افکار درونی خود را کنترل کنید و از زندگی لذت ببرید.جایگزینی ایده ها - کشف استعداد و توانایی ها و راهکارهای استعدادیابی برای دانستن آنها

انتخاب عادت براساس کشف استعداد و توانایی های شما

برای بالابردن احتمال موفقیت خود بهتر است حوزه ی درستی را برای ررقابت انتخاب کنید. این موضوع علاوه بر ایجاد درباره ی تغییر در عادتها هم صدق می کند. وقتی عادت براساس استعداد و توانایی های شما باشد اجرای آن ساده تر و رضایت بخش تر خواهد بود. برای پذیرش این استراتژی اول باید قبول کنید که انسان ها با قابلیت ها و استعدادهای مختلفی به دنیا آمده اند. البته این عقیده که کسی طبق سرنوشت خود حتما شکست خورده یا موفق می شود هم اصلا درست نیست. توانایی و خصوصیات شما می تواند در هر موقعیتی به نفع یا ضرر شما باشد. مثلا اگر دوست دارید در سبد بسکتبال دانک بزنید قد ۲ متری خیلی به کارتان می آید. اما اگر بخواهید حرکات ژیمناستیک بزنید همین قد مانع بزرگی سرراه شماست. پس کشف و پیدا کردن استعداد و توانایی و دانستن راهکارهای استعدادیابی از ملزمات موفقیت است.

پس محیط ما کارایی توانایی و استعدادهای ما را تعیین می کند. این امر درزمینه ی هم صدق می کند. مثلا ممکن است کسی باهوش باشد اما در زمینه ی هنری استعداد خاصی نداشته باشد. پس افرادی که درراستای استعدادشان تلاش می کنند علاوه بر رضایت ازکار خود، تناسب ذهنی و جسمی با اهدافشان دارند. پس اگر می خواهید موفق شوید اول استعدادهای خود را کشف کنید. تلاشتان را به سمت کارها و عادتهایی ببرید که شما را هیجان زده کرده و با مهارت های شما همخوانی داشته باشد. به این ترتیب خواسته ها و توانایی های شما هم راستا با همدیگر قرار می گیرند. برای پیدا کردن استعدادهای خود باید شخصیتتان را بشناسید. در ادامه راهکارهای استعدادیابی موثر را برایتان بازگو می کنیم.

چگونگی تاثیر استعداد روی عادت

توانایی و خصوصیات شما روی تک تک عادتهایتان تاثیرگذار است. مقاومت شما در برابر موارد استرس زا ، میزان واکنش گرایی ذاتی یا حتی میزان جذابیت یا کسل کننده بودن تجربیات می تواند روی نحوه ی کشف استعداد و توانایی های شما و همچنین تاثیر آن روی عاداتتان موثر باشد. بنابراین دانستن راهکارهای استعدادیابی از ملزومات است . مجموعه ی این ویژگی ها شخصیت شما را می سازد. درواقع شخصیت شما از همان ویژگی هایی تشکیل شده که در موقعیت های مختلف ثابت اند.

۵ عامل مهم برای کشف استعداد و توانایی و شخصیت شما وجود دارد. به صورت تیتروار این پنج عامل شامل موارد زیر است :

استقبال از تجربیات : از کنجکاوی و ابتکار در یک سمت تا احتیاط و محافظه کاری در سمت دیگر طیف رفتاری

وظیفه شناسی و باوجدانی : از نظام مندی وقانون مداری تمام تا ساده گیری و خودجوشی

برون گرایی : شروع طیف از اجتماعی بودن و فعال بودن تا درون گرویی و کم حرفی

سازگاری : از صمیمیت و مهربانی تا سردبودن ستیزه جویی

ثبات احساسی : شروع طیف از اضطراب و حساسیت تا اطمینان، خونسردی و ثبات

⇐ راهکارهای سنجش این عوامل برای شناختن شخصیت

همه ی این عوامل ردی از بنیان های بیولوژیکی دارند. مثلا برون گرایی را می توان در همان ابتدای تولد سنجید. به این صورت که اگر محققی صدای آهنگ را در بخش پرستاری بلند کند، برخی بچه ها به سمت آن جذب شده و بعضی دیگر از آن صدا خوششان نمی آید. محققان به این نتیجه رسیدند که اکثر کودکانی که به سمت صدا جذب شدند در بزرگسالی فردی برون گرا بودند.

