تصمیم گیری و بهترین انتخاب- توانایی خلاقانه فکر کردن- داشتن انتخاب درست - فواید شک و بی اطمینانی

راهکار داشتن انتخاب طلایی و درست در هر شرایطی …

در این مقاله شما را با راهکارهای داشتن انتخاب های طلایی و درست درهر شرایطی آشنا می کنیم. اغلب اوقات فرق بین یک مشکل دردناک با مشکلی که ما را قوی تر می کند، حق انتخابی است که داریم و مسئولیتی که در قبال آن مشکل قبول می کنیم. اگر حس بدی دارید احتمالا حس می کنید که کنترل زندگیتان از دستتان خارج شده و مشکلی وجود دارد که نمی توانید آن را حل کنید. احتمالا مشکلی است که شما انتخابش نکرده اید و مجبورید با آن بسازید. اما وقتی خودتان مسیر حرکت زندگیتان را مشخص کنید و از مشکلات احتمالی آگاه باشید، احساس قدرت می کنید. اما وقتی مشکلات خلاف میلتان به شما تحمیل شود، حس قربانی شدن به سراغتان می آید.

البته ما نمی توانیم همیشه پیش آمد ها را کنترل کنیم. اما تفسیراین مشکلات و عکس العمل ما برعهده ی خودمان است. پس ما رد قبال تجربه های خود مسئول هستیم. اگر آگاهانه انتخاب کنیم که زندگی خود را تفسیر نکنیم یا عکس العملی نشان ندهیم، بازهم به اتفاقات زندگی خود عکس العمل نشان داده ایم.

پس چه بخواهیم با نخواهیم همیشه نقش فعالی در انتخاب های خود داریم و معنی هر لحظه و اتفاقات را تفسیر می کنیم. ما همیشه درحال انتخاب معیارها و ارزش های زندگی خود هستیم. بیشتر اوقات اتفاقات خوب و بد زندگیمان را ارزیابی می کنیم. یک اتفاق هم می تواند خوب و هم بد باشیدکه وابسته به معیارهای ماست. پس ما ارزش هایی که رفتارمان براساس آنها شکل میگیرد را انتخاب می کنیم و اهمیت آنها را مشخص می کنیم. در ادامه اهمیت داشتن انتخاب درست را برای شما بازگو می کنیم.

در مقالات قبل راهکارهای بالابردن تخیل برای انتخاب درست را هم برای شما بازگو کردیم .

قدرت بیشتر مسئولیت بیشتری را به همراه دارد

یکی از راهکارهای  داشتن انتخاب درست و طلایی این است که  هرچقدر در زندگی مسئولیت بیشتری را بپذیریم،قدرت بیشتری در زندگی خود داریم. پذیرش مسئولیت اولین قدم برای حل مشکل هاست. اما در این مسان مشکلاتی هم هستند که ما مقصر آنها نیستیم اما در قبالشان مسئولیم. درواقع ما مسئول تجربه هایی هستیم که همیشه تقصیر ما نیستند. این بخشی از زندگی ماست.

مثلا فرض کنید صبح از خواب بیدار می شوید و نوزادی جلوی در خانه ی شما باشد. این که نوزاد را آنجا گذاشته اند تقصیر شما نیست، اما درقبال آن نوزاد مسئول هستید. باید انتخاب کنید که سرنوشت نوزاد را چگونه رقم بزنید. انتخاب شما هرچه باشد مشکلاتی را به همراه دارد و درنهایت شما مسئول تمام آنها هستید.

یکی از راه های تمایز بین تقصیر و مسئولیت این است که تقصیر برای زمان گذشته و مسئولیت برای زمان حال است. تقصیر نتیجه ی انتخاب های گذشته و مسئولیت نتیجه ی انتخاب های زمان حال ماست. این را بدانید که هیچ کس غیر از شما مسئول شرایط حال حاضرتان نیست. چون شما انتخاب می کنید که چطور وقایع را ببینید و درقبال آنها واکنش نشان دهید. برای چه چیزی ارزش قائل باشید و معیارهای ارزیابی تجربه هایتان را انتخاب کنید.  شما می توانید با  داشتن انتخاب درست به بهترین نتایج برسید.

