اهدافتان را بخواهید و تغییر شرایط - راهکارهای حفظ و بالابردن انگیزه

راهکارهای موثر برای حفظ انگیزه و بالا بردن آن 

در این مقاله به شما می گوییم که چگونه عادتهایی طراحی کنید که به جای کمرنگ شدن در طول زمان شما را به خودشان جذب کنند. مقاله ی راهکارهای حفظ و بالابردن انگیزه را با مثالی شروع می کنیم. مغز انسان چالش را دوست دارد اما به شرطی که سختی این چالش معقول باشد. اگر تنیس را دوست داشته باشید و بخواهید با یک کودک چهارساله مسابقه جدی بدهید، حوصله تان سر میرود. چون این مسابقه خیلی آسان است. شما تمام امتیازات را می گیرید. همچنین اگر بخواهید با یک تنیسور حرفه ای مسابقه فدرر مسابقه بدهید بازهم به سرعت انگیزه ی خود را از دست خواهید داد.

چون مسابقه بیش از حد سخت است. اما اگر با فرد هم تراز با خودتان مسابقه بدهید نتیجه کاملا متفاوت است. د رطول بازی هم امتیاز گرفته و هم از دست می دهید. اگر تلاش کنید شانس خوبی برای موفق شدن دارید. تمرکزتان را به بازی است و تمام مسائل حاشیه ای را فراموش می کنید. این چالش که میزان سختی آن قابل مدیریت است یک نمونه ی خوب از راهکارهای حفظ انگیزه شماست.انسان بیشترین انگیزه را وقتی تجربه می کند که روی وظایف متناسب با توانمندی هایش کار کند. وظایفی که نه خیلی ساده باشد و نه خیلی دشوار بلکه متناسب باشد. ماکزیمم انگیزه وقتی ایجاد می شود که چالش های رو به رویتان دارای دشواری مدیریت شده باشد.

در این سایت مقالاتی برای مقابله با ترس ، استرس ، مدیریت شکست و  و راهکارهای حل مشکلات مسیر هدف را برایتان آماده کرده ایم …..

چگونه عادتها را با انگیزه ی بالا انجام دهیم ؟

از مهم ترین راهکارهای حفظ و بالابردن انگیزه این است که بدانید درهر مرحله از شروع و شکل گیری عادت بهتر است چه کارهایی را انجام دهید. وقتی عادت جدید را شروع می کنید سعی کنید تا حد امکان انجام آن را ساده کنید. به دنبال پیشرفت های کوچک باشید و چالش های جدید اما متناسبی ( از نظر سختی) را برای خودتان درنظر بگیرید. اگر بتوانید از این مرحله عبورکنید ، می توانید به شرایطی برسید که تمرکزتان کاملا روی هدف باشد. البته داشتن چالش هایی با سختی های مدیریت شده در حیطه ی توانمندیتان برای حفظ انگیزه شما ضروری است.

بعد از گذراندن این مرحله همزمان با بالارفتن توانایی خود، به دنبال چالش هایی متناسب با سطح عادتهایتان باشید تا شما را با پیشرفت نزدیک کند و انگیزه تان را حفظ کند. رفتارها و عادتهای شما برای حفظ جذابیت و رضایتمندی باید جدید و آپدیت شده باشد. بدون تنوع از آنها خسته می شوید. احتمالا خسته شدن بزرگترین مانع شما در مسیر بهبود عملکرد و توانایی شماست.

یکی از راهکارهای حفظ انگیزه کنارآمدن با عادی شدن عادتهاست

ممکن است خیلی ها درباره ی عشق و علاقه ی خود به کار و مسیرزندگیشان صحبت کنند. اما شما به خاطر این که این حس را ندارید تمرکز و انگیزه ی خود را از دست داده و در دچار افسردگی شوید. چون فکر می کنید این افراد دارای منبع بی پایانی از عشق و علاقه نسبت به کارشان هستند.  باید بدانید که موفق ترین افراد در هر حوزه ای هم مانند افراد دیگر حس بی انگیزه بودن را تجربه می کنند. اما آنها راهی برای غلبه بر این حس پیدا می کنند.

همه ی ما می دانیم که برای تسلط باید تمرین کرد.اما هرچقدر بیشتر تمرین کنید، آن عادت روتین تر و خسته کننده تر می شود. برای رهایی از این بی انگیزگی باید عادتهایتان را تا حدممکن منظم انجام دهید. چند روز پشت سرهم به باشگاه بروید یا چندمطلب در زمان مشخص در وبلاگتان منتشر کنید. نگذارید یک لغزش چندروزه خیلی بزرگ به نظر بیاید. مطمئن باشید این حس هم به زودی تمام می شود. علاوه بر استمرار یکی از راهکارهای حفظ انگیزه جذاب کردن و تازه کردن عادتهاست.