افرادی که سازگاری بالایی دارند مهربان و دلسوز و صمیمی هستند. آنها به صورت طبیعی دارای ماده ی اکسی توسین بالایی در بدنشان بوده و این هورمون نقش مهمی در برقراری پیوندهای اجتماعی دارد. همچنین حس اطمینان را افزایش داده و می تواند به صورت یک ضدافسردگی طبیعی عمل کند. پس افرادی با این ویژگی بیشتر از بقیه افراد می توانند عادتهایی مثل  سازماندهی اتفاقات اجتماعی و سازمان ها را در خود افزایش بدهند.

درمورد ثبات شخصیتی ، افرادی که ثبات شخصیتی پایینی دارند، مضطرب بوده و بیشتر احساس نگرانی می کنند. این ویژگی به حساسیت بیش از حد آمیگدال ، غده ای در مغز با مسئولیت تشخیص تهدیدها، مرتبط است. افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به اتفاقات منفی و بد اطرافشان دارند، احتمالا از ثبات شخصیتی کمتری برخوردار هستند.

چگونی تاثیر عادتها در کشف استعداد و توانایی های شما

پس عادتها علاوه بر شخصیت، توانایی ها و خصوصیاتمان را هم تعیین می کنند. یکی از راه های کشف و پیدا کردن استعداد و توانایی ها هم شناسایی عادتهای موردعلاقه ی ماست. ترجیحات و علاقه مندی های قلبی ما کاری می کنند که اجرای برخی از رفتارها برای ما ساده تر و دلچسب تر باشد. اما این تفاوت ها دلیلی بر بد یا خوب بودن شما نیست. بلکه شما باید عادت را متناسب با استعداد و توانایی و شخصیت خودتان بسازید. مثلا اگر دوست دارید اندامتان شبیه بدنسازها شود می توانید به جای رشته ی بدنسازی از قایقرانی با کوهنوردی به این خواسته برسید. اگر دوست دارید مطالعه کنید و رمان های عاشقانه را دوست دارید، این بهترین انتخاب برای شماست. آن کاری را انجام دهید که دوست دارید.

برای استفاده ی بهتر از این روش استعدادیابی لزومی ندارد عادتهای شما با دیگران یکی باشد. آن عادتی را که با شخصیتتان متناسب است را انتخاب کنید، نه عادتی که در جامعه محبوب تر است. پس آن نسخه از عادتهایی را که باعث ایجاد حس رضایت در شما می شود را پیدا کنید. اگر قراراست به عادتی پایبند بمانید بهتر است آن را از روس علایق خود انتخاب کرده باشید. اصلاح عادتها براساس شخصیت شما یک شروع خوب محسوب می شود. اما لازم است موقعیت هایی را که از نظر شخصیتی در آن برتری داریم را هم بشناسیم.

بالابردن احتمال موفقیت با پیدا کردن استعداد و توانایی هایتان

اگر بتوانید در حوزه ای که استعداد دارید فعالیت کنید، گامی بزرگی را برای حفظ انگیزه و احساس موفق بودن برداشته اید. شما معمولا از چیزهایی لذت میبرید که کسب آنها برایتان آسان است. پس افرادی که در حوزه ی خاصی استعداد دارند، شانس بیشتری برای موفقیت در آن حیطه دارند و برای انجام کار خوب و حرفه ای خود تشویق می شوند. آنها انرژی خود را از دست نمی دهند ، چون پیشرفت می کنند و پاداش هایی مثل حقوق و جایگاه شغلی بهتر دریافت می کنید. این امر علاوه بر ایجاد حس خوب در شما باعث تحریکتان به سمت انجام کار با کیفیت بیشتر میشود. همچنین می توانید مشکلات را خلاقانه تر حل کرده و اعتماد به نفستان را بالاببرید.