همه ی دوست داریم که مسئولیت موفقیت و شادی خود را بپذیریم. اما گاهی اوقات سعی کنیم مشکلاتمان را گردن دیگران بیندازیم و آنها را مسئول این اتفاقات بدانیم. پذیرش مسئولیت در قبال مشکلات خیلی مهم تر از موفقیت هاست. چون یادگیری واقعی آنجا اتفاق می افتد و باعث پیشرفتمان می شود. سرزنش دیگران فقط باعث آزار خودتان می شود.

راز برخورد حرفه ای با مشکلات ژنتیکی و اهمیت داشتن انتخاب طلایی و درست در این موقعیت ها

انسان هایی بسیاری با نقص هایی متولد می شود. چه اختلال وسواس و چه قد کوتاه، آنها از یک یا چند ویژگی مطلوب محروم شده اند. آنها احساس می کنند که نمی توانند کاری برای رفع این نقص ها انجام دهند. پس به خاطر شرایطشان از مسئولیت ها دوری می کنند. آنها با خود فکر می کنند که اگر اوضاع خراب شود تقصیر آنها نیست. درست است تقصیر آنها نیست اما هنوز هم مسئول هستند.

فردی که از آن دزدی شده یا دامادی که کوتاه قد است قطعا شایسته ی سرزنش نیست اما این افراد هنوز هم مسئول هستند. می توانند انتخاب کنند که برای درمان احساسات گمشده ی خود به روانشناس مراجعه کنند یا کاری نکنند. انتخاب، انتخاب است. کسانی که کودکی بدی داشتند با وجود مشکلاتشان هنوز هم مسئول آینده س خود هستند. همیشه مسئول هستند که با وجود مشکلات خود جلو بروند و بهترین انتخاب ممکن را در هر شرایطی داشته باشند. این را بدانید که هیچ کس در این دنیا بدون زخم نیست. نکته ی مهم واکنش آن فرد به موقعیت پیش آمده است. پس با داشتن انتخاب طلایی و درست می توانید از این شرایط عبور کنید. بعد از آن نیاز دارید شخصیت خود را قوی کنید و احساس ترحم را از خودتان دور کنید.

کلام آخر : با انتخاب ارزشهای درست مسیرتان را هموارتر کنید:

هر لحظه و هر روز درحال انتخاب هستیم. درحال رفتن به سمت مسائلی هستیم که به آنها اهمیت می دهیم. پس شاید تغییر فقط وقتی شروع شود که به چیز دیگری توجه کنیم. این کار آسان نیست. چون در ابتدای راه ممکن است حس بازنده بودن و بی استعداد بودن به شما منتقل شود. ممکن است عصبانی شوید یا توسط نزدیکانتان مورد انتقاد قراربگیرید. پس برای داشتن انتخاب درست و طلایی باید بهانه ها را کنار بگذارید.

اگر ارزشی را که چندین سال با شما بوده رها کنید، اول احساس می کنید که گم شده اید و نمی توانید درست و غلط را از هم تشخیص دهید. این طبیعی است. بعد احساس شکست می کنید. شما بخشی از عمر خود را با آن ارزش ها ارزیابی می کردید، پس وقتی اولویتتان را تغییر می دهید، معیارهایتان هم تغییر می کند. نمی توانید آن معیارهای قدیمی و قابل اعتماد را اجرا کنید. پس فورا احساس فریب خوردگی می کنید.

اگر می خواهید موفق شوید باید بتوانید این عدم پذیرش را تحمل کنید. ممکن است بعضی از روابط در زندگی خود را براساس معیارهای غلط ساخته باشید. پس تصمیم می گیرید این معیارها و ارزش ها را تغییر دهید. مثلا تصمیم میگرید که مطالعه بهتر از مهمانی است. این اتفاق روی روابط زندگی شما تاثیر می گذارد و البته عوارض جانبی هم دارد. اما شما می توانید هرکاری که دوست دارید را انجام دهید.

وقتی ارزش های خود را عوض کنید با مقاومت های داخلی و خارجی مواجه خواهید شد. بیشتر از هرچیزی به درستی که کاری که میخواهید انجام دهید شک می کنید. اما مطمئن باشید این تغییر مثبت به سود شماست و مسیرتان را هموارتر می کند.

این مقاله خلاصه ای از فصل چهارم کتاب هنر ظریف بیخیالی نوشته ی مارک منسن است. ما خلاصه ی فصل اول ، دوم و سوم را هم برایتان آماده کرده ایم .

.

.

در این سایت می توانید  بهترین لحظات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.برای شروع خاطره نویسی اینجا کلیک کنید

با دیجی خاطره آنلاین و دیجیتال خاطره نویسی را تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.