این مواجه شدن ها ما را قدرتمند تنر از قبل کرده و مسیر درست را به ما نشان می دهد. شاید از این بایدهای اجباری خوشتان نیاید اما هرچقدر بیشتر به آنها فکر کنید بیشتر دوستشان دارید .

اگر دوست دارید مسیر موفقیت را راحت تر طی کنید پیشنهاد ما مطالعه ی کتاب عادت های اتمی و کتاب خودت را به فنا نده است

چرا  داشتن مهارت نادیده نگرفتن مشکلات و رو به رو شدن با مشکل برای ما ضروری است ؟

در زندگی همه ی انسان ها در هر عصری درصدی از نارضایتی وجود داشته و همین مشکلات آنها را در مسیر تلاش برای آینده نگه داشته است. درواقع حقیقت نادیده نگرفتن و رو به رو شدن با مشکلات به شما می گوید که این نارضایتی ها نه تنها منفی نیستند بلکه برای بقای شما ضروری هستند. علاوه بر این لازم است گاهی اوقات با نادیده گرفتن نظرات دیگران در این باره وارد زندگی حقیقی شوید.

ممکن است از درد متنفر باشید . اما همین درد باعث می شود که یک اشتباه را چندبار تکرار نکنید. درد به شما می گوید که به چه چیزهایی توجه کنید و از چه چیزهایی دور باشید. درد به ما یک محدوده ی امن می دهد. مثلا دلیلی است که از نزدیک شدن به فر داغ و صدمه زدن به خودمان دوری می کنیم. همین درد به ما می گوید که رفتن به سمت لذت ها همیشه خوب نیست. ممکن است در رویاهایتان زندگی بدون درد و سرشار از خوشحالی را برای خودتان ساخته باشید اما این فقط در رویا ممکن است و در زندگی واقعی هرگز چنین اتفاقی نمی افتد. هرگز مشکلات بشر تمامی ندارد. اما این دلیلی برای ناامیدی نیست. چون بدون شکست و حس ناراحتی دیگر شادی و موفقیت معنا پیدا نمی کرد. پس داشتن مشکل لزوما به معنی داشتن زندگی بد نیست.

مشکلات شادی های ما را ایجاد می کنند

چه بخواهید و چه نخواهید نادیده نگرفتن مشکلات غیرممکن است. با رفتن به یک باشگاه مشکل سلامتی خود را رفع می کنید. اما با مشکلی مثل از دست دادن زمانتان مواجه می شوید. پس مشکلات هیچ وقت تمام نمی شوند. فقط رنگ عوض می کنند و به روز می شوند. اما نکته ی مثبت اینجاست که خوشحالی از مشکلات به وجود می آید. نکته ی مهم هنر نادیده نگرفتن مشکلات و رفع کردن آن است. اگر از مشکلاتان دوری کنید و تصور کنید که وجود ندارند هیچ وقت نمی توانید آنها را حل کنید.

برای خوشحال بودن باید چیزی را حل کنیم. بنابراین خوشحالی در دل مشکل ها پدید می آید. خوشحالی وقتی ایجاد می شود که پول کافی برای خریدن یک ماشین به دست بیاورید. خوشحالی را در یک مکان ،ایده،شغل و یا کتاب پیدا نخواهید کرد. چون شما دائما در حال رفع مشکلاتتان هستید پس دائما درحال دریافت حس شادی هستید.

دو نگرش که باعث نادیده گرفتن مشکلات می شود ….

نگرش نفی : بعضی افراد از همان ابتدا سعی می کنند مشکل را نادیده بگیرند. آنها دائما خود را گول زده و تمرکزشان را از حقیقت منحرف می کنند. شاید این کار در کوتاه مدت حس خوبی را در ظانها به وجود بیاورد اما به تردید و سرکوب احساسات ختم می شود .

نگرش قربانی : بعی از افراد وجود مشکل را قبول دارند. اما فکر می کنند که راهی برای حل آن وجود ندارد درحالی که توانایی حلشان را دارند. قربانی ها مشکلات خود را به گردن دیگران انداخته تا حس خوبی در خودشان به وجود بیاورند. در واقع این نگرش ها راهی برای فرار از مشکلات است اما دربلندمدت باعث خشم و یاس و ناامیدی خواهد شد.


هرچقدر فرارمان از مشکلات طولانی تر شود، درنهایت رو در رویی مان با مشکلات هزینه و درد بیشتری خواهد داشت


برای موفق شدن لازم است عاشق دشواری های راه هدفتان باشید

همه ی افراد از داشتن زندگی راحت و بدون درد لذت می برند. همه به دنبال ظاهر خوب و درآمد عالی هستند چون آرزو کردن آنها ساده است. اما مشکل اینجاست که بدون نادیده نگرفتن مشکلات نمی شود زندگی کرد. اغلب انسان ها دوست دارند پول زیادی به دست بیاورند اما لازم است از ساعت کاری زیاد و کاغذبازی های شرکتی خسته نشوند. بیشتر افراد دوست دارند روابط عالی با دیگران داشته باشند اما خود را درگیر مکالمات صریح و احساسات پیچیده نمی کنند.

پس برای بازنده نبودن در هرکاری اول باید بازی کنید. پس باید انتخاب کنید. اما درنظر داشته باشید که اتفاقات ناخوشایند همیشه وجود دارند. مثلا اگر به خوانندگی علاقه دارید، باید علاوه بر دوست داشتن مشهور بودن و درآمد زیاد، تمرین های طولانی و آهنگسازی های پی در پی و احتمال موفق نشدن آن پروژه ها را هم دوست داشته باشید. به عبارتی شما باید علاوه بر پاداش عاشق تلاش هم باشید.

شخصیت شما با خواسته هایتان و مبارزه کردن برای رسیدن به آنها تعریف می شود. افرادی که از دردهای ناشی از تمرین های باشگاه ورزشی لذت می برند، همان هایی هستند که اندام زیبایی دارند. افرادی که از کار زیاد خسته نمی شوند، همان هایی هستند که به موفقیت های بزرگ کاری می رسند. پس سختی موفقیت ما را تعیین می کند و مشکل شادی های ما را به وجود می آورد. پس مهارت نادیده نگرفتن و رو به رو شدن با مشکلات تلخی ها را برایتان شیرین می کند. در اینصورت می توانید مشکلاتتان را حل کنید.


اگر تصور می کنید در هر زمانی اجازه دارید از رسیدن به قله دست بکشید پس متوجه ی نکته ی اصلی مسیر خواسته های خود نشده اید : لذت در صعود به قله هاست


این مقاله خلاصه ای از فصل اول کتاب هنر ظریف بیخیالی نوشته ی مارک منسن است.

.

.

در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.