پس اگر عادت خوب و متناسب با توانایی های خود را انتخاب کنید و استعدادتان را کشف کنید ، پیشرفتتان سریعتر خواهد بود. یکی از راسج ترین راه های انتخاب عادت درست روش آزمون و خطاست. البته مشکل این استرتژی این است که بخواهید تمام حرفه ها را امتحان کنید یا تمام آلات موسیقی را بنوازید وجود ندارد. پس بهتر است از راه مکاشفه ابتدا استعدادتان را کشف کنید و سپس راهکاری برای استفاده از این توانایی پیدا کنید. گوگل هم از این راهکار استفاده می کند. از کارکنانش خواسته تا ۸۰ درصد زمان خود را روی وظیفه ی اصلیشان تمرکز کنند و ۲۰ درصد باقی مانده را روی پروژه ی منتخب خود بگذارند. همین راهکار باعث خلق محصولاتی مثل جیمیل شد.

راهکارهای استعدادیابی از راه مکاشفه

پیدا کردن کاری که برایتان لذت بخش است : نشانه ی استعداد در یک زمینه علاوه بر علاقه مندی راحت تر انجام دادن آن نسبت به دیگران است. دقیقا زمانی که شما از یک کار لذت می برید و دیگران برای انجام آن کار غر میزنند، بدانید که در آن زمینه بااستعدادتر از بقیه هستید.

کاری که باعث می شود زمان از دستتان خارج شود : وقتی روی کار موردعلاقه ی خود تمرکز کنید،بقیه ی بخش های دنیا از نظرتان محو شده و زمان از دستتان خارج می شود. این ترکیب رضایت و بازدهی بالا همان حالتی است که هنرمندان و ورزشکاران در شرایطی که روی فرم هستند آن را تجربه می کنند. اگر در این شرایط قرار بگیرید تقریبا محال است که انجام آن کار برایتان رضایت بخش نباشد.

بالابودن بازده ی کاری در یک حیطه نسبت به فرد معمولی : اگر مقایسه ی شما با افراد پیرامونتان به نفعتان تمام شود، حس رضایت می کنید. این عامل همان راه بالابردن انگیزه در شماست.

الهام شدن طبیعی برخی حیطه ها : برای یک لحظه نظرات جامعه و دیگران را از ذهنتان پاک کنید. به درونتان رجوع کنید و از خودتان بپرسید که چه زمان ی حس زنده بودن دارید و خود واقعیتان را احساس می کنید ؟. بدون اینکه خودتان را قضاوت کنید و به فکر راضی کردن مردم باشید به این پرسش فکر کنید. هر زمان که حس خوب و کاملی دارید احتمالا در مسیر درستی هستید.

اگر دوست دارید بیشتر زمینه ی راهکارهای استعدادیابی و رسیدن به موفقیت اطلاعات کسب کنید، خود را به فنا نده یکی از بهترین کتابها در این زمینه است.

برای افرادی که استعداد بخصوصی ندارند ……

اگر موفق به کشف و پیداکردن استعداد و توانایی خودتان نشدید و راهکارهای استعدادیابی برایتان خوب نبود ،  حوزه ی موفقیت خود را بسازید. وقتی نمی توانید از راه بهتر بودن برنده شوید، پس از را ه متفاوت بودن ببرید. با ترکیب مهارت های خود می توانید میزان رقابت را کاهش داده و خودتان را برجسته کنید. می توانید با بازنویسی قوانین رایج نیاز به برتری ژنتیکی را از بین ببرید. یک بازیگن خوب تلاش می کند که در بازی ای که دیگران حضور دارند برنده شود. اما یک بازیکن عالی بازی جدیدی می سازد که هم راستا با نقاط قوتش بوده و نقاط ضعفش را بپوشاند.

مثلا بسیاری از بدنسازها از یک مچ انداز متوسط قوی ترند اما احتمال دارد یک بدنساز حرفه ای در حیطه ی تخصصی مچ اندازی به آنها ببازد. زیرا این فرد توانایی بسیار تخصصی را کسب کرده است. اگر استعداد خاصی ندارید می توانید به بهترین فرد در سک حوزه ی بسیار تخصصی تبدیل شوید.