با این وجود تازگی در عادتها برای مهم است …..

بالاترین تهدید برای موفقیت شکست نیست بلکه بی حوصلگی است. از عادتهایمان خسته می شویم چون دیگر برایمان جذاب نیستند. نتیجه کار قابل پیش بینی می شود. وقتی عادتی معمولی شود کم کم از مسیر پیشرفت خارج میشویم. درنتیجه به دنبال تازگی میگردیم و ممکن است وارد یک چرخه ی معیوب شویم . دائما برنامه ی ورزشی یا رژیم غذایی خود را عوض کنیم. یا از یک ایده به ایده ی بعدی بپریم. در این شرایط با کوچکترین بی انگیزی استراتژی خود را عوض می کنیم درحالی که ممکن است همان استراتژی قبلی جواب دهد.

شاید به همین دلیل است که اعتیادآورترین محصولات آنهایی هستند که دائما فرم تازه ای به خود می گیرند. بازیهای ویدئویی به علت تازگی بصری خیلی محبوب هستند. غذاهای ناسالم طعم های تازه و متنوعی دارند. این محصولات تازگی های دائمی و غافلگیرکننده ای دارند. اما با همه ی این حرفها ممکن است حتی با وجود تنوع بازهم نسبت به عادتی بی انگیزه شوید. یکی از راهکارهای حفظ و بالابردن انگیزه ایجاد تغییرات کوچک در عادتهای شماست. علاوه بر این مدیریت محیط اطرافتان تاثیر زیادی در این زمینه دارد.

کلام آخر : در هر صورتی یک فرد حرفه ای به عادتش پایبند می ماند :

در این مقاله سعی کردیم راهکارهای حفظ و بالابردن انگیزه را برای شما بازگو کنیم. همه ی ما اهداف و رویاهایی داریم که دوست داریم به آنها برسیم. اما یادتان باشد برای رسیدن به هدفی باید با تمام توان و در هر زمانی تلاش کرد نه صرفا وقتی که آن عادت برایتان جذاب باشد. اگر به اندازه ی کافی ثبات نداشته باشید نمی توانید به نتیجه ی خوبی برسید. اگر بتوانید یک عادت را شروع کنید و به آن پایبند باشید، احتمالا روزهایی وجود دارد که دوست ندارید آن را ادامه بدهید. مثلا وقتی در باشگاه هستید دوست ندارید برخی ست ها را تمام کنید. وقتی موقع نوشتن می رسد روزهایی هستند که دوست ندارید تایپ کنید. اما فرق آدم های حرفه ای و آماتور در این است که حرفه ای ها شرایط سخت و آزاردهنده را پشت سر گذاشته و عادتشان را ترک نمی کنند.

برای بالابردن انگیزه ی خود همیشه به خاطر داشته باشید که حرفه ای ها به برنامه ی خود پایبند می مانند. آماتورها می گذارند هر اتفاقی در کارشان مداخله کند. علاوه بر این افراد حرفه ای می دانند چه چیزی برایشان مهم است و به سمت آن حرکت می کنند اما آماتورها خیلی راحت از مسیر خود دور می شوند. نباید برای انجام یک عادت دنبال شرایط ایده آل باشید . اگر ماری برایتان مهم است باید در هرشرایطی به آن پایبند بمانید. حرفه ای ها در شرایطی که حال جسمی یا روحی مسائدی ندارند هم اقدام می کنند. شاید آن کار برایشان لذت بخش نباشد اما بالاخره راهی برای ادامه پیدا میکنند.


تنها راه برتری پید اکردن این است که بی وقفه مجذوب کاری شویم که بارها و بارها آن را انجام می دهیم. باید عاشق بی حوصلگی و خستگی ناشی از کار شد

این مقاله  خلاصه ای از فصل نوزدهم  کتاب عادتهای اتمی است . شما می توانید خلاصه ی فصل اول، دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم ، ششم  ، هفتم ، هشتم ، نهم  ، دهم  ، یازدهم ، دوازدهم ، سیزدهم ، چهاردهم ، پانزدهم ، شانزدهم ، هفدهم   و هجدهم این کتاب را در این سایت بخوانید.

.

.

راستی دیجی خاطره خلاصه کاربردی از کتاب عادتهای اتمی را برای شما تهیه کرده


در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.