جوشیدن در آب، تخم مرغ را سفت و سیب زمینی را نرم می کند. نمی توانید روی نرمی یا سفتی این ماده ها اثری داشته باشید. اما می توانید در بازی ای شرکت کنید که این نرمی و سفتی به کارتان بیاید. پس اگر نمی توانید مجیط مطلوبی برای خودتان پیدا کنید، موقعیت را از جایی که علیهتان است به جایی که به نفعتان است تغییر دهید. پس برای رسیدن به موفقیت اول به خودشناسی برسید.

کلام آخر : برای ایجاد هم راستا کردن عادت و موفقیت ایتدا توانایی های بخصوصتان را پیدا کنید:

استعدادهای ما به شکلی نیستند که نیاز به تلاش برای موفقیت را از بین ببرند. آنها به شفاف سازی کزده و به ما می گویند که در چه زمینه ای تلاش کنیم. وقتی متوجه نقاط قوت خود شویم می دانیم که وقت و انرژی خود را کجا صرف کنیم. می دانیم که از چه فرصت هایی استفاده کرده و از چه چالش هایی دوری کنیم. با کشف بهتر استعداد و توانایی هایمان استراتژی ما بهتر خواهد بود. پس دانستن راهکارهای استعدادیابی به موفقیت ما کمک چشم گیری خواهد کرد.

بنابراین بهتر است به جای مقایسه خودتان با دیگران روی پتانسیل و توانایی هایتان تمرکز کنید. هر انسانی توانمندی و مجدودیت های مخصوص به خودش را دارد. هر فردی یک سقف مشخص برای موفقیت دارد. با وجود هر استعدادی برای رسیدن به این سقف باید تلاش کرد. مثلا ممکن است مربی باشگاه ژنتیک بهتری نسبت به شما داشته باشد، اما برای اظهارنظر در این مورد باید به اندازه ی او تمرین کنید. اگر به اندازه ی انسان های مورد ستایشتان تلاش نکردید هیچ وقت نمی توانیید موفقیت آنها را به شانس و استعداد ارتباط بدهید. امیدوارم دانستن راهکارهای استعدادیابی منجر به کشف استعدادتان شود.


یکی از بهترین راهکارها برای حفظ رضایتمندی از عادتهای بلندمدت انتخاب رفتارهایی است که بیشترین همخوانی را با مهارت ها و شخصیت شما دارند. خیلی جدی روس مسائلی تلاش کنید که به راحتی و سادگی آنها را به دست می آورید


این مقاله  خلاصه ای از فصل هجدهم  کتاب عادتهای اتمی است . شما می توانید خلاصه ی فصل اول، دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم ، ششم  ، هفتم ، هشتم ، نهم  ، دهم  ، یازدهم ، دوازدهم ، سیزدهم ، چهاردهم ، پانزدهم ، شانزدهم و هفدهم  این کتاب را در این سایت بخوانید.

.

.

راستی دیجی خاطره خلاصه کاربردی از کتاب عادتهای اتمی را برای شما تهیه کرده


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

4 پاسخ
 1. terbaik sumatera
  terbaik sumatera گفته:

  Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Appreciate it!

  پاسخ
  • digi_khatereh
   digi_khatereh گفته:

   Hello
   I will definitely write another article about this or update this article and put more information on how to find talent on the site.
   Thank you for your valuable comment
   Sara dodabi Nezhad . digikhatereh Management

   پاسخ
 2. Kampus terbaik di lampung
  Kampus terbaik di lampung گفته:

  Somebody necessarily lend a hand to make critically posts I would state.
  That is the first time I frequented your website page and so far?
  I amazed with the research you made to create this particular put up amazing.
  Fantastic task!

  پاسخ
  • digi_khatereh
   digi_khatereh گفته:

   Hi dear friend
   Thank you for taking the time to read this article. I hope you visit this site again
   Your time is valuable to me, so I try to publish the best and most useful articles
   Thanks . Sara dodabi Nezhad . digikhatereh Management

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.